جمعه, 17 خرداد 1398 ساعت 22:13
کد خبر: 57183

اطلاعات تکميلي

  • برای جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان؛

10 هزار تن تخم مرغ مازاد خریداری می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد بر اساس اعلام گمرک در نهم خرداد، صادرات جوجه‌های یک روزه گوشتی، تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی، گوشت مرغ و جوجه یک‌روزه تخم‌گذار دوباره آزاد شد؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای رفع ممنوعیت این صادرات را به رئیس کل گمرک ابلاغ کرد. با توجه به تولید مازاد تخم مرغ و ممنوع بودن صادرات قیمت آن کاهش یافت، به طوری که باعث شد تا مرغداران با ضررهای زیادی روبرو شوند. بنا به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن برای جلوگیری از ضرر بیشتر تولیدکنندگان قرار شد تا شرکت پشتیبانی دام و طیور، 10 هزار تن تخم مرغ مازاد را خریداری و برای مصارف صنعتی و ... استفاده کند.

رضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت: تخم مرغ مازاد بر اساس برنامه بوده و بیشتر صادر می شده است؛ اما ممنوعیت صادرات باعث شد تا بازارهای صادراتی خود را از دست بدهیم و فعال شدن دوباره بازارهای صادراتی، نیازمند زمان است.
قیمت تمام شده هر کیلو گرم تخم مرغ 8 هزار تومان است
وی افزود: تولیدکنندگان به ویژه افرادی که گله های جوان دارند با زیان های زیادی روبرو شده اند؛ به طوری که مجبور شدند تخم مرغ های خود را با نصف قیمت تولید به فروش برسانند، به طور تقریبی 10 درصد تولید مازاد تخم مرغ داریم که در ماه حدود 7 تا 8 هزار تن تخم مرغ می شود. قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ 8 هزار تومان است در حالی که در مرغداری هر کیلوگرم را بین 4 هزار و 500 تا 4 هزار و 800 تومان به فروش می رسد.

روزانه 10 تن تخم مرغ تولید می شود

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن اظهار کرد: روزی 10 تن تخم مرغ تولید می شود باید زمینه برای جوجه ریزی فراهم شود تا تولیدکنندگان بیشتر از این زیان نبینند. به طور میانگین ماهانه 80 هزار تن تولید تخم مرغ داریم؛ همچنین مصرف داخلی به طور متوسط ماهانه 75 هزار تن است.
وی تصریح کرد: مصرف سالانه تخم مرغ کشور 900 هزار تن است اما با توجه به اینکه صادرات داریم و برخی از حوادث مانند بیماری طیور، بیش از 10 درصد از این میزان تولید می کنیم. مصرف سالانه تخم مرغ برای هر فرد حدود 11 کیلوگرم است.

گله های مسن جمع آوری و کشتار می شوند

ترکاشوند بیان کرد: برای جلوگیری از زیان بیشتر قصد داریم گله های مسن را خریداری و کشتار کنیم چون صرفه اقتصادی ندارد. حدود 5 تا 6 میلیون قطعه گله مسن داریم که بالای سن اقتصادی قرار دارند؛ برای هر مرغ تخم گذار سن اقتصادی 90 هفته است و بالای این میزان باید از چرخه تولید تخم مرغ حذف و کشتار شوند تا افرادی که گله های جوان دارند زیان نبینند.

55 میلیون قطعه مرغ جوان داریم

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت: باید جوان سازی کنیم تا گله ها برای تخم گذاری در آینده آماده باشند؛ اکنون بیش از 55 میلیون قطعه مرغ جوان داریم که تمامی نیاز داخل را تأمین می کند.
وجود یک هزار و 800 واحد پرورش طیور تخم گذار
وی افزود: یک هزار و 800 واحد پرورش طیور تخم گذار در حلقه های مختلف داریم؛ برای جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان هفته گذشته با وزیر جهاد کشاورزی مذاکره کردیم تا برای حمایت از تولیدکنندگان 10 هزار تن تخم مرغ را از بازار جمع آوری و خریداری کند تا در بازار تعادل ایجاد شود و بیشتر از این شاهد افت قیمت نباشیم، بر این اساس شرکت پشتیبانی دام و طیور موظف شد تا طی روزهای آینده این کار را انجام شود.
ترکاشوند تصریح کرد: این تخم مرغ ها پودر می شود و برای مصارف صنعتی استفاده خواهد شد، با توجه به این که حجم قابل توجهی از تخم مرغ ها برای مصارف شیرینی پزی و ... کاربرد دارد.

صادرات دوباره تخم مرغ به افغانستان

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت: با توجه به پیگیری ها که انجام دادیم و 2 نشستی که در ایران برگزار شد، صادرات با افغانستان دوباره آغاز می شود، البته باید تدابیری اتخاذ شود که صادرات دوباره متوقف نشود و شرط کشور افغانستان هم این بود، امیدواریم مسئولان این موضوع را پیگیری کند تا تولیدکنندگان بتوانند صادرات داشته باشند.
وی ادامه داد: بازار اصلی صادرات تخم مرغ به دلیل شرایط نگهداری و حمل آن کشورهای منطقه است. بیشتر به کشورهای عراق و افغانستان صادر می کنیم.
ترکاشوند تصریح کرد: اتحادیه مرکزی مرغداران میهن متعهد است صادرات را به گونه ای مدیریت کند تا در بازار داخل مشکلی ایجاد نشود و این موضوع همیشه به عنوان یک استراتژیک در دستور کار ما قرار داشته و دارد حتی با وجود این که در برخی از زمان ها تقاضای صادرات زیاد بوده به این دلیل که تعادل در بازار داخل بر هم نخورد کمتر صادر کردیم.
اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در سال 80 با هدف انسجام بخشی در واحدهای پرورش مرغ تخم گذارکشور و صنایع وابسته به آن تشکیل شد تا رابط نماینده تولیدکنندگان صنعت مرغ تخم گذارکشور و صنایع وابسته به آن با سایر دستگاه ها و دولت باشد. حدود یک هزار و 800 واحد پرورش طیور تخم گذار در قالب مرغ تخم گذار، پرورش پولت و مرغ مادر تخم گذار فعالیت می کنند؛ ظرفیت موجود 112 میلیون قطعه است به طوری که در مجموع سالانه یک میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید می شود و نیازی به واردات آن نیست.
تمام مرغدارانی که در زمینه تولید تخم مرغ فعال هستند تحت پوشش این اتحادیه بوده و از نظر ساختاری شبکه ای و تعاونی است و مرغداران در سطح شهرستان و استان ها عضو تعاونی و اتحادیه هستند به طوری که اتحادیه های استانی، اتحادیه مرکزی را تشکیل می دهند، همچنین برخی از فعالان این صنعت، عضو این اتحادیه نیستند اما فعالیت آنها تحت پوشش قرار دارد.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395