دوشنبه, 20 خرداد 1398 ساعت 06:00
کد خبر: 57323

اطلاعات تکميلي

  • طرح ملی مسکن دستور کار روز گذشته نمایندگان بود

ورود خانه ملتی ها به معضل خانه مردم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: معضل خانه دار شدن مردم و بررسی طرح ملی مسکن دستور کار اصلی روز گذشته صحن علنی مجلس بود که با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاون مسکن وی، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر کشور مورد بحث قرار گرفت.


معضل مسکن و شرایط رکود حاکم بر این بازار توسط رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت ماه امسال در دیدار با با کارگزاران نظام مورد گلایه قرار گرفت و ایشان مسکن را حوزه ای کارآفرین و تولید آفرین دانستند.
علاوه بر این در روایات و مبانی دینی نیز حق مسکن و سرپناه به عنوان یکی از مهم ترین حقوق اولیه انسان شناخته شده است. موضوعی که در جوامع اسلامی مثل کشورمان با شرایط کنونی و البته از سال ها پیش، جای تامل دارد.
مسئولان دولتی و حتی بخش خصوصی همواره راهکارها و باید ها و نبایدهایی مطرح کرده و حتی طرح هایی داده اند اما هیچکدام پاسخگو نبوده یا شرایط را وخیم تر کرده است.
ارائه تسهیلات، افزایش تولید و تحریک تقاضا، راه اندازی سامانه اجاره داری به منظور حذف واسطه گری و البته اخذ مالیات از خانه های خالی از جمله راهکارهای ارائه شده در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود.
متولیان اصلی دولتی در حوزه مسکن و اکثریت نمایندگان بر مالیات خانه های خالی و تاثیر آن بر بهبود بازار مسکن اتفاق نظر داشتند.

اسلامی: ایجاد سامانه های اجاره داری بازار اجاره بها را کنترل می کند

وزیر راه و شهرسازی گفت: در زمینه اجاره بها براساس قانون ساماندهی، ایجاد موسسات اجاره داری که بتواند به صورت حرفه ای بازار را ساماندهی کند، در دستور کار قرار گرفته و از طریق استارت آپ ها می توانیم رابطه مالک و مستأجر را معنادار سازیم و واسطه گری ها را کاهش دهیم تا به قشر مستأجر آسیب کمتری وارد شود.
محمد اسلامی با اشاره به اینکه مهمترین دغدغه ما این بود که بتوانیم شرایط را برای خانه اولی ها همواره کنیم، ادامه داد: ما باید می توانستیم مسکن مهرهای نیمه تمام را تعیین تکلیف کنیم، در حال حاضر جز مواردی که دارای مباحث حقوقی و قضایی هستند، همگی تعیین تکلیف شده اند و برخی از واحدها فاقد متقاضی هستند.
وی با تاکید بر اینکه توانسته ایم برنامه تولید 400 هزار واحد مسکونی را در سال های 98 و 99را در کنار پروژه های مسکن مهر در برنامه خود قرار دهیم، عنوان کرد: یکی از شاخص های نیاز مسکن میزان ازدواج ها است، در سال 97 در حدود 537 هزار ازدواج ثبت شده که اگر 20 درصد آن توان خرید مسکن داشته باشند، باید برای 80 درصد باقی مانده برنامه ریزی کنیم.
وی ادامه داد: تلاش شده تا منابع مالی که در سال 97 ، یکصد هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود، افزایش یابد و عدد فرضی سالانه حدود 27 هزار میلیارد تومان را برای پشتیبانی این برنامه که بتواند 60 درصد مبلغ ساخت را به عنوان معدل قیمت تمام شده در نظر گرفته شده است، را تامین کند.

تحولات قیمت مسکن رابطه مستقیم با بازار ارز دارد

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اگر دوره تسلسل تحولات قیمت مسکن در بازار را مشاهده کنید، رابطه مستقیمی با تحولات نرخ ارز دارد، گفت: در زمینه اجاره بها براساس قانون ساماندهی، ایجاد موسسات اجاره داری که بتواند به صورت حرفه ای بازار را ساماندهی کند، در دستور کار قرار گرفته و از طریق استارت آپ ها می توانیم رابطه مالک و مستأجر را معنادار سازیم و واسطه گری ها را کاهش دهیم تا به قشر مستأجر آسیب کمتری وارد شود.
این عضو کابینه دولت دوازدهم در پایان با تاکید بر اینکه باید توجه کنیم، التهابات موجود در بازار که متأثر از تحرکات دشمن است، دامن مسکن را نیز گرفته، خاطرنشان کرد: باید با هوشیاری و پایداری با تولید حداقل 500 هزار واحد با این تحرکات مقابله کنیم./

رحمانی فضلی: آمادگی در اختیار قرار دادن یک میلیون هکتار زمین دولتی برای احداث مسکن را داریم

