دوشنبه, 18 فروردين 1399 ساعت 11:39
کد خبر: 69164

اطلاعات تکميلي

  • بیش از ۳۰ کشور و سازمان به دولت و ملت ایران کمک کردند؛

موسوی: به خیر آمریکا امیدی نداریم، شر نرسانند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی وزارت امورخارجه ضمن تشکر از کمک‌های بعضی کشورها به ایران در زمینه کرونا گفت: بیش از ۳۰ کشور و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی در زمینه مقابله با کرونا به ایران کمک کردند. دولت و ملت ایران به آمریکا دلبسته نیستند و امیدی نداریم. به خیر آنها امیدی نداریم حداقل شر نرسانند تا ایران بتواند اقدامات خود را انجام دهد. 

«سید عباس موسوی» صبح امروز دوشنبه در نخستین نشست خبری ویدئوکنفرانسی خود با اصحاب رسانه با تبریک فرارسیدن سال نو گفت: امیدوارم سال جدید سال آرامش و برکت برای ملت ایران و جهانیان باشد و بر تمام چالش‌ها از جمله ویروس کرونا فائق شویم و بر همه ویروس دیگر اعم از افراط‌گری، خشونت و تحریم و... پیروز شویم.
وی روز ملی فناوری هسته‌ای را تبریک گفت و ضمن قدردانی از تلاش‌هایدانشمندان هسته‌ای افزود: امیدوارم این فناوری بومی با صلابت و قدرت پیش رفته و درخدمت صلح، رفاه و امنیت ایران و منطقه باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز همدردی با همه ملت‌ها و دولت‌هایی که کرونا در این کشورها شیوع کرده، تصریح کرد: کرونا در بیش از ۲۰۰ کشور شیوع یافته و با همه ملت‌ها و دولت‌ها ابراز همدردی می‌کنیم. ایرانیان نشان دادند ملتی قدردان و قدرشناس هستند و همانطور که سعدی گفته بنی آدم اعضای یک پیکرند. ملت ایران ارام و قراری ندارد در شرایطی که بشریت در رنج این بیماری است.
موسوی ادامه داد: از این شرایط ناراحت هستیم و از رنج هیچ کسی خوشحال نیستیم هرچند برخی از کشورها خواستند از این آب گل‌آلود ماهی خود را بگیرند.
وی با تشکر از کمک‌هایی که دولت و ملت ایران دریافت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰ کشور و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی در زمینه مقابله با کرونا به ایران کمک کردند. علاوه بر این ایرانیان خارج از کشور از طریق سفارتخانه‌های ما کمک‌های زیادی را جمع‌آوری و ارسال کردند که از سوی دولت و ملت ایران تشکر می‌کنم.
سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه کرونا موجب همبستگی در دنیا شد، ابراز داشت: در ایران هم این همبستگی در داخل ایجاد شد. کمپین‌های بین‌المللی زیادی تشکیل شد و ضمن ابراز همدردی با ملت‌ها، بعد انسانی این چالش از جمله تحریم‌ها را برجسته کردند که از این کمپین‌ها نیز قدردانی می‌کنم.

کشورهای مستقل تحریم‌های غیرقانونی ایران را اجرا نکنند

موسوی درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه ایران برای رفع تحریم‌ها تماس نگرفته است، بیان کرد: ما نه تنها در الان بلکه در موضوعات مختلفی شاهد سردرگمی میان مقامات مختلف آمریکایی هستیم. گاهی این تصور ایجاد می‌شود که نکند در آن کشور حاکمیت دوگانه حاکم است. رییس‌جمهور یک حرف می‌زند، وزیر خارجه‌اش یک حرف دیگر می‌زند، افراد دیگری که متصدی امور ایران هستند، راه خود را می‌روند و در کنگره نیز افکار مختلفی وجود دارد.
وی با بیان اینکه آنچه مهم است ظالمانه و غیرقانونی بودن این تحریم است که همه دنیا به این مسئله اذعان دارد، یادآور شد: اگر در خانه کسی هست یک حرف بس است. ما حرف خود را به دنیا و آمریکا رسانده‌ایم که تحریم‌ها غیرقانونی و ظالمانه است و کل تحریم‌ها باید برداشته شود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: اگر در این شرایط کمکی نمی کنند مانع کمک‌رسانی کشورها و نهادهای بین‌المللی نشوند و باید بگذارند نقل و انتقال‌های مالی برای مقابله با کرونا به سهولت انجام شود.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: از تمام کشورهای مستقل و متمدن دنیا می‌خواهیم به این تحریم‌های غیرقانونی، ظالمانه و بی اصل و بنیاد وقعی ننهاده و این تحریم‌ها را اجرا نکنند تا با یاری همدیگر این مشکل را برطرف کنیم.
موسوی در پاسخ به این سوال که ایران برای رفع تحریم‌ها چه درخواستی کرده است؟ عنوان کرد: درخواست ما عمومی است که رئیس‌جمهور و وزیر خارجه اعلام کرده این تحریم‌ها را نپذیرفته و غیرقانونی است. ظریف به دبیرکل سازمان ملل و همتایان خود نامه نوشته و دیوان لاهه هم رای داده و آمریکا را مکلف کرده حداقل تحریم‌های انساندوستانه را بردارد. اینها نشان می‌دهد ایران درخواست خود را مطرح کرده اما با خوی قلدری مقامات آمریکایی منافات دارد و نشان می‌دهد آنها به دنبال بهانه‌جویی هستند.

به خیر آمریکا امیدی نداریم، شر نرسانند

وی افزود: دولت و ملت ایران به آنها دلبسته نیستند و امیدی نداریم. به خیر آنها امیدی نداریم حداقل شر نرسانند تا ایران بتواند اقدامات خود را انجام دهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اولین تبادل انجام شده براساس اینستکس گفت: همانطور که بارها گفته‌ایم، اینستکس مقدمه‌ای است که کشورهای اروپایی به سایر تعهدات خود عمل کنند. این سازوکار فیالنفسه انجام تعهد نیست. آنها اینستکس را راه‌اندازی کردند تا تعهدات ۱۱ گانه خود را اجرا کنند. در واقع اینستکس بستر است که یک سال طول کشید.
موسوی با بیان اینکه اروپایی‌ها اخیرا تراکنشی چند صد هزار یورویی انجام دادند که کالاهای دارویی و تجهیزات پزشکی بوده است، اظهار داشت: انتظار جمهوری اسلامی ایران آن است که سایر تعهدات انجام شده و مبادلات و ارتباطات هم می‌تواند از طریق اینستکس باشد. ما این راه‌اندازی را به فال نیک می‌گیریم اما این همه تعهد اروپایی‌ها نیست.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399