شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 13:53
کد خبر: 38088

توضیحات بنیاد مستضعفان درباره باغ "برره"

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در پی انتشار اخباری در ایسنا در خصوص باغ "برره" توضیحاتی را ارائه کرد.

چندی پیش خبری در مورد وضعیت بد باغ "برره" که درختان آن در حال خشک شدن بودند منتشر شد و همچنین مجید فراهانی عضو شورای شهر در صحن علنی شورای شهر نیز در مورد بی توجهی بنیاد مستضعفان به عنوان مالک باغ موسوم به "برره" واکنش نشان داد و خواهان توجه جدی این بنیاد شد که صبح امروز روابط عمومی بنیاد مستضعفان توضیحاتی را ارائه کرد که این متن به شرح زیر است:

"طبق ضوابط و مقررات جاری شهرداری و طی توافق صورت گرفته با شهرداری منطقه دو در رابطه با ملک موسوم به باغ "برره" با مساحت 21 و 600  متر مربع در خیابان فرحزادی – بلوار کوهستان در سال 1389 مقرر شده تا 70 درصد ملک برای ایجاد فضای سبز اختصاص یابد و در 30 درصد باقیمانده همانند موارد مشابه، یک باب مجتمع اداری توسط مالک یعنی بنیاد مستضعفان و با هدف ایجاد ارزش افزوده احداث شود. بر همین اساس و بر مبنای توافقنامه صادره در 89.12.21 پیش پروانه ساخت مجتمع توسط شهرداری منطقه صادر می‌شود.

در پی پیگیری‌های شهرداری برای اجرای طرح تفصیلی شهری و تهیه اسناد معماری اراضی دره حسنک به مساحت 134.2 هکتار که ملک باغ برره را نیز شامل می‌شود بعد از اصلاحات لازم در جلسه شماره 533 مورخ 93.9.24 کمیسیون ماده 5 نظر کارگروه فنی شهرداری در بند 4 مصوبه کمیسیون ماده 5 تصریح و به تصویب می‌رسد.

در 93.12.11 طبق مصوبه ماده 5 و بر اساس توافق‌نامه شماره 502/10/149883 با شهرداری منطقه 2 مقرر می‌شود تا در قبال واگذاری سه پلاک ثبتی متعلق به بنیاد مستضعفان، شهرداری منطقه دو اقدام به صدور پروانه ساختمانی جهت احداث مجتمع اداری ملک مذکور نماید که متاسفانه با وجود انجام تعهد بنیاد در همان تاریخ، شهرداری تا کنون به تعهدات خود عمل نکرده است و تاکید می‌شود که بنیاد مستضعفان به عنوان نهادی پاسخگو و قانون مدار در هر پروژه‌ای تنها پس از صدور مجوزهای قانونی فعالیت‌های اجرایی خود را آغاز می‌کند و در این مورد نیز علاوه بر پیگیری حقوق ملاکانه خود هر گونه عملیات عمرانی را منوط به صدور مجوزهای قانونی موکول کرده است ضمن اینکه ملک موسوم به "برره" تا کنون به هیچ نهاد یا موسسه یا سازمانی واگذار نشده است.

در دهه 80 شهرداری منطقه اقدام به تعریض خیابان کوهستان واقع در ضلع شمالی ملک می‌کند که این فعالیت منجر به تغییر مسیر و مسدود شدن قنات واقع در ملک می‌شود که عملا منجر به کاهش منابع آبی مورد نیاز برای آبیاری باغ می‌شود و طبیعی است که بنیاد مستضعفان نه تنها مسئولیتی در مورد تغییر مسیر قنات ندارد؛ بلکه امکان و مجوز احیای آن در خارج از عرصه ملک خود را از لحاظ قوانین شهری نداشته است و خوشبختانه با پیگیری‌های به عمل آمده و همراهی شهرداری منطقه تفاهم اولیه برای تامین منابع آبیاری مورد نیاز و نگهداری درخت‌های موجود فراهم شده که جای تقدیر دارد.

اخیرا نیز علیرغم اقدام قبلی کمیسیون ماده 7 و اقدام از طرف بنیاد مستضعفان، معاونت محترم شهرسازی منطقه 2 در اسفند ماه 96 اقدام به ابلاغ رأی قابل تجدید نظرخواهی نموده که تا قبل از مهلت قانونی و در پایان اسفند ماه سال گذشته نامه اعتراض از طرف ریاست سازمان اموال و املاک بنیاد خطاب به شهردار محترم منطقه دو تنظیم و ارسال شده که تا کنون به صورت رسمی پاسخی دریافت نشده است و بیان مفاد رأی که قطعیت نیافته در رسانه‌ها جای سوال دارد ولی علیرغم این موضوع همکاری بنیاد مستضعفان با شهرداری منطقه در ارتباط با باغ برره کماکان ادامه دارد و شایعات مربوط به خشکاندن عمدی درختان آن تکذیب می‌شود.

ضمن تشکر از حساسیت مسئولان محترم شهری، دلسوزان فضای سبز، شهرداری منطقه و اصحاب رسانه ضمن تاکید بر پایبندی بنیاد مستضعفان به حفظ فضای سبز شهری تا اخذ نتیجه نهایی و تعیین تکلیف باغ برره، هیچ گونه اقدام عمرانی یا ساختمانی برای ساخت و ساز در ملک مذکور انجام نداده و نخواهد داد و با کمک شهرداری منطقه نسبت به حفظ و نگهداری از آن اقدام خواهد نمود. بنیاد به عنوان نهادی پاسخگو آماده هر گونه همکاری و تعامل با شهرداری در این رابطه فارغ از اظهارنظرهای احساسی و غیر کارشناسی است.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395