سه شنبه, 07 خرداد 1398 ساعت 06:00
کد خبر: 56919

رفع ممنوعیت صادرات با نظرات اتحادیه ها باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: هر روز صحبت از ممنوع شدن صاردات یک محصول کشاورزی و روز دیگر خبر از رفع ممنوعیت آن توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به گوش می رسد، این تصمیم های ناگهانی بدون مشورت با اتحادیه های مرتبط گرفته می شود؛ به طوری که گاهی اوقات اثرات ناخوشایندی برای مصرف کننده گان و گاهی نیز برای کشاورزان دارد و حتی بازار داخل را با کمبود روبرو می کند و باعث افزایش قیمت ها نیز می شود. بنا به گفته رئیس اتحادیه بار فروشان رفع ممنوعیت صادرات پیاز تصمیم درستی بود چون کشاورزان محصولات زیادی تولید کرده بودند به طوری که پیازهای آنها داشت فاسد می شد، اما صادرات سیب زمینی با توجه به سیل اخیر و مصرف زیاد مردم در ماه مبارک رمضان کار کارشناسی شده ای نبود و ممکن است باعث کمبود این محصول در بازار و افزایش قیمت آن شود.

حسن صابری، رئیس اتحادیه بارفروشان درباره صادرات پیاز گفت: امسال کشاورزان پیاز زیادی را کاشته و برداشت کردند؛ حجم آنها به قدری بالا بود که باعث ضرر کشاورزان شد و پیازها داشت فاسد می شد. رفع ممنوعیت صادرات تصمیم درستی بود چون علاوه بر آنکه کمبودی در تأمین بازار داخل نداشتیم مازاد تولید نیز وجود داشت و این صادرات تأثیری در قیمت این محصول نداشت.
وی افزود: سیب زمینی نباید رفع ممنوعیت می شد به نظر می آید با کمبود مواجه شویم؛ چون سییب زمینی نو از گرگان می آید و با توجه به سیل اخیر کمبودهایی خواهیم داشت. البته سیب زمینی کهنه از سمت آذربایجان، جیرفت و شهرهای دیگر وارد بازار می شود؛ مسئولان درباره صادرات صیفی جات و میوه باید نظرات این اتحادیه هم جویا شوند تا کشاورزان و مصرف کنندگان با ضرر روبرو نشوند؛

صادرات سیب زمینی، پیاز و گوجه بیشتر به کشور عراق انجام می شود

صابری تصریح کرد: پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی بیشتر به  عراق صادر می شود؛ البته فصل برداشت محصولات پیاز و گوجه فرنگی این کشور هم فرا رسیده است و استقبال زیادی نسبت به چند ماهه گذشته نمی شود.
رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: قیمت گوجه فرنگی بوته رس هم اکنون 4500 تومان و گوجه فرنگی گلخانه ای 5500 تومان است، با توجه به اینکه هزینه های جاری مانند کرایه حمل و نقل، اجاره زمین و ... هر کیلو بار صیفی جات و میوه 2 هزار تومان است به نظر من قیمت کنونی گوجه فرنگی مناسب است.
وی با اشاره به اینکه تولیدات هندوانه به اندازه کافی وجود دارد اظهار کرد: امسال خوشبختانه کشاورزان هندوانه های زیادی کاشتند و هیچ کمبودی وجود ندارد حتی بیشتر صادرات این محصول نیز به ترکیه انجام می شود مقدار کمی هم صادرات به انگلستان داشتیم.
صابری تصریح کرد: هم اکنون هندوانه هایی که وارد بازار می شود برای چابهار است و با گرم شدن هوا برداشت محصولات مناطق سبزوار، همدان و اهواز نیز آغاز می شود و شاهد کاهش قیمت آن خواهیم بود.
رئیس اتحادیه بارفروشان اظهار کرد: با توجه به اینکه در سال گذشته محصولات کشاورزی برای کشاورزان سود خوبی داشت امسال نیز آنها ترغیب و تشویق شدند تا میزان کشت خود را افزایش دهند.

برای صادرات میوه و صیفی جات تعرفه وضع شود

وی بیان کرد: باید برای صادرات تعرفه وضع شود تا هر فردی وارد صادرات نشود تا هم صادرکننده و کشاورز سود عادلانه ای ببرند. ما مخالف صادرات نیستیم تا اندازه ای باید صادرات انجام شود تا مردم و کشاورزان آسیب نبینند ما باید نفع دو طرف را در نظر بگیریم.
صابری درباره میوه های نوبرانه گفت: میوه های نوبرانه مانند زردآلو و گیلاس هنوز به وفور وارد بازار نشده است، هم اکنون هلو پیش رس در میادین میوه و تره بار به فروش می رسد که کیفیت خوبی ندارد همچنین مقدار کمی گیلاس و زردآلو وارد بازار شده است. از نیمه دوم خرداد برداشت تعداد زیادی از میوه های نوبرانه آغاز می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395