شنبه, 30 دی 1396 ساعت 01:30
کد خبر: 28516

دیوان سالاری، مانع اجرای پروژه پلاسکوی جدید

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد:یک دقیقه به ساعت 8 صبح پنجشنبه 30 دی ماه 95 بود که خبر رسید یکی از قدیمی ترین ساختمان های تجاری تهران دچار حریق شده است.خبر بلافاصله در شبکه های اجتماعی با عکس و تفصیلات دست به دست شد و پلاسکو که ده ها سال از عمرش می گذشت در آتش فرو رفت.آتش نشانان درهمان دقایق اولیه در محل حضور یافتند اما تلاش آنها به جایی نرسید و حدود ساعت 11.30 همان روز ساختمان قدیمی پلاسکو به طور کامل و پیش چشم مردم فرو ریخت و 16 نفر از آتش نشانان و مردم را در کام خود فرو برد.ساختمانی که در سال 1341 در زمینی به مساحت 4400 متر بنا شده بود با 5 طبقه شمالی و 15 طبقه جنوبی با 32 هزار متر مربع زیر بنا 580 واحد تجاری زیر روی حرارت آتش تاب مقاومت خود را از دست داد و تلی از خاک به جای گذاشت.

بعد از حادثه  حریق ساختمان  پلاسکو، جامعه در بهت و حیرت و اندوه قهرمانی آتش‌نشانان فرو رفت و در حقیقت موضوع این حریق از یک حادثه صرف شهری بسیار فرا‌تر رفته و تبدیل به یک موج تاثیر گذار شد. این ساختمان تا سال 1382 تحت مدیریت بنیاد مستضعفان قرار داشت  و از آن پس  بعد از وقوع حادثه حریق بود که حساسیت های رسانه ای نسبت به بنیاد مستضعفان بیشتر شد.بعد از این واقعه کمیته ای تحت عنوان پلاسکو تشکیل شد و  پیگیری تمام مراحل امور مرتبط با این موضوع را در بنیاد دنبال کرد.این کمیته 37 جلسه با 152 مصوبه برگزار کرد تا از لحضه احداث بنای جدید تا مرحله پایانی این فرآیند را دنبال کند.موضوع از حساسیت های بالایی در جامعه برخوردار شده بود و بعدتر که محمد سعیدی کیا رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اعلام کرد دو ساله این ساختمان ساخته می شود بارها مورد انتقاد رسانه ها قرار گرفت که چرا با گذشت یکسال از این واقعه هنوز برای پلاسکو کاری نکرده است.

 اما آنچه همواره  مورد غفلت رسانه ای قرار گرفت ساختارمشکل ساز دیوان سالارانه ای بود که دستگاه های اجرایی کشور طی سال های گذشته با آن درگیر   بودند .قید و بندی که سال هاست  دست و بال همه را بسته است.موضوع احداث مجدد ساختمان پلاسکو از آن دست مباحثی است که  از شورای شهر و شهرداری و بنیاد گرفته  تا قوه قضاییه و وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان و دیگر دستگاه ها در آن نقش دارند .بی شک با آنچه به عنوان نظام بوروکراتیک شهری از آن یاد می شود پیش بردن بدون دغدغه این پروژه به هیچ وجه قابل تصور نبود.خاصه آنکه آلودن موضوع پلاسکو به اغراض سیاسی خود به اندازه کافی میتوانست ادامه این کار را به تعویق و بلکه به توقف کامل دچار کند.اما بنیاد مستضعفان در این زمینه کوتاه نیامد و به تعبیر سعیدی کیا ،  مبنا از روز اول بر این قرار گرفت که اگر ارزش هایی با حریق پلاسکو دفن شد ارزش های جدید جایگزین آن مجددا خلق شود تا ذینفعان نیز از این ناحیه منتفع شوند.

به همین بهانه سعیدی‌کیا در فاصله یک روز تا سالگرد آتش‌سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو با تسلیت شهادت 22 نفر از آتش‌نشانان و شهروندان  در حادثه پلاسکو،طی یک نشست خبری  اظهار کرد: در یکسال اخیر مسائل موجود و هم ساخت مجدد پلاسکو بررسی کرده‌ایم. ابتدا چند ساختمان برای کسبه پلاسکو معرفی شد که مورد قبول قرار نگرفت و سرانجام پاساژ نور را پذیرفتند و  بنیاد هم 7 ماه اجاره کسبه را نیز پرداخت کرد.

وی تصریح کرد: مالک این ساختمان قبل از انقلاب تمام سرقفلی واحدها  را واگذار کرد و پس از انقلاب نیز که مصادره شد و فقط مقدار ناچیزی اجاره دریافت می ‌شده است.

وی با اشاره به نگرانی کسبه در خصوص ساخته شدن پلاسکوی جدید، افزود: عده‌ای به شدت معتقدند ساختمان ساخته نشود و المان یادبود برای یادبود آتش‌نشانان ساخته شود.

رییس بنیاد مستضعفان با اشاره به ایجاد اتاق فکر به ریاست خواجه دلویی معاون توسعه بنیاد، اظهار کرد: شورایعالی معماری و شهرسازی مصوب کرد که طراحی ساختمان جدید پلاسکو به مسابقه گذاشته شود.

