اقتصاد بین الملل

یکشنبه, 24 شهریور 1398 ساعت 09:02

دو دستگی دولت در مقابل سوئیفت روسی

عصراقتصاد: یک کارشناس مسائل اوراسیا گفت: بخشی از دولت تمایل ندارد که مسائل مالی خود را از طریق روسیه (سوئیفت روسی) انجام دهد و به دنبال این است که با فعال کردن اینستکس، مبادلات مالی کشور صورت بگیرد.
یک مقام مسئول در صندوق بین المللی پول- جمعه- اعلام کرد که تنش‌های تجاری بر رشد اقتصادی در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد اما صندوق بین المللی پول از پیش‌بینی رکود جهانی دور است.
دستیار رییس جمهور روسیه از اتصال سامانه سپام به عنوان سامانه پیام‌رسانی الکترونیکی مالی ایران به شبکه پیام رسان مالی روسیه برای از بین بردن اثرات تحریم در مبادلات بین دو کشور و همکاری بانکی خبر داد.
یک کارشناس مسائل اوراسیا گفت: بخشی از دولت تمایل ندارد که مسائل مالی خود را از طریق روسیه انجام دهد و به دنبال این است که با فعال کردن اینستکس، مبادلات مالی کشور صورت بگیرد.
چهارشنبه, 13 شهریور 1398 ساعت 09:40

فیلیپین، آماده تهاتر کالا با ایران

ویلفردو سی. سانتوس، سفیر فیلیپین در تهران با محمدرضا کرباسی معاون امور بین‌الملل اتاق ایران دیدار و گفت‎‌وگو کرد. در این نشست که با حضور آیت‌الله احمدی رئیس اتاق شهرکرد، اتاق معین فیلیپین برگزار شد اقدامات اجرایی در خصوص توسعه همکاری‌های بین دو کشور بررسی شد.
معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی اعلام کرد: ارزش تجارت کالایی (صادرات و واردات) ایران و اتحادیه اروپا در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ حدود ۲.۶ میلیارد یورو بوده که نسبت به ۶ ماهه نخست سال قبل از آن (۱۰.۷ میلیارد یورو) حدود ۷۶ درصد کاهش یافته است.
استاد دانشگاه یو سی اِل اِی آمریکا گفت که ماکرون می‌تواند از موقعیت سیاسی خود برای کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا استفاده کند.
سفیر روسیه در ایران خبر داد: شبکه‌های بانکی ایران و روسیه در آینده‌ای نزدیک به یکدیگر متصل می‌شود؛ از این طریق انتقال پول بین دو کشور به راحتی انجام خواهد شد.
بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر انتخاب رئیس صندوق جهانی پول با اختلاف‌نظر رو‌به‌رو شده‌اند.
ژاپن به دنبال آن است که با آسان‌تر کردن واردات از آمریکا بتواند مانع از اعمال تعرفه بر خودروهای ژاپنی صادراتی به آمریکا شود.
هوآوی به عنوان بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی جهان سالانه نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد دارد.
رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: با وضعیت فعلی شرایط اقتصادی کشور اگر می‌خواهیم در بازار سوریه حضور داشته باشیم بایستی از قدرت سیاسی و دیپلماسی خود استفاده کنیم و در قدم اول تعرفه‌ها را درست کنیم در آن صورت است که تازه در شرایط برابر با سایر کشورهای عربی قرار خواهیم…
با تداوم و شدت گرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین، پکن خواهان افزایش سرمایه‌گذاری در ایران شده است.
دوشنبه, 14 مرداد 1398 ساعت 16:30

