دوشنبه, 01 ارديبهشت 1399 ساعت 12:39
کد خبر: 69921

تشریح اهداف سفر ظریف به سوریه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: در روزهای اخیر به رغم تحولات پزشکی، دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ادامه دارد. آقای ظریف در همین راستا حدود ۱۴ تماس تلفنی با شخصیت‌های بین‌المللی برقرار کرد که بیشتر حول محور مسائل بین‌الملل، تحریم‌های آمریکا و مباحث مربوط به افغانستان و یمن بود.

 سیدعباس موسوی در نشست صبح امروز خود با خبرنگاران ضمن شاعرانه خواندن روز نخست اردیبهشت و بزرگداشت سعدی و گرامیداشت شاعر لطیف ایران، سهراب سپهری و ملک‌الشعرای بهار و اقبال لاهوری و ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده‌هایی که عزیزان خود را در بحران کرونا از دست داده‌اند و خسته نباشید به کادر درمانی گفت: استحضار دارید که در روزهای اخیر به رغم تحولات پزشکی، دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ادامه دارد.
وی افزود: دکتر ظریف تماس‌های زیادی داشتند و ایشان حدود ۱۴ تماس تلفنی با شخصیت‌های بین‌المللی برقرار کردند که بیشتر حول محور مسائل بین‌الملل، تحریم‌های آمریکا و مباحث مربوط به افغانستان و یمن بود. وزیر امورخارجه امروز هم سفری به سوریه خواهند داشت.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص سیاست کشورمان در خصوص مساله افغانستان و مساله میانجیگری برای حل بحران سیاسی در این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان مایل است همسایه با ثبات را در مرزهای شرقی خود داشته باشد. متاسفانه بروز اختلاف‌های سیاسی، ایران را بر آن داشته که به عنوان کشور دوست همیشگی افغانستان اقدامات خود را آغاز کند. تماس‌های دکتر ظریف با مقام‌های افغانستان انجام شده و دستیار ایشان دکتر طاهریان هم از روز گذشته در کابل هستند. هم و غم ایران دستیابی به تفاهم بین گروه‌های افغانستانی است. بنده از تلاش‌های آمریکایی‌ها خبر ندارم اما تلاش‌های ما مستقل و در چهارچوب منافع افغانستان است.

تشریح اهداف سفر ظریف به سوریه

وی در پاسخ به سوالی در خصوص سفر وزیر امور خارجه به سوریه و اینکه آیا این سفر با توجه به لغو نشست سران روند آستانه در تهران در هماهنگی با روند آستانه و دو کشور ضامن صلح در سوریه صورت گرفته و یا اقدامی یکجانبه از سوی تهران خواهد بود، گفت: طیف وسیعی از مسائل در این سفر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و مدت طولانی بود که دیداری نداشتیم و لازم بود برای هماهنگی امور دیداری صورت بپذیرد.
موسوی گفت: این سفر اخیرا برنامه‌ریزی شد و دکتر ظریف در آنجا در خصوص تحولات منطقه و تحولات در خاک سوریه رایزنی و تبادل‌نظر خواهند کرد. ضمن اینکه روند آستانه همچنان به عنوان مهمترین روند در دستور کار کشورهای عضو قرار دارد. بنا بود که نشست سران عضو روند را در تهران داشته باشیم که به دلیل کرونا به تعویق افتاد اما به این معنی نیست که رایزنی‌ها و هماهنگی‌های ما مختل شود. این سفر لازم بود و امیدواریم نتایج خوبی هم به همراه داشته باشد.

نیروی دریایی ایران گشت‌های معمولی دارد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در رابطه با ادعای ایالات متحده مبنی بر ایجاد تنش دریایی در خلیج فارس از سوی نیروهای ایرانی و توقیف صورت گرفته گفت: در خصوص توقیف خبری نشنیده‌ام اما طبیعی است که نیروی دریایی ایران گشت‌های معمولی دارد و اگر با مورد مشکوکی مواجه شود، با آنها گفت‌وگو خواهد کرد.

باید توازنی بین حقوق و وظایف ما در حوزه برجام صورت بگیرد

وی در خصوص آخرین تحولات رخ داده در حوزه اینستکس و خبر عقب‌نشینی کشورهای اروپایی از ادامه عملی کردن این سازوکار و اینکه آیا گسترش این سازوکار باعث بازگشت ۵ گام هسته‌ای ایران خواهد شد یا خیر، گفت: بنده قبلا اعلام کرده‌ام که اینستکس مقدمه‌ای بر انجام تعهدات گسترده اروپا است و اروپا باید کلیه تعهدات خود را در حوزه‌های مورد نظر تهران انجام دهد. بنده در خصوص عقب‌نشینی اروپا چیزی نشنیده‌ام اما باز هم تکرار می‌کنم ما منتظر آنها نخواهیم بود. باید توازنی بین حقوق و وظایف ما در حوزه برجام صورت بگیرد تا ایران اقدامات برگشت‌پذیر خود را آغاز کند.

