یکشنبه, 26 خرداد 1398 ساعت 08:34
کد خبر: 57544

اطلاعات تکميلي

  • اتاق فکر ایران در جنگ اقتصادی کجاست؟

گذر از بحران نیازمند حلقه مشاورین اقتصاددان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:استفاده از خرد جمعی و دانش نخبگان در اداره کشور نقش تعیین کننده ای در توسعه و هدایت ظرفیت ها و ثروت یک جامعه به سمت مطلوب دارد.

این امر در کشوری مثل ایران که انبوهی از ثروت های طبیعی و موقعیت استراتژیک برای فعالیت اقتصادی دارد، بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

كشورهایی مثل كره جنوبی، مالزی، سنگاپور و تركیه كه منابع استراتژیك و خدادادی كافی نداشته اند، توانسته اند از یك كشور با درآمد سرانه پایین در دهه های 1960 و 1970 ، با اهتمام و تلاش و مدیریت نخبگان خود، بعد از سه یا چهار دهه در رده كشورهای مدعی در منطقه و جهان قرار گیرند که ارتقای جایگاه ملی و منطقه ای این كشورها نشان می دهد عامل اصلی این شكوفایی نخبگان آنها و نه ثروت های خدادادی و منابع خام صادراتی بوده است.

این امر گویای آن است كه رسیدن به توسعه پایدار، مستلزم توجه ویژه به نخبگان و صاحبنظران است.

یکی از مهم ترین انتقاداتی که همواره بر سیاست های اقتصادی و خارجی دولت های نهم و دهم وارد می شد خلاء حضور حلقه متفکرین و مشاورین نخبه و دانشمند بود. موضوعی که امروز به دولت تدبیر و امید هم وارد است. اگرچه مساله اصلی سیاست های اقتصادی دولت روحانی را وجود اختلاف نظرهای مکتبی و ایدئولوژیک در تیم اقتصادی می دانند اما با وجود اعمال تغییرات در چینش تیم اقتصادی و در سطوح وزرا هنوز گلایه های عدم مشورت و نظرخواهی در تصمیمات مهم اقتصادی با اقتصاددانان مطرح است.

پس از بروز نوسانات و اختلالات فراوان در بازارهای مالی کشور به ویژه ارز و طلا که با تجدید تحریم ها تشدید شد، چند تن از اقتصاددانان و اساتید دانشگاهی مشهور به نهادگرای این حوزه طی دو نامه سرگشاده به رئیس جمهور با فاصله دو ماه ضمن اینکه مشکلات کنونی قابل پیش بینی و قابل پیشگیری بود به بیان مهم ترین معضلات بیماری های کنونی اقتصاد کشور و راه حل آن ها پرداختند. نامه ای که منجر به دعوت از عده ای از کارشناسان اقتصادی برای دیدار و گفت و گو با رئیس جمهور شد. قرار بود این جلسات ادامه یابد اما نتیجه و خروجی ملموسی از آن ها مشاهده نشد.

البته گفته می شود وزیر اقتصاد ماهی یک جلساتی با کارشناسان اقتصادی برگزار می کند اما مشخص نیست که آن ها اقتصاد خوانده هستند یا اقتصاد دان.

هفته گذشته نیز سازمان برنامه و بودجه که با امر رهبر انقلاب مامور به تهیه طرح اصلاح ساختار بودجه شده است، ضمن انتشار نسخه اولیه ای از این طرح از نخبگان و صاحب نظران برای مشارکت و ارائه نظرات تکمیلی دعوت کرد.

دولت روحانی به ویژه در دوره دوم همواره به استفاده از نظرات کارشناسان و صاحب نظران تمایل نشان داده و حتی شاید اقدام به اموری هم کرده اما بیشتر جنبه صوری داشته تا عملی و امروز که کشور برای شرایط جنگ اقتصادی و گذر از تحریم ها نیاز هرچه بیشتری به تصمیمات و اقدامات علمی و کارشناسی دارد، لازم است وزیر اقتصاد در راس تیم اقتصادی از این ظرفیت استفاده کرده و تنها به شنیدن اظهارات و نظرات بسنده نکند.

 

 

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395