پنج شنبه, 02 آذر 1396 ساعت 10:12
کد خبر: 24046

هزينه هاي قرارگاه خاتم براي زلزله زدگان در آينده پرداخت مي شود

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي با تاكيد بر اينكه  هيات وزيران در يك اقدام تاريخي فقط طي دو روز بعد از وقوع زلزله كرمانشاه با جمع بندي دقيق مصوبه اي براي تامين مالي و كمك رساني به زلزله زدگان كرمانشاهي مصوب كردند گفت: در همان روز اول تصويب نيمي از هزينه پيش بيني شده در مصوبه دولت به حساب بنياد مسكن پرداخت شد به همين خاطر ما آمادگي داريم تا از هفته آينده كمك هاي نقدي بلاعوض پيش بيني شده و تسهيلات مورد نياز را به زلزله زدگان پرداخت كنيم.

عليرضا تابش روز گذشته در نشست خبري كه به منظور بررسي اقدامات بنياد مسكن در رسيدگي به امور زلزله زدگان استان هاي غربي كشور برگزار شد با اشاره به اينكه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دو روز پس از زلزله برآورد اولیه خسارات را تهیه کرد تا مبنای اقدامات بعدی قرار گیرد گفت: براساس برآورد اولیه تعداد واحد‌های خسارت دیده احداثی غیرقابل تعمیر ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد است که ۱۱ هزار واحد آن روستایی و چهار هزار واحد آن شهری است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به سئوال خبرنگار عصر اقتصاد در مورد تامين مالي تفاهم نامه با قرارگاه خاتم نيز گفت: در حال حاضر به دليل اضطرار در بحث خدمت رساني مساله مالي مطرح نيست و در اين زمينه در آينده اي نزديك با قرارگاه خاتم توافقي صورت مي گيرد و هزينه هاي آن پرداخت مي شود

وي در ادامه در پاسخ به سئوال ديگر خبرنگار عصراقتصاد در مورد ميزان نياز به كانكس براي اسكان زلزله زدگان گفت: طبق برآوردهايي كه صورت گرفته است براي اسكان موقت و پايدار زلزله زدگان به 8 هزار كانكس نيازمند هستيم كه توسط قرارگاهخ خاتم اين ميزان كانكس در حال تدارك و ارسال به مناطق زلزله زده هست.

وي با تأکید بر اینکه بازسازی و تعمیر واحدهای تجاری در شهرها و روستاها بلافاصله پس از اعطای تسهیلات آغاز مي شود گفت: طبق مصوبه دولت پرداخت تسهیلات به مبلغ 767 میلیارد و 500 میلیون تومان با نرخ سود 4 درصد تصویب شده است كه اين مصوبه به بانک مرکزی و پس از آن به بانک‌های عامل ابلاغ شده تا هرچه سريع تر اين مبلغ به دست زلزله زدگان برسد.

تابش با اشاره به اینکه ضمانت وام شامل سفته زنجیره‌ای برای پرداخت تسهیلات است، گفت: ضمانت وام سریعترین روش تامین تسهیلات بود که در نظر گرفته شد و در حال حاضر هماهنگی بسیار خوبی بین مدیران شعب در منطقه انجام شده است و شعب اعلام آمادگی کردند تا سریعتر وام‌ها را پرداخت کنند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسامی در مورد جزئیات تسهیلات گفت: تسهیلات بازسازی اماکن روستایی آسیب دیده که ۱۱ هزار واحد مسکونی است ۲۵ میلیون تومان و تسهیلات بازسازی ۴ هزار و ۵۰۰ واحد شهری ۳۵ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: برای تعمیر اماکن مسکونی شهری، روستایی و تجاری ۱۲ میلیلون تومان و برای تامین لوازم خانگی ۱۰ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است که به مردم پرداخت خواهد شد.

تابش بند دیگر مصوبه هیات وزیران را در مورد جبران خسارات زلزله زدگان کرمانشاه را کمک بلاعوض عنوان کرد و گفت: ۲۸۱ میلیارد و ۶۱۶ میلیون تومان کمک‌های بلاعوض با ابلاغ بانک مرکزی و مصوبه هیات وزیران در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته است.

وی جزئیات کمک‌های بلاعوض را تشریح کرد و گفت: برای ۱۱ هزار واحد مسکونی روستایی ۵ میلیون تومان، برای ۴ هزار و ۵۰۰ واحد شهری ۶ میلیون تومان و برای تامین و مرمت ۱۵ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی و تجاری به ازای هر واحد ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است.

تابش همچنین به سفر مقام‌معظم‌رهبری به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه که موجبات برکت برای آن مناطق بود اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ستادهای معین ۹ استان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در منطقه کرمانشاه مستقر شده‌اند و به ارایه خدمات به زلزله‌زدگان کرمانشاه می‌پردازند.

وی ادامه داد: بنیاد مسکن استان کردستان در ثلاث باباجانی، بنیاد مسکن استان تهران در قصر شیرین، بنیاد مسکن استان قزوین در گیلان غرب، بنیاد مسکن استان لرستان در اسلام آباد غرب، بنیاد مسکن آذربایجان غربی در شهر و روستاهای دالاهو، بنیاد مسکن استان اصفهان در شهر سرپل ذهاب، بنیاد مسکن استان مرکزی در روستاهای نیمه شمالی سرپل ذهاب، بنیاد مسکن استان همدان در شهرها و روستاهای نیمه جنوبی سرپل ذهاب و بنیاد مسکن استان کرمانشاه در سایر شهرها و روستاهای استان کرمانشاه در حال ارایه خدمات هستند.

وي در ادامه نسبت به اسكان موقتي كه بنياد براي افراد زلزله زده در نظر گرفته شده است پرداخت و گفت: تاکنون ۴۵۰ نفر نیرو و ۲۵۰ ماشین آلات در مناطق زلزله زده توسط ستادهای معین مستقر شده اند که کار آوابرداری را انجام می دهند.

تابش گفت: راه های تامین اسکان موقت مردم زلزله زده کرمانشاه، تهیه و نصب اتاقک در محل عرصه مردم است. در مورد ایمن سازی اسکان موقت نیز با قرارگاه خاتم الانبیاء تفاهم نامه ای در سه بند به امضا رسیده است و بر اساس آن تفاهم‌نامه همکاری در تامین اسکان موقت روستاییان، تامین بخشی از مصالح موردنیاز واحدهای مسکونی روستایی و کمک به تسریع عملیات آواربرداری از جمله کارهایی است که برعهده قرارگاه خاتم است.

تابش همچنین در مورد شیوه بازسازی به ارایه توضیحاتی پرداخت و گفت: مدیریت احداث واحدهای مسکونی آسیب دیده اعم از مشورت با مهندسان، طراحی، پیگیری تامین مصالح موردنیاز، انتخاب پیمانکار، نظارت عالیه، حفظ و نگهداری و مصرف بهینه مصالح ساختمانی در حین عملیات ساختمانی و مدیریت هزینه برعهده مالک است و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به نیابت از مالک هزینه نمی کند.

وی تصریح کرد: مدیریت و مشارکت در ساخت مسکن های مناطق زلزله زده با مالکان است.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395