شنبه, 04 خرداد 1398 ساعت 09:20
کد خبر: 56798

واردات دام زنده برای صنف طباخان بهتر است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

 عصراقتصاد: کله پاچه غذای سنتی ایرانیان محسوب می شود به طوری که آنها علاقه خاصی به طبخ و خوردن آن دارند؛ هر ایرانی حداقل یک بار هم که شده طمع این غذای چرب و لذیذ را چشیده است، در سال ۱۳۹۲ هیأت باستان‌شناسی ایران و ایتالیا، در گورهای کشف ‌شده در محوطه باستانی چلو واقع در استان خراسان شمالی، ظروفی سفالی یافتند که در آن بقایای کله و پاچه دیده شده است. این گورها مربوط به ۳۷۰۰ تا ۴۲۰۰ سال پیش هستند و به گفته کارشناسان، در کنار برخی اجساد، ظرفی به شکل کاسه گذاشته شده‌است که در آن بقایای سر گوسفند و چهار پاچه قابل مشاهده است؛ این موضوع نشان می‌دهد که کله‌پاچه غذای محبوب آن‌ها بوده که پس از مرگ به آن‌ها هدیه داده شده‌است. بنا به گفته رئیس اتحادیه طباخان، افزایش هزینه های جاری باعث افزایش قیمت کله پاچه و کاهش مشتری شده است. وی معتقدست واردات دام زنده می تواند به تأمین کله پاچه و رفع کمبود آن کمک کند.

حسین رواسی، رئیس اتحادیه طباخان، فرشندگان کله پاچه و سیرابی گفت: این اتحادیه از سال 1333 فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون یک هزار و 200 واحد صنفی در تهران و حومه و در سراسر کشور نیز بیش از 50 هزار واحد صنفی فعال هستند.

تغییر شغل 20 درصد از اعضای صنف طباخان

وی افزود: از حدود یک سال گذشته ۱۵ تا ۲۰ درصد اعضای رسمی از این صنف خارج شده‌اند، فعالیت در صنف طباخان دارای نرخ مصوب نیست و نرخ به صورت رقابتی و با توجه به قیمت خرید کله و پاچه از سوی واحدهای صنفی تعیین می‌شود به این دلیل تفاوت قیمت تا 40 درصد است و این در حالی است که سال گذشته در پی افزایش قیمت، حجم فروش به شدت کاهش یافت. امسال نیز هزینه‌های جاری مانند برق، آب، گاز، بیمه، کارگر و مالیات بالا رفته همین موضوع باعث شده تا بر روی قیمت کله پاچه تأثیر بگذارد.
رواسی تصریح کرد: با افزایش قیمت گوشت و کاهش کشتار دام در سال ۹۷ قیمت کله و پاچه در بازار افزایش قابل توجهی به خود گرفت.
رئیس اتحادیه طباخان افزود: من خودم مغازه دار هستم و یک دسته کله پاچه را 120 هزار تومان می فروشم چون اجاره مغازه نمیدم و از کشتارگاه خرید مستقیم دارم به این دلیل هزینه ها پایین است.

درخواست از وزارت صمت برای واردات کله پاچه

وی بیان کرد: تمامی گوسفندهایی که کشتار آن در داخل کشور انجام می شود کله و پاچه آن مورد استفاده قرار می گیرد، مدت 2 ساله که از اتاق اصناف و وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست کردیم تا گوسفندهایی که در خارج از کشور کشتار می شود کله پاچه آن وارد شود یا در داخل کشور کشتار شود.
وی اظهار کرد: حتی وارد کنندگان حاضر هستند کله پاچه را بدون ارز دولتی وارد کنند اما سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی هنوز مجوز واردات کله پاچه را ندادند.
رواسی تصریح کرد: مسأله اصلی تأمین مواد اولیه است و اگر به اندازه کافی گوسفند کشتار شود عرضه و تقاضا جواب داده می شود و مشکل عمده رفع خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395