سه شنبه, 07 خرداد 1398 ساعت 12:51
کد خبر: 56964

اطلاعات تکميلي

  • مشاور وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

افزایش 15 درصدی تولید گندم نسبت به سال قبل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مجری طرح گندم کشور گفت: تولید گندم و خرید آن بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری پور با بیان اینکه خودکفایی در تولید گندم سالانه نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای کشور داشته است افزود: از ابتدای فصل برداشت تاکنون نزدیک به دو میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است که اگر مانند سال های ۹۰ تا ۹۲ برنامه ادامه می یافت، امروز باید یکی از وارد کنندگان گندم می شدیم.
وی با اشاره به افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم اظهار داشت: دولت هر سال قیمت خرید گندم را توسط مصوبه شورای اقتصاد تعیین می کند و امسال قیمت تضمینی خرید گندم نان را ۱۷۰۰ تومان و خرید گندم دوروم برای صنعت ۱۷۷۰ تومان تعیین کرد.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سطح زیر کشت گندم ۱۲ درصد کاهش یافته است تصریح کرد: با وجود کاهش سطح کشت به واسطه ارتقای بهره وری با نوسازی ماشین آلات از جمله کمباین و تراکتور و کارنده ها تولید این محصول افزایش مطلوبی یافته است.
وی با اشاره به اینکه خوزستان رتبه اول تولید و خرید تضمینی گندم را از آن خود کرده است گفت: بوشهر امسال رکورد شکست، پارسال این استان ۱۶ هزار تن خرید داشت که امسال این رقم به ۱۴۱ هزار تن رسید که حاکی از رشد نزدیک به ۸۰۰ درصدی در تولید گندم است.

تولید گندم

اسفندیاری پور متوسط مصرف سرانه گندم کشور را ۱۶۵ کیلوگرم عنوان کرد و افزود: متوسط مصرف سرانه گندم برای نان حدود ۱۱۰ کیلوگرم و برای صنف و صنعت حدود ۱۳۰ کیلوگرم است.
مجری طرح گندم با اشاره به ممنوع بودن صادرات گندم و آرد گفت: درباره قاچاق گندم و آرد نگرانی چندانی نیست و مبادلات مرزی به صورت محدود همیشه انجام گرفته و نگرانی اگر باشد در مورد قاچاق خوراک دام و طیور است در غیر این صورت سطح تولید آن قدر هست که برآورد مبادلات مرزی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تنی گندم و آرد نگرانی ایجاد نکند.
وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرده که امسال تولید گندم به ۱۴ میلیون تن برسد که از این رقم نزدیک ۱۲ میلیون تن آن توسط دولت خریداری خواهد شد.
خرید تضمینی گندم امسال از اواخر اسفند پارسال از شهرستان جیرفت واقع در جنوب کرمان آغاز شد و تا اواخر مهر در استان های سراسر کشور ادامه خواهد داشت.
سال زراعی ۹۶ - ۹۷ نزدیک به ۹ میلیون تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال با مبلغ مصوب هزار و ۳۰۰ تومان و گندم دوروم هزار و ۳۳۰ تومان خریداری شده بود.
وقوع سیل در ابتدای امسال تا ۲۵ فروردین بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان به تولیدکنندگان زیربخش های مختلف بخش کشاورزی خسارت وارد کرد. بیشترین خسارت ها مربوط به ۲۰۰ هزار هکتار اراضی گندم و سه هزار میلیارد تومان خسارت به کشت و صنعت استان خوزستان بود.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395