حدود ۹۵ هزار زندانی با تشخیص قاضی به مرخصی رفته‌اند

وی همچنین در خصوص گزارش اخیر گزارشگر حقوق بشر برای ایران در خصوص اعمال تبعیض میان زندانیان برای اعطای مرخصی گفت: من این حرف‌ها و گزارش‌ها را قبول ندارم اما می‌دانم که اقدامات اخلاقی در قوه قضائیه ایران صورت گرفته و حدود ۹۵ هزار زندانی با تشخیص قاضی به مرخصی رفته و حتی مرخصی آنها تمدید شده و تبعیضی هم بین زندانی‌های ایرانی و غیرایرانی صورت نگرفته است. فکر می‌کنم باز هم قوه قضائیه در حال بررسی مجدد است و آمار من مربوط به ۱۶ فروردین است.

کرونا در کنار تهدیدهایش باعث نزدیکی دیدگاه کشورهای مختلف و تغییر اولویت‌ها شده است

موسوی در پاسخ به سوالی در خصوص امکان ایجاد همکاری مدنظر وزیر امور خارجه در خاورمیانه و در دوران پساکرونا گفت: کرونا در کنار تهدیدهایش باعث نزدیکی اندک دیدگاه کشورهای مختلف و تغییر اولویت‌ها شده که رگه‌هایی از این تغییر اولویت‌ها و این تغییر جهت‌گیری‌ها را در منطقه خودمان هم شاهد هستیم. البته ایران همیشه و در هر شرایطی آماده بود که با همسایگان خود در منطقه وارد بحث و گفت‌وگوی جدی شود که طرح‌های زیادی را هم مطرح کردیم و گفتیم بدون پیش شرط با همسایگان گفت‌و‌گو می‌کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: الان هم که مساله بهداشت جهانی اندکی نامعلوم است اما دیپلماسی همواره اولویت دارد و اگر همسایگان ما آمادگی داشته باشند، در همین زمان هم می‌توانیم گفت‌وگوهای خود را آغاز کنیم. ما در این حوزه پاسخ به نامه ریاست محترم جمهور را در خصوص طرح صلح هرمز را نیز دنبال می‌کنیم و کماکان منتظر نتایج بررسی کشورها هستیم تا آمادگی در این حوزه را اعلام کنند.

آمریکایی‌ها می‌خواهند افکار عمومی جهان را از تروریسم اقتصادی خود منحرف کنند

وی در رابطه با درخواست ایالات متحده از اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: این هم از عجایت روزگار است که دولت قانون‌شکن برجام و ناقض قطعنامه شورای امنیت، همچنان پیگیر مفاد آن است و به نقض خود ادامه می‌دهد و حتی دیگران را هم به نقض قطعنامه تشویق می‌کند. آنچه آمریکایی‌ها انجام می‌دهند این است که افکار عمومی جهان را از تروریسم اقتصادی خود منحرف کنند. این اقدام آمریکا اقدام گزاف و خلافی است ضمن اینکه آنها نباید خیلی نگران وضعیت ما باشند و توصیه می‌کنیم اگر نگران وضعیت گسترش تسلیحات در منطقه هستند فروش تسلیحات به کشورهای همسایه ما را متوقف کنند.

با نگرانی فضای افغانستان را رصد می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص جزئیات طرح جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد ثبات سیاسی در افغانستان گفت: تلاش‌های ایران در ابعاد و اشکال مختلفی ادامه دارد و در ادامه این تلاش‌ها نیز نماینده ویژه ایشان به کابل سفر کرده‌اند. هدف اصلی جمهوری اسلامی نزدیک کردن دیدگاه‌های موجود در فضای داخلی افغانستان است تا در نهایت منجر به ایجاد یک دولت فراگیر شود و تهران نیز همه تلاش خود را در این راستا به کار گرفته است و برخلاف کشورهایی عمل می‌کند که از این شرایط افغانستان خوشحال هستند؛ ما با نگرانی فضا را رصد می‌کنیم و امیدواریم تلاش‌هایمان به نتیجه برسد. امروز اولویت ما مشکل سیاسی افغانستان و تشکیل دولت مستقر و فراگیر است. این مقدمه‌ای خواهد بود تا ان‌شاالله سراغ گفت‌وگوهای صلح و بین‌الافغانی برویم.

