یکشنبه, 19 خرداد 1398 ساعت 08:28
کد خبر: 57258

هزینه بالای حمل ونقل برای کشور مقصد، مقرون به صرفه نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد
:
یکی از فعالان حوزه تولید مصالح ساختمانی(آجر) اظهار کرد: سال های گذشته به کشورهای منطقه و آسیای میانه صادرات آجر صورت می گرفت، اما امروز به دلیل هزینه حمل ونقل بالا و نبود صرفه اقتصادی برای کشور خریدار، صادرات متوقف شده است.

احمد قبائیان در گفتگو با «عصر اقتصاد» گفت: با بالارفتن قیمت ارز قیمت قطعات ماشین آلات و دستگاه ها افزایش قابل توجهی داشته است. 

خوشبختانه تعدادی از قطعات تولید داخل هستند و از طرفی برای جبران این کمبود، خودمان اقدام به تولید آن می کنیم ، در غیر این صورت اگر همه وارداتی بودند نمی توانستیم ادامه دهیم و تولید کنیم .

وی ادامه داد: خوشبختانه کلیه مواد اولیه داخلی هستند و نیازی به واردات نداریم.

صادراتی نداریم!

قبائیان در مورد صادرات به دیگر کشورها گفت: در گذشته، صادراتی به کشورهای منطقه و آسیای میانه داشتیم، ولی اکنون به علت بعد مسافت ، سنگینی محصول ،هزینه حمل ونقل  بالا و نبود صرفه اقتصادی برای کشور خریداری کننده، صادراتی نداریم .

وی در مورد مشکلات داخلی این صنف گفت: مشکل تراشی و مداخلات تامین اجتماعی در واحدهای تولیدی، هزینه های دارایی، هزینه سوخت بسیار بالا مانند گاز، برق و.... از دیگر مشکلات پیش روی ماست.

نمی توان منتظر دولت ماند

مدیر عامل تکنو آجر گفت: با توجه به مشکلاتی که در کشور وجود دارد نمی توان منتظر اقدامات دولت بود و برای ادامه کار باید خودمان کمرهمت ببندیم و مشکلات را مرتفع سازیم تا شرایط داخلی مساعد شود؛ که البته کار سختی است.

گفتنی است شرکت تولیدی تکنوآجر در سال 1353 با هدف تولید انواع سفال نما (سفید و قرمز) تیغه و بلوک و با کیفیتی برتر ، تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفت. کارخانه تکنو آجر دارای ظرفیتی بیش از 200 میلیون قالب آجر در سال است. شرکت تکنوآجر دارای آخرین دستاورد های تولید آجر از قبیل انبار آماده سازی خاک، ماشین آلات جدید، کوره تونلی و آزمایشگاه کنترل کیفیت می باشد.

این شرکت در سال های 1381 و1382 با خرید ماشین آلات مدرن و بکار گیری آن به جای ماشین آلات قبلی در جهت بالابردن میزان تولید، سرویس دهی و خدمات بهینه به مصرف کنندگان، اقدام به بهینه سازی تولید نموده است.

آجر با قدمتی دیرینه در کشور ما، به عنوان یکی از مصالح مهم در صنعت ساختمان محسوب می شود و با گسترش شهرنشینی و رواج ساخت و ساز مصرف آن افزایش یافته است؛ البته با شرایط اقتصادی کنونی این صنف هم مانند صنوف دیگر دارای مشکلات و چالش هایی است .

تاثیر سازمان ها بر فرایند تولید

همچنین مرتضی منبع‎چی؛ رئیس اتحادیه صنف فخاران تهران معتقد است این صنف دارای محیطی کارگری است و کارآفرینی‌های خوبی در این صنف انجام شده است.

به عقیده منبع چی، تعریف فرایند از مرحله‌ تولید  تا مرحله عرضه به متقاضی، مشخص است و این مراحل چه با تفکر سنتی و چه با تفکر علمی تقریبا یک شکل دارد. در فرآیند تولید، سازمان‌هایی ورود می‌کنند و بر جریان تولید اثر می‌گذارند مانند: تامین اجتماعی، سازمان امور مالیاتی، استانداری، فرمانداری و... .

بالا بودن بهره بانکی تسهیلات

رئیس اتحادیه صنف فخاران تهران در مورد رفع مشکل نقدینگی این صنف عنوان کرده است: یکی از دغدغه‌های تولید‌کنندگان نقدینگی آنها است. با وام‌های ۲۴ و ۲۰ درصد سود چگونه می شود مشکل تولید‌کننده را رفع کرد؟ تولید‌کننده‌ای که ۱۰ تا ۱۵ درصد سود می‌برد، چگونه می‌تواند ۲۴ درصد سود به بانک بدهد؟ برای رفع این مشکل، باید وام‌های بلندمدت، با یکی، دو سال تنفس و با بهره‌های ۲ تا ۳ درصدی به تولید‌کنندگان داده شود.

وی معتقد است که با وجود قدمت ۷۰ ساله این صنعت در کشور، به‌دلیل رکودی که به وجود آمده است، بازار کاراین صنعت، روز به روز کوچک‌تر شده و شرایط اشتغال زایی در این صنف کم شده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395