شنبه, 25 خرداد 1398 ساعت 08:44
کد خبر: 57476

بازار مسکن عملگرایی می خواهد نه واژه بازی

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

عصراقتصاد: بازار مسکن در چند سال گذشته  نوسانات قیمتی و رکود در صنعت ساختمان را لمس کرده است و در حال حاضر برای رفع این معضل سه بخش خصوصی و خصولتی و دولتی باید به یک جمع بندی از لحاظ تئوری و عملی در جهت ساماندهی این بازار به اجماع برسند که درنهایت خروجی آن تولید و رونق این صنعت در سال تولید ملی شود.

در همین راستا محمد اسلامی، وزیر راه وشهرسازی با اشاره به پروژه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی و در اختیار قرار دادن زمین رایگان اظهار می کند که 80 درصد اعتبار را بانک در اختیار سازندگان قرار می دهد، بنابراین سازندگان باید قراردادی با وزارت راه و شهرسازی منعقد کنند.
به گفته اسلامی التهابات قیمتی که در بازار مسکن روی می‌دهد ریشه در همان عملیات روانی دشمن دارد که فرآیند اقتصادی کشور را هدف قرار داده است و بالا و پایین شدن قیمت ها متاثر از بخش مسکن و عرضه و تقاضا نیست.
از طرفی دیگر فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان می گوید وضعیت ساخت و سازهای مسکن در کشور خوب نیست واگر بخواهیم بهبود فضای کسب و کار را مد نظر قرار بدهیم یکی از بخش‌ها وجود قوانین مزاحم، بخش دوم، سیاست‌های پولی و اعتباری و بخش دیگر در حوزه آسیب‌شناسی قیمت است که این مورد به زمین برمی‌گردد.
به گفته پورحاجت سوداگر کیست؟ خدا می‌داند، از کجا متولد شده ؟خدا می‌داند، نمی‌شود عقل مردم را به بازی بگیریم
این در صورتی است که بازار مسکن بسیار ملتهب است و کارگر و کارمندی و اقشاری که در آمد آنها زیر خط فقر است، باید تاوان سنگین مدیریت های نادرست و سیاست های اتخاذ شده دولت ها در گذشته و بازی با کلمات امروز را پرداخت کنند.
آیا امروز زمان وحدت  افکار و رفتار نیست ؟  آیا واژه ها مسکن تولید می کنند ؟
کمال اطهاری، کارشناس اقتصاد توسعه و مسکن بانک ها را مقصر اصلی آشفتگی بازار مسکن می داند.
وی معتقد است که معاملات صوری بانک‌ها در بازار مسکن، بازار را چنان تکان داد که با افزایش نسبت بهای مسکن در شهر تهران به ۲۰ برابر درآمد سالانه خانوار روبه‌رو شدیم.
به گفته وی بانک‌هایی که در شهر تهران سرمایه‌گذاری کرده‌اند به دنبال بالا‌بردن سهام خود برای فروش آن به دولت (بانک سپه) بودند.
اطهاری با ارائه آماری می‌گوید که در حال حاضر، ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح شهر تهران و پیرامونش خالی است.
متوسط قیمت این خانه‌ها با متوسط زیربنای ۱۰۰ مترمربع و هر متر مربع ۱۱ میلیون تومان، ۵۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد که با دلار ۱۰ هزار تومانی، ۵۵ میلیارد دلار می‌شود.
با درنظر گرفتن افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت، رانت ایجاد‌شده از آن، حدود ۲۲.۵ میلیارد دلار خواهد بود. حالا این میزان رانت را می‌خواهند به دولت (بانک سپه) بفروشند.
باید بپذیریم امروز همه عوامل از جمله برهم خوردن رابطه عرضه و تقاضا ، نوسانات اقتصادی و ارزی، خانه های خالی، عقب ماندگی از صنعتی سازی وسوداگری و ..... دست به دست داده است تا شرایط بحرانی بوجود بیاید.
در حال حاضر مسولان ذیربط، باید ادبیات توجیه، اتهام زنی و فرار از پاسخگویی را کنار بگذارند و همه انرژی خود را در جهت حرکت در مسیر درست و بدون حاشیه صرف کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395