چهارشنبه, 01 خرداد 1398 ساعت 11:19
کد خبر: 56779

اطلاعات تکميلي

  • یک فعال اقتصادی:

ربح مرکب، تولیدکنندگان را زمین گیر کرده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ليلا ابوالفتحي

عصر اقتصاد: مدیرعامل شرکت جهان الکل با اشاره به اینکه تمام کارخانه‌ها به دلایل شرایط اقتصادی جاری و به وجود آمدن بحران‌های ناخواسته دچار مشکل شده اند، گفت: کاری که می تواند تولیدکننده را نجات دهد، حذف ربح مرکب (سودمرکب) از بدهی بانکی تولیدکنندگان است.

شهرام مرتضوی در گفتگو با «عصراقتصاد» گفت: قیمت مواد اولیه به شدت افزایش یافته است و چندین برابر شده است و حتی در زمینه حمل ونقل افزایش 500 برابری داشته ایم.
این فعال اقتصادی در مورد امکان صادراتی مجموعه خود گفت: در گذشته به دلیل بالا بودن قیمت مواد اولیه و به تبع قیمت تمام شده ، صادراتی نداشتیم وتنها شرکت‌های دولتی توان صادرات داشتند. اکنون با بالا رفتن قیمت ارز، صادرات مقرون به صرفه است و توجیه اقتصادی دارد؛ البته این در گرو توان پایداری واحدهای تولیدکننده در مقابل بحران‌های اقتصادی ایجاد شده است.
وی درمورد تامین مواد اولیه دراین صنعت گفت: خوشبختانه تمام مواد اولیه مورد نیاز، داخلی است و شامل ملاس چغندر و مواد غذایی که مشکل آرسنیک و آتروپین (برنج، گندم و ذرت) دارند، می شود.
 مدیرعامل شرکت جهان الکل در زمینه تامین تجهیزات و ماشین آلات واحد تولیدی خود بیان کرد: بخشی از واردات ما  صرف تهیه استیل می شود که متاسفانه تولید داخل ندارد و عمدتا از چین و اروپا وارد می شود که قیمت آن تا قبل از افزایش دلار، کیلویی 8 تا 12 هزار تومان بود که بعد از بالا رفتن ارز به کیلویی 85 تا 110 هزار تومان رسیده است و قیمت الکتروموتور و شیرآلات سه تا پنج برابر شده است.

نوسانات دلار هزینه حمل و نقل را 500درصد افزایش داد

 مرتضوی به افزایش هزینه‌های حمل و نقل اشاره کرد و گفت: حمل و نقل هم یکی از پارامترهایی است که در قیمت تمام شده ما تاثیر به سزایی دارد. قبل از تغییر دلار، هزینه حمل محصول با یک کامیون، یک میلیون و دویست هزار تومان بود که با بالا رفتن قیمت ارز هزینه حمل به چهار و نیم تا پنج میلیون تومان رسید و شاهد افزایش 500 درصدی آن هستیم.
وی بهترین حمایت دولت برای رونق این صنعت و توان صادراتی آن را حذف سود مرکب عنوان کرد و توضیح داد:  تمام کارخانه‌ها چه برای ایجاد پروژه‌ها و چه سرمایه در گردش تسهیلاتی گرفته اند و به دلایل شرایط اقتصادی جاری و به وجود آمدن بحران‌های ناخواسته و خارج از کنترل و گرفتن تصمیمات غلط ، دچار مشکل شده اند و کاری که می تواند تولیدکننده را نجات دهد، حذف ربح مرکب (سودمرکب) از بدهی بانکی تولیدکنندگان است.
وی افزود: اگربانک سود تسهیلات را براساس قرارداد اولیه با ذی نفع محاسبه کند و سود را به صورت ساده از بدهکار بگیرد و بخشودگی جرائم و حذف سودهای مرکب صورت بگیرد، کمک بسیار بزرگی به صنعت صورت گرفته است.
مرتضوی ادامه داد: درسال 96 در مجلس شورای اسلامی مصوبه ای تحت عنوان بند «و» تبصره 16 تصویب شد که آخرین مصوبه آن  درتاریخ  21 /12/  97 صورت گرفت؛ اما شورای نگهبان آن را رد کرد و توجیه رد آن این بود که این مصوبه می تواند آن دسته از افرادی را که به عمد، پول بانک را پرداخت نمی کنند هم شامل شود. این تا حدودی درست است، ولی رابط پارلمانی آن‌ها می توانست در مجلس قبل از این که به مصوبه برسد، نظرشان را اعمال و مسائل را حل می کردند.
وی ادامه داد: یکی از راه‌های رفع آن ایجاد سقف برای وام گیرندگان بود که متاسفانه شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را رد کردند.
مدیرعامل شرکت جهان الکل در مورد اقدام ستاد تسهیل کسب وکار در رفع این مشکل بیان کرد: تولیدکنندگان مشکلات خود را مطرح کردند و نامه نگاری‌های لازم انجام شده است. ستاد تسهیل کسب و کار معتقد است که ربح مرکب خلاف شرع و قانون است، اما تصمیم گیرندگان کلان مملکت باید این مساله را حل کنند.
مرتضوی در مورد ربح مرکب توضیح داد: بانک‌ها در گذشته به ناحق و خلاف قانون و غیرشرعی سود دریافت و خرق پول کرده اند و این حرکت بانک‌ها تمام صنایع را از بین می برد. امیدواریم با حذف این مورد بتوانیم با بانک‌ها تسویه کنیم و به عنوان مشتری خوش حساب به فعالیت و همکاری خود با بانک‌ها ادامه دهیم.
گفتنی است شرکت جهان الکل (لوشان) از سال 83 فعالیت خود را شروع کرد. این واحد تولیدی، تولیدکننده الکل اتیلیک طبی و صنعتی است که تامین کننده مواد تولیدی کارخانه‌های دارویی، آرایشی و بهداشتی است.
این واحد تولیدی در سال 90 با مشاهده غلات وارداتی محکوم به معدوم به دلیل نگهداری غیراصولی اقدام به خریداری تکنولوژی هیدرولیز آنزیمی غلات کرد که این اولین تکنولوژی در این زمینه در کشوراست و توانست بخش قابل توجهی از محمولات معدومی را به الکل صنعتی تبدیل کند.
در شرکت جهان الکل(لوشان)، 50 نفر نیروی مستقیم و حدود  250نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395