یکشنبه, 12 خرداد 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 57105

اطلاعات تکميلي

  • توسط تجار ترک انجام می شود؛

خارج شدن میوه و صیفی جات با کارت های یک بار مصرف بازرگانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصادکشورمان با دارا بودن چهار فصل انواع مختلف میوه و صیفی جات در آن کشت و برداشت می شود، به طوری که کمبود چندانی برای تأمین این نوع محصولات کشاورزی نداریم حتی به کشورهای مختلف نیز صادر می شود، طی یکسال اخیر در برخی از محصولات مانند پیاز، گوجه فرنگی، سیب زمینی و ... شاهد کمبود و گرانی بودیم. بنا به گفته رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران، ورود تجار ترکیه به بازار میادین میوه و تره بار و خرید عمده این محصولات توسط آنها، باعث این کمبود و گرانی شده است، به طوری که وظایف میادین میوه و تره بار تأمین نیازهای داخلی است؛ وی معتقدست تجار عراقی نیز به سر مزارع کشورمان می روند و محصولات را یک جا خریداری می کنند و با کارت های یک بار مصرف بازرگانی از کشور خارج می کنند.


سید رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: این اتحادیه در سال 62 فعالیت خود را آغاز کرده است؛ 100 نفر عضو در تهران و حدود 600 نفر در سراسر کشور فعالیت می کنند، بیشتر اعضا آن تولیدکننده، واردکننده و صادرکننده است.
وی افزود: میوه گرمسیری مانند موز، آناناس و ... به کشور وارد می شود، تمامی میوه و صیفی جات به کشورهای اروپایی، حاشیه خلیج فارس، آسیای میانه و مقدار کمی نیز به کانادا صادر می شود. درآمد ارزی صادرات میوه و گل بیش از یک میلیارد دلار است. حدود 150 میلیون دلار نیز مربوط به صادرات گل بوده است. متأسفانه مسئولان با تصمیم های شتاب زده خود به صادرات میوه ضربه می زنند و برای صادرکنندگان نگرانی ایجاد می کنند.

صادرات میوه و گل اشتغالزایی زیادی ایجاد می کند

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران تصریح کرد: صادرات میوه و گل اشتغالزایی زیادی ایجاد می کند، با توجه به این که محصولات کشاورزی فسادپذیر است، اگر صادرات آن با تأخیر روبرو شود کیفیت محصولات پایین می آید و حتی خراب می شود.

موضوع فسادپذیر بودن محصولات کشاورزی در هیچ جای قانون درج نشده است

وی افزود: دولت باید مسئولان شرکت های بیمه ای را اجبار کند تا محصولات کشاورزی نیز مانند سایر کالاها مشمل بیمه شود. متأسفانه در هیچ جای قانون موضوع فسادپذیر بودن محصولات کشاورزی درج نشده است، ضایعات محصولات و ریسک پذیری آنها بالاست.
نورانی بیان کرد: صادرکنندگان برای تولید بیشتر تلاش می کنند و نمی توانند ارز را یک جا انباشته کنند به این دلیل مجبور هستند به صرافان محلی ارز خود را بفروشند تا چرخه اقتصادی شان متوقف نشود. متأسفانه پیمان سپاری ارزی نشان می دهد صادرکنندگان که سال ها تجربه دارند کنار رفته و افراد غیر حرفه ای با کارت های یک بار مصرف بازرگانی پا به این عرصه گذاشته اند؛ از سال گذشته این موضوع نیز بیشتر شده است.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران درباره مشکلات این اتحادیه گفت: روز به روز هزینه های سوخت و حمل و نقل بالا می رود به طوری که هزینه هر لیتر گازوئیل برای حمل بار توسط کشتی 9 هزار تومان است. در گذشته محصولات کشاورزی توسط بندر بوشهر به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شد اما از سال 92 که تحریم ها آغاز شد یک کشتیرانی داخلی ایرانی، خود تحریمی را آغاز کرد و ارسال بار از این بندر متوقف شد؛ دلیل آنها مقرون به صرفه نبودن بود.

مسیرهای صادرات طولانی شده است

وی ادامه داد: مسیرهایی را که سال ها برای صادرات تجربه داشتیم و می توانستیم 16 ساعته محصولات کشاورزی را جا به جا کنیم متأسفانه اکنون 15 روز طول می کشد و باید از کشور ثالث این کار انجام شود. این طولانی شدن مسیر باعث پایین آمدن کیفیت محصولات و صادرات را به طرف تعطیل شدن می برد.

تصمیمات شتاب زده، صادرات را از ریل اصلی خود خارج کرده است

نورانی تصریح کرد: از زمانی که مسئولان تصمیمات یک شب می گیرند صادرات میوه از ریل اصلی خود خارج شده است و در میادین میوه و تره بار سوداگری ایجاد شده است. تجار ترک با کانتینرهای ترکیه به میادین میوه و تره بار مرکزی می آیند پیاز، سیب زمینی و هندوانه را به شکل عمده خریداری می کنند و این موضوع باعث کمبود و گرانی برای مصرف کننده داخلی می شود؛ در حالی که وظیفه این میادین تأمین نیازهای داخلی است.
وی ادامه داد: تجار عراقی نیز در فصل برداشت یک محصول خاص را  با حضور در مزارع قبل از اینکه به بازار داخلی عرضه شود خریداری می کنند؛ در نتیجه شاهد خارج شدن محصول از کشور با کارت های یک بار مصرف بازرگانی و کمبود آن در بازار هستیم. تمامی این تجار پول خود را تبدیل به ریال می کنند و سپس محصولات میوه و صیفی جات کشورمان را خریداری می کنند.

صادرات باید با برنامه ریزی انجام شود

 رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران بیان کرد: صادرات باید با برنامه ریزی انجام شود تا باعث کمبود داخل نشود. حدود 35 ساله صادرات میوه و تره بار داریم؛ اتحادیه ها تجربه های خوبی در زمینه صادرات کالا دارند، ما تحریم، خشکسالی و کمبودها را تجربه کردیم برای مبارزه با این مشکلات راهکارهای خوبی داریم و می توانیم تجربیات خود را رایگان در اختیار مسئولان قرار دهیم.
وی درباره وضعیت بازار میوه در سال جاری گفت: خوشبختانه با بارندگی های اخیر در سراسر کشور پیش بینی می شود مشکلی برای تأمین میوه نداشته باشیم تنها میوه های سه استان البرز، قزوین و زنجان دچار سرمازدگی شدند، همچنین صیفی جات نسبت به سال گذشته از وضعیت خوبی برخوردار است.
شاید خرید از میادین میوه و تره بار توسط تجار کشورهای ترکیه و عراق مشکلی نداشته باشد اما به شرط آنکه گمرکات و مرزبانی کشور براساس چارچوب های تعیین شده ورود و خروج کالاها را کنترل کنند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395