جمعه, 10 خرداد 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 57037

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی؛

حدود صنفی برای مغازه ها تعیین شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد:در سبد غذایی مردم یکی از مواد پروتئینی گوشت، مرغ و ماهی جای دارد؛ برخی این مواد غذایی را از مغازه ها و برخی نیز از فروشگاه های زنجیره ای خریداری می کنند، اتحادیه فروشنگان پرنده و ماهی در سال 42 برای خدمات رسانی بهتر به مصرف کنندگان شکل گرفت، این اتحادیه در سطح استان تهران 4 هزار عضو دارد. بنا به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی یکی از مشکلات اعضای این اتحادیه نبود حدود صنفی است که باعث شده در یک خیابان چندین واحد صنفی فعال باشند؛ وی معتقدست وجود فروشگاه های زنجیره ای، هایپرهای بزرگ و غرفه های سازمان محصولات پروتئینی میادین میوه و تره بار باعث کاهش میزان فروش این صنف شده است.

مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی گفت: این اتحادیه در سال 42 فعالیت خود را آغاز کرد و یک هزار عضو در شهر تهران و 4 هزار عضو در سطح استان تهران دارد.
وی افزود: نوسانات روزانه قیمت ها در این صنف باعث شده تا اعضا با مشکل روبرو شوند، از نظر تعزیرات و بازرسی اتحادیه ما گران فروش است در حالی که در این صنف هیچ گونه گران فروشی وجود ندارد و رقابت در ارزان فروشی است.
یوسف خانی تصریح کرد: یکی از مشکلات دیگر این اتحادیه وجود فروشگاه های زنجیره ای، هایپرهای بزرگ و غرفه های سازمان محصولات پروتئینی میادین میوه و تره بار بوده که باعث کاهش میزان فروش این صنف شده است. بارها مکاتباتی انجام دادیم تا در زمینه نرخ گذاری قیمت ها با ما هماهنگ باشند اما تا کنون به نتیجه ای نرسیده ایم.

اختلاف قیمت 30 درصدی قیمت از مغازه تا فروشگاه های بزرگ زنجیره ای

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی بیان کرد: این صنف محصولات پروتئینی مانند مرغ، گوشت و ماهی را پائین تر از فروشگاه ها با قیمت مصوب می فروشند در حالی که در فروشگاه های زنجیره ای این محصولات را به شکل پاک شده و با بسته بندی می فروشند که باعث اختلاف قیمت 30 درصدی می شود.
وی افزود: هم اکنون قیمت هر کیلوگرم مرغ در مغازه ها 11 هزار و 500 تومان است اگر پاک شود برای مصرف کننده کیلویی 13 هزار و 500 تومان می شود در حالی که مرغ پاک کرده در فروشگاه های زنجیره ای 18 هزار تومان فروخته می شود، همچنین برای گوشت هم همین طور است یک اختلاف قیمت 30 هزار تومانی بین صنف ما با فروشگاه های زنجیره ای وجود دارد.

سود 10 درصد جوابگو هزینه های مغازه داران نیست

یوسف خانی اظهار کرد: هم اکنون فروشندگان مرغ و ماهی با این نرخ دستوری تنها با سود پنج درصد این مواد پروتئینی را می فروشند در حالی که باید 10 درصد باشد حتی این میزان هم جوابگوی هزینه های جاری مانند آب، برق، گاز، دستمزد کارگران و مالیات نیست چند سالی است درصد سود تغییری نکرده است و با هزینه فروشندگان مطابقتی ندارد؛ با  این درصد صنف ما قادر به ادامه حیات نیست.

تعدادی از اعضای اتحادیه به دلیل کاهش فروش تغییر شغل داده اند

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی گفت: بازرسی اصناف و تعزیرات مدام به مغازه داران  فشار وارد می کنند تا ارزان بفروشند؛ باید آنها ارزان بخرند تا بتوانند ارزان بفروشند به این دلیل میزان کم حاشیه سود باعث شده مغازه داران ورشکسته بشوند یا شغل خود را تغییر دهند، حتی 90 درصد از فروشندگان هم رضایت از این شغل به دلیل افزایش هزینه ها و کاهش فروش خود ندارند و مجبور هستند در این صنف بمانند.

در حاشیه سود بازنگری شود

وی با اشاره به ازدیاد واحدهای صنفی گفت: طی چند ساله اخیر تعداد واحدهای صنفی زیاد شده به طوری که در یک خیابان چندین واحد صنفی با فاصله های کم فعالیت می کنند، متأسفانه بیش از 10 ساله که حدود صنفی را برداشته اند، به نظر من باید این حدود دوباره وضع شود تا واحدهای صنفی بیشتر از این ضرر نکنند و در حاشیه سود نیز بازنگری شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395