چهارشنبه, 01 خرداد 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 56762

1200 گونه گیاهی کشور در حال انقراض است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: معاون وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه بزرگترین بانک بذر خاورمیانه در داخل این مجموعه قرار دارد، گفت: از این بانک که تحت عنوان بانک ژن است و منابع زراعی کشور در آن قرار دارد، نگهداری می شود. طی دو سال گذشته حداقل970 گونه به این بانک اضافه شده و در این مدت تعداد یک هزار و 200 گونه گیاهی در حال انقراض مورد پایش و ارزیابی قرار گرفته است.

کاظم خاوازی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در همایش روز جهانی تنوع زیستی که روز گذشته در سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، گفت: وزارت جهاد برنامه حفاظت و بهره‌برداری از ژنتیک کشور را تسریع کرده  و مصوب شده است که مرکز ملی ذخایر ژنتیک در کشور ایجاد شود و رئیس آن هم منصوب شده و دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی هم طبق مصوبه هیات وزیران به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده است.
وی از اهداف کنوانسیون تنوع محیط زیستی، حفظ تنوع محیط زیست، بهره‌برداری پایدار از تنوع زیستی و بهره‌برداری عادلانه از منافع ذخایر ژنتیکی کشور اعلام کرد.
خاوازی گفت: در سال 2010 تصمیمات جدی درباره تنوع زیستی در ژاپن گرفته شد و برنامه کشورهای عضو تا سال 2020 تنظیم شد و قرار است چشم‌ انداز بعدی تا سال 2030 ترسیم شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در صدد هستیم تا با همکاری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از یک هزار و 200 گونه زیستی که در حال انقراض است نگهداری کنیم.
وی افزود: بیست و پنجمین دوره تنوع زیستی در دنیا در حال برگزاری است و از سال 1393 بنیان این کار گذاشته شد.
خاوازی با اشاره به اینکه ایران با تصمیم مجلس شورای اسلامی از سال 1375 به این کنوانسیون پیوسته است، گفت: براساس مصوبه هیات وزیران برای نخستین بار دبیرخانه کنوانسیون زیستی کشور به وزارت جهادکشاورزی تعلق گرفته است.
وی به استقرار این دبیرخانه در وزارت جهاد کشاورزی اشاره و بیان کرد: وظیفه اصلی این کنوانسیون استفاده از تمامی تشکل ها، بخش های مردمی کشور، ظرفیت های موجود در وزارتخانه ها، دستگاه های نظارتی و قوه قضائیه برای قرار گرفتن تمام امکانات کشور در اختیار تنوع زیستی کشور است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: در این راستا وزارت جهاد کشاورزی به دلیل ماموریت ها و یا تکالیف قانونی که برعهده داشته از بخش های مربوطه به حوزه کشاورزی و منابع طبیعی عبور کرده است.
معاون وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه بزرگترین بانک بذر خاورمیانه در داخل این مجموعه قرار دارد، گفت: از این بانک که تحت عنوان بانک ژن است و منابع زراعی کشور در آن قرار دارد نگهداری می شود.
خاوازی با اشاره به اینکه بزرگترین بانک بذر گیاهان مرتعی و جنگلی در داخل موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع قرار دارد، افزود: پایش گونه ها و انواع موجودات به خصوص موجودات گیاهی در موسسه ما پیگیری می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در دو سال گذشته حداقل970 گونه به این بانک اضافه شده است که در همین دو سال گذشته تعداد یک هزار و 200 گونه گیاهی در حال انقراض مورد پایش و ارزیابی قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه ایران یکی از کشورهایی است که تسلط کامل به فلور گیاهی خود دارد، افزود: 149 فلور گیاهان جنگلی و مرتعی ایران توسط وزات جهاد کشاورزی چاپ شده است که با چاپ آخرین نسخه اش بیش از 90 گونه گیاهی که در داخل کشور وجود دارند شناسایی شدند.
به گفته خاوازی، در بزرگترین بانک و موزه حشرات کشاورزی بالغ بر چهار میلیون حشره وجود دارد در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی نگهداری می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: امیدواریم از طریق مشارکت مردم، ارتقای دانش و آگاهی مردم توسط تمام دست اندرکاران مانند صدّا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، وزارت آموزش و پرورش بتوانیم تنوع زیستی را که یک هویت بزرگ از سوی خداوند متعال است را به درجات عالی برسانیم.
وی در باره تعداد گونه های زیستی در حال انقراض گفت: چیزی که در مجامع درخصوص گونه های در حال انقراض بحث می شود گونه های گیاهی و جانوری هستند که با چشم دیده می شوند، در حالی که این تنوع گیاهی بسیار بزرگ تر است و 25درصد از تنوعی که در منابع ذکر می شود در خاک وجود دارد و دیده نمی شوند بنابراین اعدادی که گفته می شود اعداد دقیقی نیست و تسلط بشر به این موضوع بسیار کم است.
معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: یکی از اتفاق مثبتی که در کشور رخ داد، تصویب قانون حفاظت از بهره برداری از منابع کشور بود که تکلیف کرده تا تمام دستگاه ها بایکدیگر همکاری نزدیک داشته باشند و وزارتخانه هایی مانند وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت از امور زیست موظفند تا آیین نامه های اجرایی را با هماهنگی کامل یکدیگر بنویسند که این کار اکنون در حال انجام است.
وی تصریح کرد: همه در حال تلاش هستند تا شاهد اتفاقات خوبی درکشور باشیم و به نظر می رسد که دبیرخانه هم نقش زیادی را در مشارکت گیری گروه های مختلف خواهد داشت.

