سه شنبه, 16 خرداد 1396 ساعت 00:37
کد خبر: 12205

اطلاعات تکميلي

  • سیدحسن خمینی :

حکومت ها بدون پذیرش مردم بحران مشروعیت دارند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: مراسم بیست و هشتمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) روز گذشته با سخنرانی رهبر معظم انقلاب برگزار شد و سید حسن خمینی، یادگار امام راحل به دلیل ماه رمضان و نزدیکی به ساعات افطار به سخنرانی نپرداخت و در برنامه زنده «نگاه یک» که از شبکه اول سیما پخش شد، در قالب مصاحبه ای به موضوعاتی چون مسئولیت امروز انقلابی ها، تفسیرهای جدید از دیدگاههای امام(ره) و غیر قابل مصادره شدن امام(ره) و شهدا ارائه کرد.

سید حسن خمینی با تاکید براینکه امام خمینی (ره) فراتر از جناح های سیاسی است، گفت: امام زنده است و رمز زنده بودن امام این است که نگذاشتند ایشان مصادره شود.

یادگار امام راحل یکشنبه شب در برنامه زنده «نگاه یک» که از شبکه اول سیما پخش شد افزود: امام خمینی نسخه درمان و حلال مشکلات بوده و ایشان برای مردم آن زمان، دارویی است که به کام یک بیمار ریخته شده است.

تولیت آستان حضرت امام خمینی (ره) ادامه داد: مردم به چنین کسی که نسخه درد جامعه خودش است، اقبال می‌کنند. مردم امام (ره) را حلال مشکلات خود می‌دانستند. واقعا جامعه آن روز، جامعه‌ای که از بنگلادش تا شمال آفریقا را در برمی گیرد، بر پیشانی امام (ره) حل مشکلات را می‌دیده است.

سیدحسن خمینی گفت: اگر امروز می‌خواهیم امام (ره) در جامعه همچنان زنده باشد که هست و مورد توجه جوانان باشد که هست، باید قرائت و تفسیری از دیدگاه‌های امام (ره) ارائه دهیم که درحل مشکلات کشور کارگشا باشد.

یادگار امام راحل با بیان اینکه امام (ره) در برابر کسانی که موضوع حکومت اسلامی را طرح کردند، جمهوری اسلامی را ارائه دادند، گفت: هرگاه توانستیم پیوند عمیق مردم را با این نظام حفظ کنیم، مشکلاتمان را هم می توانیم حل کنیم.

تولیت آستان حضرت امام خمینی (ره) در ادامه علت زنده ماندن امام در جامعه را فراتر از جناح‌های سیاسی بودن ایشان بیان کرد و افزود: ما نباید اجازه دهیم، میراث جامعه مصادره شود. امام (ره) و شهدا متعلق به یک جناح و دیدگاه نیستند و رمز ماندگاری آنها هم همین است که خودشان در زمان حیات اجازه مصادره خودشان را ندادند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه امام خمینی (ره) هوش بسیار بالایی داشت، گفت: همه کسانی که دوست و دشمن امام (ره) بودند به این مساله اقرار می‌کنند که تیز هوشی و استعداد امام (ره) بسیار بالا بوده است.

سیدحسن خمینی ادامه داد: کسانی چون آیت‌الله هاشمی و آیت‌الله خامنه ای و دانشجویان خارج از کشور که در نهضت امام (ره) حضور داشته‌اند، دیده‌اند که امام (ره) چگونه از خارج از کشور و از پاریس، داخل کشور را مدیریت کردند و در واقع مدیریت یک سال مانده به انقلاب امام (ره)، مدیریتی است که می‌توان آن را در کلاس‌ها تدریس کرد.

سیدحسن خمینی در ادامه درخصوص نقشی که امام خمینی (ره) برای مردم در حکومت قائل بودند، ادامه داد: به نظرم حکومتی که پذیرش مردم را به همراه نداشته باشد، حداقل با بحران مشروعیت مواجه است.

وی تاکید کرد: همان‌طور که حاکمی که عادل نیست، مشروعیت ندارد، حاکمی هم که اقبال مردم را ندارد، مشروعیت ندارد. برای این هم می‌شود موارد زیادی را از سیره ائمه و کلام امام پیدا کرد و لذا نقش مردم یک نقش حیاتی است.

یادگار امام راحل گفت: امام (ره) برای انقلاب تاکیدش به مردم بود و حتی بارها نسبت به حضور نظامیان در سیاست هشدار داد و آنان را از حضور در این زمینه منع کرد تا نشان دهد که سیاست داخلی ما هیچ ربطی به اسلحه و تفنگ ما ندارد بلکه این مردم هستند که باید در این عرصه حاضر باشند.

یادگار امام راحل در ادامه با بیان اینکه وقتی نظام جمهوری اسلامی پس از انقلاب شکل گرفت، مسئولیت جامعه و حکومت با انقلابیون است، گفت: کسانی که در دوران رژیم پهلوی منتقد بودند و انقلاب کردند و حکومت تازه‌ای را به وجود آوردند، آن وقت باید در برابر مسئولیت‌هایی که بر عهده گرفته‌اند، پاسخگو باشند و در برابر فقر در جامعه جواب دهند.

سیدحسن خمینی همچنین با تاکید براینکه انقلاب کارهای بسیار بزرگی کرده و طبقه متوسط فربه درست کرده است و شما در منحنی های مختلفی که در مسائل اقتصادی وجود دارد می توانید توفیق انقلاب را ببینید، افزود: ما البته هیچ وقت به آرمان‌شهر نمی‌رسیم و ترسیم این آرمان‌شهر برای آن است که راه گم نشود، آرمان‌شهرها دست‌نیافتنی اند که اگر نبودند آرمان‌شهر نبودند.

وی ادامه داد: اینکه در جامعه‌ای فقیر نداشته باشد، در آرمان‌شهر ممکن است اما ما باید در این مسیر که در جامعه فقر وجود نداشته باشد، حرکت کنیم و باید ببینیم که آیا شیب حرکتمان در این مسیر مناسب است و امکانات لازم را برای ریشه کن کردن فقر یا حرکت در سمت ریشه‌کن کردن فقر داریم یا نه و درست حرکت می کنیم یا نمی کنیم.

یادگار امام راحل در ادامه همچنین به موضوع تحجر در دیدگاه امام (ره) اشاره کرد و افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام، یکی از عقلایی‌ترین کارهایی است که در جامعه اسلامی شکل می گیرد و موضوعات جامعه را تشخیص می دهد اما آنچه به عنوان تحجر مطرح است، ارتباطی به حکم حکومتی یا بررسی آن از سوی مجمع تشخیص ندارد.

یادگار امام راحل در ادامه تاکید کرد: راه سعادت فردای این ملت فقط از پیوند دین، معنویت، مردمسالاری و عقلانیت است و ما باید اینها را پیوند بدهیم، خروج از ارزشهای دینی جز اضمحلال هیچ چیز نخواهد داشت و فهم من از مساله این است که ما راهمان بازگشت به متون دینی با اجتهاد نو، اجتهاد خاص و با اجتهاد در اندیشه امام خمینی (ره) است.

یادگار امام راحل در پایان گفت: این تعبیری که رهبری اشاره کردند که جای شهید و جلاد عوض نشود، تعبیر بسیار درستی است، اینکه ما آدم ها را در آن مقطع زمانی درست تحلیل کنیم، حب و بغض های امروزمان را به آن دوره نکشیم و اینکه اگر امروز با کسی مشکل داریم اما می‌آییم و می گوییم طرف از همان ابتدا بد بود، درست نیست.

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395