یکشنبه, 26 خرداد 1398 ساعت 04:00
کد خبر: 57530

اطلاعات تکميلي

  • مدیر عامل شرک انرژی :

دولت دخالت نکند، نیازی به حمایت نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد:یک تولید کننده لوازم گرمایشی و سرمایشی در مورد وضعیت تولید در ایران گفت: از دولت هیچ انتظاری نداریم و تنها توقع ما این است که موانعی بر سر راه تولید و صادرات ایجاد نکند.

ماجرای قیر و قیف در صادرات و واردات

حمیدرضا مهدیان در گفتگو با«عصراقتصاد» در مورد وضعیت تولید در کشور گفت: کشور ما یک کشور واردات محور است و تولید و واردات در کشور، مانند سرسره است. واردات سرسره ای است که از بالا از آن سر می خوریم و راحت پایین می آییم و تولید و صادرات سرسره ای است که باید از پایین به بالای آن برویم .
مدیر عامل شرک انرژی افزود: ماجرای قیر و قیف در تمام مراحل کار پیش روی ماست. تقریبا 900  ماده اولیه برای تولید و 50 ماده صادراتی وجود دارد که برای هرکدام از آن ها ماجرای قیر و قیف در جریان است.

توزیع مواد در بورس، عامل افزایش قیمت مواد اولیه

وی در مورد تامین مواد اولیه از جمله فولاد توضیح داد: یکی از مشکلات ما تامین فولاد مورد نیاز تولید است که در گذشته از فولاد مبارکه به صورت مستقیم تامین می شد، ولی چند ماهی است که در بورس عرضه می شود و تولید کننده باید با چندین دلال رقابت کند و نمی تواند در رقابت پیروز شود. در نهایت برای تهیه فولاد مجبور می شود قیمت بیشتری پرداخت کند.
مهدیان افزود: نکته دیگر این که فولاد مصرفی ما باید دارای کیفیت و شرایط خاص وسفارشی باشد و این کیفیت در بورس عرضه نمی شود.

گمرک، عروس پیر عشوه گر

مدیر عامل شرک تولیدی انرژی در مورد تامین دیگر مواد اولیه اظهار کرد: مشکل بعدی ما تامین مواد اولیه و قطعات وارداتی است که باید با هر ترفندی آن را تامین کنیم و وقتی به گمرک می رسد مشکلات اصلی ما تازه شروع می شود. درمبادی ورودی گمرک ما عروس پیرعشوه گری نشسته است که باید نازش خریده شود.
این فعال اقتصادی ادامه داد: به طور مثال قطعه ای که قرار بود که شهریور 97 به دست ما برسد ،هنوز نرسیده است . تعدادی از بازرگانان و واردکنندگان قطعه هم  گاهی برای پرداخت کمتر هزینه گمرک کم اظهاری می کنند و در مواقعی برای گرفتن ارز بیشتر، اضافه اظهار می کنند.
مهدیان در مورد کار کارشناسی گمرک گفت: در گذشته، کارشناسان و کمیسیونی در مبادی گمرک بود که با توضیح تخصصی در مورد قطعه مشکل حل می شد، اما این مورد سیستمی شده است و شخص مشخصی مخاطب ما نیست و به صورت تصادفی  بین کارشناسان پخش می شود و ممکن است که کارشناسی که باید در مورد قطعه نظر دهد، حتی اطلاعات جزیی  در مورد قطعه نداشته باشد و متقاعد کردن آن زمان بر و در مواقعی غیرممکن است.
وی در مورد زمان ترخیص کالا از گمرک بیان کرد: در بسیاری مواقع زمان ترخیص اصلا قطعی نیست و در تاریخ ذکر شده انجام نمی شود و ممکن است هفته ها به تعویق بیفتد .
مدیر عامل شرکت تولیدی انرژی در خصوص تامین ارز مورد نیاز واحد خود گفت: دو نوع ارز در سامانه و با دو قیمت متفاوت توزیع می شود. در سامانه سنا، ارز با اختلاف قیمت با ارز نیمایی عرضه می شود و با بازه زمانی 30 روزه و مشکل اصلی اینجاست که باید علاوه بر مبلغ ارز، 10 درصد هم به حساب شرکت عرضه کننده واریز گردد. 

نیازمند مدیران عاقل و شجاع هستیم

مهدیان در مورد راهکار های رفع موانع تولید و صادرات در کشور گفت: کشور نیازمند مدیران عاقل و شجاع است و این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند و بدون یکی از این دو مورد، هیچ اتفاق مثبتی در کشور رخ نمی دهد.
وی در مورد تصویب قوانین در صنعت گفت: قوانین بدون هیچ گونه کار کارشناسی تصویب می شوند و در میان نمایندگان مجلس و قانون گذاران ما جای اقتصاددان ها  و کارآفرینان خالی است. 
گفتنی است که كارخانه انرژی در 26 خرداد 1348 تاسیس و کار خود را با تولید بخاری های کارگاهی و هیتر نفتی آغاز کرد ودر سال 77 برای ایجاد توازن مالی خود در طول سال، تولید وسایل سرمایشی را در دستور کارخود قرار داد و توانست برای اولین بار در کشور، کولر سلولزی را تولید کند.
شرکت انرژی در پی خودکفایی در امر تولید قطعات و نگاه صادراتی به محصولات خود در سال 88 اقدام به تولید «پد سلولزی» که تا آن زمان از کشورهای استرالیا، چین و تایلند وارد می شد کرد و در پی گسترش بازار صادراتی خود، در کشورهای پاکستان و لهستان هم اقدام به تولید این پد کرد و توانست چه در داخل و چه خارج از کشور نیاز کولرسازان، مرغداری ها و حتی نیروگاه ها را برآورده کند.
این شرکت تولیدی توانسته است در کشور عراق، ترکیه و اربیل کردستان بازار خوبی به دست آورد.
در سال 97 برای کاهش انرژی و رعایت الزامات زیست محیطی برابر با استاندارد اروپا، هیتر گازی هرمتیک با دودکش دوجداره تولید کرد که دارای تاییدیه استاندارد اروپا و استاندارد تشویقی ایران است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395