یکشنبه, 12 خرداد 1398 ساعت 22:22
کد خبر: 57111

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت تعاونی تهیه وتوزیع مصالح فروشان تهران:

بازار تعهدی مصالح به شرط عدم رانت خواری ،پاسخگو خواهد بود

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد
: مدیرعامل شرکت تعاونی تهیه وتوزیع مصالح فروشان تهران موفقیت طرح بازار تعهدی مصالح را در گرو ایجاد تعهد دانسته ومعتقد است این طرح اگر به دور از رانت و ویژه خواری باشد، به نتیجه خواهد رسید و می تواند به ایجاد ثبات قیمت در بازار مسکن کمک کند.

در روزهای گذشته وزارت راه و شهرسازی جهت رونق تولید در بخش مسکن طرحی ارائه کرد که بر اساس آن، ایجاد بازار تعهدی مصالح، راهکاری موثر برای رونق دادن به بازار مسکن است که حتی می‌تواند موجب کاهش قیمت مسکن شود.
بررسی و آسیب شناسی این طرح نیازمند شنیدن نظرات فعالان بخش خصوصی این حوزه است که مدیر عامل شرکت تعاونی تهیه وتوزیع مصالح فروشان تهران بر این باور است که در این طرح گروهی منتفع و گروهی دیگر متعهد شده اند و هدف آن کمک به انبوه سازی است.
محمد لهونی در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص طرح بازار تعهدی مصالح ساختمانی خاطر نشان کرد: حذف واسطه ها در کوتاه مدت موجب ثبات قیمت ها خواهد شد اما نوسانات واقعی همیشه در بازار وجود دارند که برخی از آن ها ناشی از افزایش قیمت تولید کننده نیست. برای مثال وقتی بازارهایی مثل سیمان و گچ  و ... دچار نوسان می شوند، این نوسانات افزایش قیمت تمام شده برمحصول نیز تاثیر می گذارد.
مدیرعامل شرکت تعاونی تهیه وتوزیع مصالح فروشان تهران ادامه داد: می توان با روش هایی مانع نوسانات ناشی از قیمت تمام شده محصول و افزایش قیمت تولید کننده شد و راه حل مساله این است که مجموعه های متولی تعهد ایجاد کنند که طرف حساب تولید کننده شوند و مصالح را پیش خرید کنند.
لهونی بر این باور است که موفقیت این طرح در ایجاد تعهد است و این پروژه جدا از فضای رانت باید به سمت مسیر درست حرکت کند که نتیجه آن ثبات قیمت هاست و در ساخت وساز تاثیر خواهد گذاشت.
این فعال بخش خصوصی اظهار کرد: فرض کنید یک فردی قصد خرید سیمان دارد ( این موضوع مطلق نیست ) و از یک کارخانه حدود هزار تن سیمان خریداری می کند و هزینه آن را هم پرداخت می کند و در مقابل آن با نوسانات  قیمت سیمان مواجهه نخواهد شد. کار اصلی اینجا فردی انجام خواهد داد که قرار است پیش خرید کند.
وی ادامه داد: توافق طرفین بر اساس یک اصول اعتباری باید انجام شود و اگر این اعتبار در مسیر درست مصرف نشود، توازن معادله شکل نگرفته و رانت ایجاد خواهد شد.
مدیرعامل شرکت تعاونی تهیه وتوزیع مصالح فروشان تهران گفت: رونق مسکن از طریق افزایش ثبات که منجربه امنیت خواهد شد ایجاد می شود .
شایان ذکر است، بر اساس طرح اعلام شده، ایجاد بازار تعهدی مصالح، راهکاری موثر برای رونق دادن به بازار مسکن است که حتی می‌تواند موجب کاهش قیمت مسکن شود. گفته شد، بازار تعهدی مصالح به تولیدکنندگان مصالح ساختمانی که سابقه خوبی در کارنامه دارند، این امکان را می‌دهد تا مصالح خود را به صورت عمده در اختیار سازندگان عمده قرار دهند و با این رویه، تولید مسکن رونق می‌گیرد و با خروج واسطه‌های مختلف از چرخه تولید مسکن، مسکن با قیمت مناسبی در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.
در همین راستا محمد حسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن گفته بود که راه اندازی بازار تعهدی فروش مصالح ساختمانی با چند هدف عمده و مطابق با تصمیم دولت و وزارت راه و شهرسازی در دستور کار بانک و بنیاد مسکن قرار گرفته است و ارائه مصالح در مقیاس مورد نیاز انبوه سازان و رفع دغدغه آنها از بابت افزایش قیمت مصالح ساختمانی در نتیجه افزایش هزینه‌های ساخت و ساز به صورت پیش بینی نشده در طول دوره ساخت که بعضاً منجر به توقف برخی از پروژه‌های ساختمانی به دلیل کمبود بنیه مالی می‌شود یکی از اهداف تعریف شده در تبیین مزایای راه اندازی این بازار است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395