از تعداد ایرانی‌هایی که در خارج از کشور به کرونا مبتلا شده‌اند، فعلا اطلاعی نداریم

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اقدامات وزارت امور خارجه در بازگرداندن ایرانی‌های خارج از کشور گفت: با توجه به تحولات خوبی که در حوزه بهداشتی کرونا صورت گرفته و متعاقب اتفاقات بدتری که در کشورهای دیگر در حال رخ دادن است؛ اتباع ایرانی ترجیح دادند در این شرایط به کشور خودشان بازگردند و از امکانات اینجا استفاده کنند. همین امر باعث شد در هماهنگی با سفارتخانه‌ها و دولت‌های خارجی بتوانیم تعداد بالایی از اتباع خود را به کشور بازگردانیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: نکته‌ای در خصوص عزیزان ما این است که وزارت بهداشت یک سری پروتکل وضع کرده و باید این مقررات رعایت شود و شرایط قرنطینه در خصوص آنها انجام شود اما برخی از این عزیزان تمکین نکردند که باید بدانند این مقررات تنها مختص کشور ما نیست و این عدم تمکین باعث شد وزارت بهداشت این ریسک را نپذیرد؛ قرار شد هر زمان شرایط آماده شود و مسافران هم پروتکل‌ها را رعایت کنند شرایط بازگشت مجددا مهیا شود. از تعداد ایرانی‌هایی که در خارج از کشور به کرونا مبتلا شده‌اند اطلاعی فعلا در دست نداریم اما از نمایندگی‌های خود خواسته‌ایم برای کسب این اطلاعات اقدام کنند.

بررسی مکان انتشار ویروس را به سازمان‌های بین‌المللی محول می‌کنیم

موسوی در خصوص موضع ایران در قبال تلاش ایالات متحده مبنی بر انتشار این شایعه که ویروس کرونا از لابراتوآری در ووهان چین انتشار پیدا کرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران با هر اقدامی که به دنبال سیاسی کردن اپیدمی کرونا باشد، مخالفت کرده است و دولت آمریکا این رویه را در پیش گرفته در حالی که خودش متهم ردیف اول انتشار این ویروس است. امروز که همه جهان درگیر این ویروس است، ما هرگونه اقدام سیاسی را محکوم می‌کنیم که با هدف‌هایی همچون رقابت‌های انتخاباتی داخلی صورت می‌گیرد. ما بررسی مکان انتشار ویروس را به سازمان‌های بین‌المللی محول می‌کنیم.

تا زمانی که آمریکا تروریسم اقتصادی را بر ما اعمال کند به سمت هیچ گفت‌وگویی نخواهیم رفت

وی در خصوص ادعای رئیس‌جمهور آمریکا مبنی ارتباط جمهوری اسلامی ایران با رقبای انتخاباتی او در ایالات متحده گفت: ایشان از مدت‌ها قبل این ادعاها را مطرح کرده‌اند و اخیرا هم گفته‌اند نامه‌ای از رهبر کره شمالی دریافت کرده‌ام که این کشور ارسال نامه را تکذیب کرد. ایشان می‌خواهد توجه‌ها را جلب کند. ایشان با ادبیات نازل و در سطح خودشان صحبت می‌کنند و در حالی که خودشان نیازمند تجهیزات پزشکی هستند، اعلام می‌کنند که حاضر هستند به ایران در ازای مذاکره دستگاه تنفس مصنوعی اهدا کنند که با پاسخ قاطع دکتر ظریف مواجه شدند. ما تا زمانی که آمریکا تروریسم اقتصادی و دیگر فشارها و تحریم‌ها را بر ما اعمال کند به سمت هیچ گفت‌وگویی نخواهیم رفت.

از سازمان‌های بین‌المللی خواسته‌ایم خود را از سیاسی‌کاری دور کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با آخرین وضعیت دریافت تسهیلات مالی از صندوق بین‌المللی پول گفت: صندوق بین‌المللی پول وامی را برای مبارزه با کرونا در نظر گرفته بود که مطلع شدیم با سنگ‌اندازی ایالات متحده و برخی دیگر کشورها با بهانه‌های واهی اعطای این وام به ایران متوقف شده است. ما از سازمان‌های بین‌المللی خواسته‌ایم خود را از سیاسی‌کاری دور کنند و امیدواریم با این اقدام بتوانیم از تسهیلات لازم بهره‌مند شویم.

بر اساس پروتکل‌های بهداشتی در حال همکاری با سایر کشورها هستیم

موسوی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص وضعیت سلامت کارمندان ایرانی حاضر در نمایندگی‌های کشورمان در کشورهایی که شاهد اپیدمی کرونا هستند، گفت: سفارت‌خانه‌های ما براساس وظایف خود در حال انجام مسئولیت هستند و تعداد مبتلایان از همکاران ما بسیار اندک بودند که یا درمان شده‌اند و یا در حال درمان هستند. ما براساس پروتکل‌های بهداشتی در حال همکاری با سایر کشورها هستیم.

برای تعیین نخست وزیر و کابینه عراق با ما مشورت نمی‌شود

وی در رابطه با معرفی کابینه نخست وزیر جدید عراق در هفته آتی در پاسخ به این سوال که آیا با ایران برای معرفی اعضای کابینه مشورتی صورت گرفته است، گفت: موضوع انتخاب نخست وزیر در عراق مساله داخلی کشور دوست و همسایه ما عراق است و ملت و دولت عراق ملت و دولتی رشید و بالغ هستند. ایران با توجه به دوستانی که در عراق دارد، برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها آمادگی دارد اما با جمهوری اسلامی ایران برای تعیین نخست وزیر و کابینه مشورتی نمی‌شود و ما هم خواستی برای این دخالت نداریم.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399