یک میلیون گونه زیستی جهان در معرض نابودی است

اسکندر زند، مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: گزارش های جهانی نشان دهنده آن است که در دهه های آینده حدود یک میلیون گونه زیستی از بین خواهند رفت.
وی افزود: الگوی نادرست مصرف و توسعه در جهان از اصلی ترین عوامل نابودی تنوع زیستی است.
زند با بیان اینکه تاکنون آمار دقیقی از تعداد تنوع زیستی جهانی به دست نیامده، ادامه داد: برخی گزارش ها از وجود بیش از یک میلیارد گونه زیستی در جهان خبر داده اند.
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی گفت: تنوع زیستی اصل اساسی و زیر ساخت لازم برای حیات بشری است که اگر آسیب ببیند اقتصاد، معیشت، بهداشت و فرهنگ ما در معرض خطر قرار می گیرد.
زند افزود: هم اکنون حاصلخیزی 25 درصد کاهش یافته، گازهای گلخانه ای دو برابر شده است پس برای جلوگیری از انقراض گونه های مختلف تا سال 2050 پیش بینی می شود 50 درصد کره زمین جز مناطق حفاظت محیط زیست قرار بگیرد.

افزایش ۱۰ برابری شکار غیرمجاز در ۴۰ سال گذشته

کلانتری از افزایش ۱۰ برابری شکار غیرمجاز در ۴۰ سال گذشته خبر داد و گفت: هم اکنون با بیش از ۲ میلیون اسلحه شکاری مواجه هستیم.
 عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه همایش با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کشور به مصوبه شورای عالی ایمنی زیستی اعتراضاتی کرده است، افزود: پیشنهادی به شکل مشترک با وزارتخانه های بهداشت، جهاد کشاورزی، علوم و محیط زیست در راستای قانون ایمنی زیستی به شورا داده شد، خوشبختانه این مصوبه به تصویب رسیده است.
 وی با اشاره به اینکه بازرسی کشور این مصوبه را مغایر قانون دانسته، افزود: ما از طریق معاون حقوقی رئیس جمهوری به گزارش بازرسی اعتراض کردیم که خوشبختانه پس از بررسی در دیوان عدالت اداری رأی جدید به نفع مصوبه داده شد و این امر راه را برای ما هموارتر کرده است.
کلانتری ادامه داد: خوشبختانه در اثر پیشرفت علوم ارتباطات، سمن‌های علمی و زیست محیطی در زمینه تنوع زیستی و تراریخته فعالیت می‌کنند که به سبب این فعالیت‌ها تحت فشار هستند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تصمیم گیری‌های علمی نباید تابع جوسازی‌های عمومی باشد، گفت: بر این اساس نباید هراس داشته باشیم تا بدین طریق تحقیقات خودمان تابع جوسازی‌های گروهی افراد در جامعه باشد بلکه باید نگرانی‌ها را برطرف و از تنوع زیستی برای نسل‌های آینده حمایت کرد.
وی با اشاره به اینکه تنوع زیستی امانتی برای نسل‌های آینده نزد ماست، گفت: محیط زیست و مجموع ژن‌های موجود در محیط زیست اعم از آب و خاک امانت نسل‌های بعدی هستند که ما هم باید از آن استفاده کنیم، اما نباید آن را ویران کنیم.