ترک بازار امارات از سوی ایرانی‌ها

بلومبرگ در گزارشی به ترک بازار امارات از سوی ایرانی‌ها پرداخت.
عصراقتصاد: رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به افزایش چشمگیر سطح روابط و همکاری های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، تاکید کرد: روابط و همکاری های تهران – باکو علیرغم تحریم های آمریکا، بیش از گذشته در ابعاد مختلف گسترش یافته است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات گفت: با توجه به تغییر رفتار بازرگانان و فعالان اقتصادی کشورهای حوزه خلیج فارس به نظر می‌رسد سایر کشورهای منطقه نیز به این نتیجه رسیده‌اند؛ کشوری که شمال خلیج فارس و دریا عمان را در اختیار دارد، راه ارتباطی به آسیای میانه و قفقاز…
عصراقتصاد: رئیس دفتر رئیس جمهور روز جمعه در استانبول با اعضای انجمن شورای همکاری اقتصاد خارجی ترکیه و مدیران ارشد عمده شرکتهای ترکیه ای که علاقه مند به همکاری با ایران هستند، دیدار و درباره رفع موانع احتمالی بر سر راه فعالیت های آنان و گسترش بیش از پیش همکاری…
قائم مقام بانک مرکزی، در دیدار با سفیر استرالیا بر گسترش روابط بانکی و تجاری میان دو کشور تأکید کرد.
صندوق ضمانت صادرات ایران موفق به کسب کرسی بین‌المللی در اتحادیه صندوق‌های ضمانت صادرات کشورهای اسلامی شد.
سه شنبه, 08 مرداد 1398 ساعت 08:37

قدرت اهرم اقتصادی آمریکا رو به افول است

عصراقتصاد: وزیر امور خارجه کشورمان گفت: فشار اقتصادی امریکا که همان استفاده افراطی از اهرم قدرت اقتصادی خود است، در بلند مدت توانایی خود را از دست خواهد داد و حذف دلار از مبادلات چندین کشور دنیا نیز اثباتی بر این موضوع است.
پیگری ها از آخرین وضعیت فعالیت اینستکس نشان می دهد که ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا، به علت وقت‌کشی و عدم عزم جدی اروپایی‌ها، تاکنون پیشرفتی نداشته است.
تنها پس از یک هفته، بیل گیتس بار دیگر جایگاه دومین فرد ثروتمند جهان را پس گرفت.
هوآوی به‌رغم تحریم‌های آمریکا توانسته است با شرکت های بزرگ مخابراتی جهان قرارداد اینترنت نسل پنجم امضا کند.
جدیدترین گزارش سازمان تجارت جهانی نشان می دهد جریان های تجاری به سبب محدودیت های جدید اعمال شده توسط اعضای این سازمان در بازه زمانی اواسط اکتبر ۲۰۱۸ (مهر-آبان ۹۷) تا اواسط ماه مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت-خرداد ۹۸) دربالاترین میزان قرار گرفته اند که این سطح در طول تاریخ بی سابقه…
پنج شنبه, 27 تیر 1398 ساعت 15:20

اقتصاد جهان به کدام سو می‌رود؟

مجتبی نادعلی-اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹ با تضعیف رشد اقتصادی، تشدید تنش‌های تجاری بین آمریکا و سایر کشورها و همچنین افزایش عدم قطعیت در فعالیت‌های اقتصادی و کاهش سرمایه‌گذاری‌ها مواجه است.
عبدالله گفت: تاکنون بیش از 500 شرکت ترکیه‌ای در عراق به ثبت رسیده و اخیرا عربستان، امارات و اردن نیز در حال افزایش تعداد شرکت‌های عراقی خود هستند. درست است که اکنون ایران دومین تامین کننده عراق پس از چین است اما با توجه به تحرکات و سرمایه گذاری‌های صورت…
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز اظهار کرد: اکنون بانک مرکزی، بانک کونلون چین را به ما معرفی کرده که این بانک از ما ۱۶ تا ۱۷ درصد کارمزد طلب کرده است که فشار زیادی را به ما تحمیل می‌کند و در نتیجه باعث افزایش قیمت‌های دامی خواهد شد.
چین و آمریکا خود را برای آغاز دوباره مذاکرات تجاری پس از دو ماه توقف آماده می‌کنند. این در حالی است که نشانه‌ای دال بر کم شدن از اختلاف‌ها به چشم نمی‌خورد.
با شروع جنگ اقتصادی آمریکا و چین صنایع خودروسازی ژاپن با کاهش تولید روبه رو بودند که همه ناشی از کاهش رشد اقتصادی جهان به واسطه این تنش ها بوده است. به نقل از رویترز، بانک مرکزی ژاپن در- دوشنبه- اعلام کرده است که صنایع در مناطق ۹گانه این کشور…
به دنبال تغییرات ساختاری دویچه بانک و همینطور اعلام خبر خروج این بانک از بسیاری از بورس‌های جهانی از جمله آسیایی این بانک تا ۲۰۲۲ باید نزدیک به هشت میلیارد دلار صرف تغییر ساختار خود کند.
صفحه 1 از 34

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395