سعیدی‌کیا با یادآوری این‌که سایتی برای دریافت ایده‌ مردم برای ساختمان پلاسکو راه‌اندازی شد، گفت: گروه داوران 365 طرح را انتخاب کردند و از بین از طرح‌ها نیز 10 طرح انتخاب و به آنها جوایزی اعطا شد.

وی با اشاره به این‌که پس از توافق برای سطح و سطوح ساختمان جدید شهرداری یک مسابقه نهایی برای طراحی پلاسکو جدید برگزار می‌شود، اظهار کرد: ساختمان پلاسکو بلافاصله پلمپ شد و کسی اجازه فعالیت نداشت. در جلسات مکرر با قوه قضاییه و شورای سرقفلی‌داران پلاسکو مسائل مورد بررسی قرار گرفته است.

وی همچنین با اشاره به بحث و بررسی با حضور دو دادستان تهران،‌گفت: خوشبختانه به جمع‌بندی در سطح و سطوح ساختمان جدید پلاسکو رسیدیم و صورت جلسه‌ای بین بنیاد، قوه قضائیه و شهرداری امضا شده است.

رییس بنیاد مستضعفان با یادآوری این‌که کسبه ساختمان 5 طبقه مرتب فشار می‌آورند که کار خود را از سر بگیرند که بنیاد مستضعفان همواره اعلام کرده مسئولیت این کار را به عهده نمی‌گیرد، افزود:  این ساختمان سال 41 بر اساس آیین‌نامه های همان دوره ساخته شده و صدمه دیده است. شاید ظاهرش به گونه ای باشد که برخی بگویند می‌توان در آن فعالیت کرد اما این گونه نیست، این ساختمان حتی پارکینگ هم ندارد.

سعیدی‌کیا با اشاره به ساخت 1000 پارکینگ برای ساختمان جدید پلاسکو، تاکید کرد: همه ارگان‌های درگیر در این ماجرا به یک جمع‌بندی نهایی رسیده‌اند که منطقه واقع شده ساختمان پلاسکو ساماندهی شود. در این راستا به این جمع‌بندی رسیدیم که ساختمان 5 طبقه بر اساس توافق شهرداری و قوه قضاییه تخریب می شود.

وی با بیان این‌که منتظر صدور مجوزهای این کار هستیم در پاسخ به پرسشی  مبنی بر این‌که ساختمان جدید پلاسکو چه زمانی کلنگ‌زنی می‌شود،  اظهار کرد:‌ امیدواریم مطابق توافق صورت گرفته با شهرداری و قوه قضائیه مجوز ساخت پلاسکو جدید برای 8 طبقه روی زمین و 5 طبقه زیرزمین صادر شود.

وی تاکید کرد: با توجه به هماهنگی انجام شده با قوه قضاییه به زودی مجوزهای مربوطه صادر شود و امیدواریم همزمان با دهه فجر عملیات اجرایی ساختمان جدید را آغاز کنیم.

وی یادآور شد: بر اساس توافق شهرداری، بنیاد مستضعفان و تایید آن توسط دستگاه قضایی، ساختمان جدید پلاسکو در 13 طبقه شامل 5 طبقه زیر و 8 طبقه روی زمین در عرصه 9400 مترربع نیمه اول بهمن با اخذ مجوز شهرداری کلنگ‌زنی می‌شود.

رییس بنیاد مستضعفان همچنین در خصوص نحوه واگذاری واحدهای ساختمان جدید پلاسکو به صاحبان سرقفلی، اظهار کرد: بنای بنیاد مستضعفان بر این است آنچه ارزش روز سرقفلی واحدها داشته قبل از تخریب داشته حفظ شود.

سعیدی ‌کیا ادامه داد: مثلا سه سال بعد از حادثه که ساختمان جدید ساخته می‌شود به ارزش زمان تخریب ساختمان ،‌ارزشی افزوده می‌شود. بر این اساس صاحبان سرقفلی مابه‌التفاوت ارزش روز واحدها را می‌پردازند که منطقی است.

به هر رو آنچه مسلم است این که به تعبیر سعیدی کیا ، متولی اصلی احداث مجدد ساختمان پلاسکو تلاش کرده تا این مساله جا بیافتد که احداث پلاسکوی جدید  موضوعی نبوده که بنیاد  آن را به فراموشی سپرده باشد .اما بی تردید اگر گرفتاری های نظام دیوان سالارانه شهری نبود این طرح جدید دستکم،  تا کنون مرحله کلنگ زنی خود را از سر گذرانده بود .اگر همین ارگان های درگیر ، گرفتار قید و بندهای محدود کننده نظام بوروکراسی و موانع دیوان سالارانه نبودند این طرح ، تحت نظارت تیم های متخصص و نمایندگان سازمان ها و دوایر ذیربط تا کنون مرحله اصلی یعنی آغاز احداث را شروع کرده بودند.اینک باید به شروع اجرایی شدن این طرح در دهه فجر امیدوار بود.مگر آن که مجددا مانعی دیگر از سوی نظام خشک دیوان سالار در برابر پلاسکوی جدید سر برآورد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395