دوشنبه, 06 خرداد 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 56925

اطلاعات تکميلي

  • با وجود حمایت مجلس و وزارت راه؛

مالیات بر عایدی مسکن کجا معطل مانده است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد:بازارمسکن که امروز به اشتباه یک کالای سرمایه ای ومصرفی محسوب می شود، سال های گذشته با توجه به نوسانات ارزی و وضعیت اقتصادی محل امنی برای پناهجویی سوداگران شده و عرصه را برای خریداران واقعی تنگ کرده است. 

مسکن که در سال های گذشته رنگ رکود به خود گرفته، نیازمند حضور متقاضی های واقعی است.  از جمله راهکار ها برای حضور متقاضی واقعی در بازار مسکن، استفاده از اهرم مالیاتی است که به نام مالیات بر عایدی مسکن مطرح می شود.
چندی پیش محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با اعلام حمایت وزارت راه و شهرسازی از لایحه مالیات بر عایدی سرمایه بخش مسکن اظهار کرد که تلاش می‌کنیم از برآیند هم‌اندیشی های وزارت راه و شهرسازی با کمیسیون عمران مجلس به نتایج خوبی برای تعادل بخشی به بازار مسکن دست یابیم.
پیش از این با پیگیری های عصر اقتصاد در خصوص این نوع مالیات، وزیر راه و شهرسازی به خبرنگار ما اعلام کرده بود که قوانین مربوط به تعادل سازی در بازار مسکن از جمله قانون مالیات بر عایدی سرمایه و قراردادهای اجاره در مسیر تصویب در دولت قرار دارد و در زمان تصویب اطلاع رسانی خواهد شد.
اما در تشریح نشست اعضای کمیسیون عمران مجلس با وزیر راه و شهرسازی روز یکشنبه، سید احسن علوی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس خبر داده است که لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در آینده ای نزدیک از سوی دولت به مجلس ارسال می شود تا عملا بازارهای مهم اقتصادی با ابزارهای مالیاتی ساماندهی شود.
پیش از این احمد رضا جوکار، نائب ‌رئیس کانون سراسری انبوه‌ سازان ایران در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص مالیات بر عایدی مسکن گفته بود که مبحث مالیات در کشور ضعف های بسیاری دارد و این مساله در حوزه مسکن نیز صادق است. اما درحقیقت باید مالیات افزایش قیمت بر اثر تورم از مالیات مسکن تفکیک شود.
این در حالی است که مسکن با توجه به تبدیل شدن به یک کالای سرمایه ای، افزایش قیمت سرسام آوری را به چشم دیده است. بنابراین باید سود را از افزایش ارزش حاصل از تورم جدا کرد و بر اساس آن مالیات در نظر گرفت. در حقیقت مالیات باید بر اساس قیمت اصلی و خالص، بدون محاسبه تورم دریافت شود.
به گفته وی  برای مثال فردی که خانه خریداری می کند اگر قیمت اولیه، دو میلیون تومان باشد، بعد از چند سال چهار میلیون تومان می شود اما این دومیلیون سود نیست و بخشی از تورم است.
جوکار معتقد است  که با اشاره به اینکه دولت ها در کشور امکان کنترل تورم را ندارند، برای راه حل مقابله با معضلات این چنینی در درجه اول حوزه مسکن باید از حالت سرمایه گذاری خارج شود.
وی  می گوید این در حالی است که کارخانه ها در حال ورشکستگی هستند و سرمایه به بخش هایی منتقل می شود که کمترین ریسک را داشته باشد.
اما این قصه اینجا به پایان نخواهد رسید و یکی از پیش نیازهای اساسی اخذ مالیات بر خانه‌های خالی و عایدی بر سرمایه مسکن سامانه ملی املاک و اسکان است که در شرایط حاضر بلاتکلیف است.
از طرفی دیگر بازار مسکن را سوداگران احاطه کرده اند و این یعنی فشاراقتصادی و اجتماعی و روانی به قشری که متقاضی مصرفی مسکن هستند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395