به گفته کلانتری بررسی‌ها نشان می‌دهد که تأثیر هوای آلوده در سلول‌های مغز به مراتب بیشتر از ریه است که این امر منجر به انواع بیماری‌های مختلف برای انسان و حتی حیوانات می‌شود.
این مقام مسئول با انتقاد از این مسئله که مدیران اطلاعات کمی در بخش‌های مختلف دارند، گفت: اولویت اول مسئولان به هر بهایی تولید و اشتغال است که با این وجود امانت دار خوبی برای حفظ محیط زیست و نسل‌های آینده نبوده‌ایم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با توجه به آن که در سال ۶۱ برای افزایش تولید گوشت از مراتع ۵۶ میلیون واحد دامی به ۶۷ میلیون رأس دام افزایش یافت کارشناسان سازمان جنگل‌ها در همان سال تذکر دادند که کشش لازم برای افزایش واحد‌های دامی وجود ندارد و در نهایت این امر موجب شد تا سالانه ۱۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس خشک شود.
وی  گفت: باید از محیط زیست و طبیعت حفاظت بهتری داشته باشیم که به سبب اهمیت این موضوع در جهان خیزشی به وجود آمده است که امیدواریم در کشور ما هم با پرهیز از افراط و تفریط‌ها در طبیعت امانتدار خوبی برای نسل‌های آینده باشیم.
 کلانتری در پایان با بیان اینکه سازمان محیط زیست با امکانات فعلی نمی‌توانند حافظ خوبی برای ژن‌های گیاهی باشد، تصریح کرد: شکار غیرمجاز در ۴۰ سال گذشته ۱۰ برابر افزایش داشته است به طوری که ما هم اکنون با بیش از ۲ میلیون اسلحه شکاری در کشور مواجه هستیم.

انتقاد رئیس کمیسیون کشاورزی از عملکرد حجتی در اجرای قانون انتزاع

احمد علی کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی در همایش تنوع زیستی از عملکرد وزارت جهاد در اجرای قانون انتزاع انتقاد کرد و گفت: ظرفیت‌های لازم برای اجرای این قانون در وزارتخانه مذکور ایجاد نشده است. دلیل این مساله آن است که وزارت جهاد کشاورزی مأموریت بزرگ خود را در اجرای قانون انتزاع انجام نداده است.
وی افزود: هر چند تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفته اما کافی نبوده است و این در حالی است که از تصویب قانون انتزاع چند سال می‌گذرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: متأسفانه ظرفیت لازم برای اجرای قانون انتزاع درون این وزارتخانه ایجاد نشده است.
این نماینده مجلس گفت: در شرایط کنونی برای حل مسئله تنظیم بازار باید وزارت بازرگانی تشکیل شود.
کیخا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از دلایل توسعه نیافتگی کشور، سازمان برنامه و بودجه است، افزود: سازمان برنامه و بودجه صرفاً بنگاهی است که امر توزیع بودجه را انجام می‌دهد.
وی اضافه کرد: در جریان سیلاب‌های اخیر، با وجود آنکه پول زیادی وارد استان‌ها می‌شود، اما این منابع از یکپارچگی لازم برخوردار نیست و بنده این موضوع را به رئیس مجلس گفته‌ام که اگر قرار است کشور نجات پیدا کند، تنها نهادهای برنامه ریز باید اصلاح شوند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395