یکشنبه, 02 تیر 1398 ساعت 09:39
کد خبر: 57813

اطلاعات تکميلي

  • با وجود کاهش 70درصدی معاملات، قیمت زمین 121 درصد بالا رفت؛

پارادوکس رکود معاملاتی و افزایش قیمت در بازار مسکن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بر خلاف سیر نزولی معاملات در بازار مسکن همچنان قیمت خرید و فروش زمین و ساختمان بر اساس آمارها رو به افزایش است که هردو شیب بسیار تندی دارند.

رکود بازار مسکن و کسادی خرید و فروش از سال گذشته تا کنون ادامه یافته و تا جایی پیش رفت که به گفته حسام عقبایی، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک معاملات بازار مسکن 70 درصد کاهش یافت.
این در حالی است که طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان كلنگی در زمستان 97 افزایش ١٢١,٩ درصدی داشته و متوسط قیمت خرید و فروش یك مترمربع زیربنای مسكونی با ٥٩.٨درصدی و متوسط مبلغ اجاره‎ی یك مترمربع زیربنای مسكونی افزایش١٩.٢درصدی را در نقاط شهری كشور در زمستان ٩٧ نسبت به زمستان ٩٦ تجربه کرده است.
پارادوکس کاهش شدید معاملات در بازار مسکن و از آن طرف افزایش شدید قیمت ها نشان می دهد که بازار مسکن به طور کامل در اختیار یک یا دو دهک بالا قرار دارد که مسکن را از کالای مصرفی خارج و به کالای سرمایه ای تبدیل کرده اند و از طریق دلالی در کنار بازارهای موازی بعنوان یک عنصر مکمل بازارهای سفته بازی نقش آفرینی می کنند.
بازار مسکن

پیش از این وحید شقاقی شهری، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی درگفت وگو با «عصر اقتصاد»اظهار کرده بود که برای تغییر الگوی مصرف بازار مسکن، ابتدا باید به اصلاح نظام مالیاتی بپردازیم ، چرا که اصلاح نظام مالیاتی و تحقق مالیات بر عایدی سرمایه باعث حذف سوداگران این بازار می شود
شقاقی درباره مالیات بر عایدی سرمایه می گوید، این نوع مالیات اگر زودتر اجرا می شد،می توانست از خرید و فروش‌های غیر ضروری و مداوم جلوگیری کرده و با کنترل سوداگری در بازار مسکن، برچسب سرمایه ای را از مسکن حذف کند.
این در حالی است که خریداران واقعی مسکن که از دهک های پایین جامعه هستند و زندگی خود را با درآمد هایی که جوابگوی تورم اقتصادی ایران نیست می گذرانند و دلخوشی آنها یک پس انداز بوده است که با توجه به جهش قیمتی مسکن و کاهش ارزش پول ملی صاحب خانه شدن برای آنه یک آرزو و رویا است .

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395