وزیر کشور از آمادگی وزارت کشور برای در اختیار قرار دادن یک میلیون هکتار زمین دولتی در اختیار پیمانکاران مسکن ساز خبر داد.
عبدالرضا رحمانی فضلی به ارائه گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در حوزه مسکن پرداخت و گفت: حوزه مسکن به عنوان پیش برنده امر اقتصاد و تولید است و ضمن اینکه نسبت به یکی از اولویت های جامعه رفع نیاز می کند، می تواند محرک سایر حوزه های اقتصادی نیز باشد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه 50 درصد درآمد خانوار صرف مسکن می شود که میزان بالایی است، اظهار داشت: در سال 97 و ابتدای سال 98 با افزایش قیمت مسکن و عدم تعادل در عرضه و تقاضا و همچنین افزایش قیمت مصالح روبه رو بودیم که اگر ادامه یابد این رکود بیشتر می شود.
این عضو کابینه دوازدهم در ادامه با اشاره به طرح رئیس جمهور برای مسکن دار شدن مردم، ابراز داشت: طبق این طرح بافت های فرسوده باید احیا شوند و در این زمینه، زمین های ارزان قیمت و تسهیلات بانکی تخصیص می یابد همچنین رئیس مجلس به وزارت کشور توصیه کرد تا از همه ظرفیت های قانونی خود در حوزه انسجام دستگاه ها برای مسکن دار شدن مردم استفاده کند.

همتی: بانک مسکن به تنهایی نمی تواند از تولید مسکن حمایت کند

رئیس کل بانک مرکزی گفت:بانک مسکن به تنهایی نمی تواند از تولید مسکن حمایت کند. اقدامات لازم برای تعیین سهم هر یک از بانک ها برای پشتیبانی از طرح ملی مسکن، آغاز شده است.
عبدالناصر همتی افزود: با برنامه های دولت برای رونق تولید در سال 98 و پشتیبانی مالی سیستم بانکی، شاهد رونق مسکن در سال جاری هستیم.
وی اظهار کرد: اعتباراتی که سیستم بانکی برای ساخت مسکن در سال 97 اختصاص داد، نسبت به سال 96 افزایش صددرصدی داشت، در واقع مجموعه اعتبارات مربوط به ساخت و ساز مسکن در سال 96 در حدود 56 هزار میلیارد بود که این رقم در سال 97 به 103 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
همتی با بیان اینکه صنعت ساخت و ساز قدرت جذب منابع مالی زیادی دارد، خاطرنشان کرد: در سال گذشته 13.5 درصد از اعتبارات در بخش مسکن هزینه شد که امسال این رقم به 20 درصد افزایش می یابد.

لاریجانی: مشکل مسکن به شرط ساخت یک میلیون مسکن در سال حل می شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه باید حدود یک میلیون مسکن در سال در شهرها و روستاها ساخته شود، گفت: مشکل مسکن به شرط ساخت یک میلیون مسکن در سال حل می شود.
علی لاریجانی ادامه داد: براساس برنامه ششم توسعه باید حدود 900 هزار واحد مسکن در سال ساخته شود ولی در سال های اخیر این مهم تحقق نیافت و یکی از مسائلی که به افزایش قیمت مسکن دامن زد، این بود که در سال های گذشته به این مهم توجه نشد.
وی ادامه داد: دولت در مقطع کنونی قصد اجرای قانون برنامه ششم را دارد، در این قانون برای شهر و روستا سقف در نظر گرفته شده که چقدر مسکن باید در شهرها و روستاها ساخته شود.

لزوم جلوگیری از بورس بازی در بخش مسکن

لاریجانی یادآور شد:بسیاری از کشورها دولت زمین می‌دهد و انبوه سازان خانه می‌سازند، درصدی که مالکیت آن مربوط به دولت می‌شود را در اختیار شهرداری‌ها می‌گذارند تا بتوانند اجاره دهند. می‌توان از این امکانات هم در این طرح استفاده شود، اما باید توجه شود که در این طرح زمین از حالت بورس بازی خارج شود. به این شکل که وقتی خانه‌هایی ساخته می‌شود اسناد آن به صورت فوری منتقل شود. پس باید زمانی برای نقل‌ و انتقالات در نظر گرفته شود.

رئیس بنیاد مسکن: سالانه نیاز به ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی وجود دارد

رئیس بنیاد مسکن گفت: به ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار واحد مسکونی روستایی نیاز داریم که باید سالانه ۲۰۰ هزار واحد آن ساخته شود.
علیرضا تابش افزود: وظیفه قانونی ما مسکن و عمران روستاها است، طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 97 تعداد آبادی های کشور 62 هزار که 39 هزار روستای بالای 20 خانوار، 20 میلیون و 730 هزار نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهند که 26 درصد جمعیت کل کشور را شامل می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395