چاپ کردن این صفحه
سه شنبه, 26 شهریور 1398 ساعت 08:34
کد خبر: 61710

دولت زیرساخت ها را برای تولیدکننده فراهم نکرده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: غلات و فرآورده های آن به ویژه نان، غذای اصلی بسیاری از مردم در دنیا به شمار می رود؛ نانی که امروز مصرف می کنیم تاریخچه ای شش هزار ساله دارد و از دیر باز استفاده از خمیر ور آمده جهت پخت نان بطور تجربی کشف شده بود. مصریان قدیم از نخستین اقوامی بودند که استفاده از خمیر ترش را در تولید نان فرا گرفته بودند. نان و فرآورده های آردی، مهمترین منابع غذایی در تغذیه مردم ایران و تامین کنندۀ عمده کالری، پروتئین و ویتامین های از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تا سه دهه گذشته نان در ایران به شکل 100 در صد سنتی پخته می شد از آن زمان به بعد به تدریج در کنار واحدهای سنتی، واحدهای تولید نان های حجیم و نیمه حجیم نیز شروع به کار کرد و با ساخت ماشین آلات پیشرفته سختی کار کمتر شد.

بنا به گفته مدیر شرکت ماشین سازی مرشد گوهر، اکنون 80 تولیدکننده در ایران در زمینه ساخت ماشین آلات پخت نان و شیرینی در کشور فعالیت می کند؛ البته تنها 10 تا 15 تولیدکننده توانسته اند استانداردهای لازم را دریافت کنند و سایر آنها به شکل زیر پله ای فعالیت می کنند. وی معتقد است دولت باید زیرساخت ها را برای تولید و کسب و کار فراهم کند؛ متأسفانه زیرساخت ها در ایران فراهم نیست و این موضوع تولیدکننده را آزار می دهد.
محمود مرشدی، مدیر شرکت ماشین سازی مرشد گوهر گفت: این شرکت در زمینه ساخت ماشین آلات شیرنی، پخت نان حجیم و نیمه حجیم با ظرفیت های مختلف 200 کیلوگرم در روز و 20 هزار کیلوگرم در قالب واحدهای صنفی و صنعتی فعالیت خود را از اواسط دهه 50 آغاز کرد به طوری که طی 4 دهه بیش از 3 هزار واحد تولیدی و صنفی در ایران تجهیز و دستگاه های زیادی را در کشورهای آسیای میانه و آفریقایی نصب و راه اندازی کردیم.
وی افزود: دستگاه هایی که می سازیم با بالاترین کیفیت بوده و تمامی استانداردهای لازم در رابطه با صنعت غذا در آن رعایت شده است تا سرمایه گذاران بتوانند بهره لازم را از این دستگاه ها ببرند؛ همچنین سختی کار و مسائل بهداشتی با ساخت این ماشین آلات رفع می شود.

فعالیت 80 تولیدکننده در زمینه ساخت ماشین آلات پخت نان و شیرینی

مرشدی تصریح کرد: خط تولید 4 تا 6 دستگاه است و مدل های مختلف را در بر می گیرد، میزان تولیدات بستگی به تقاضا دارد مشکلی در تأمین نیاز داخل نداریم، بازار کار اشباع شده است و باید به دنبال بازارهای خارجی باشیم؛ اکنون 80 تولیدکننده در ایران در زمینه ساخت ماشین آلات پخت نان و شیرینی در کشور فعالیت می کند؛ البته تنها 10 تا 15 تولیدکننده توانسته اند استانداردهای لازم را دریافت کنند و سایر آنها به شکل زیر پله ای فعالیت می کنند.

20 تا 30 درصد مواد اولیه از خارج تأمین می شود

تولیدکننده ساخت ماشین آلات پخت نان درباره مشکلات تولید گفت: مشکل نخست ما تأمین مواد اولیه است به طوری که 20 تا 30 درصد مواد اولیه ما از خارج تأمین می شود، همچنین قیمت تمام شده در ایران بالا بوده؛ زیرا سیستم بانکی ما گران است در حالی که در تمام دنیا بانک ها بازوی تولید بوده، اما متأسفانه در ایران دشمن تولید هستند.
وی ادامه داد: از مشکلات دیگر می توان به تخصیص ارز و سود وام بانکی با بهره 18 درصد که حتی به 22 درصد نیز می رسد اشاره کرد. زمانی که ما بیش از 18 درصد سود نمی بریم چطوری می توانیم 22 درصد پرداخت کنیم. در زمینه صادرات نیز مشکل داد و ستد ارز و حمل و نقل ماشین آلات را داریم زیرا تعرفه گمرکی برای ایران بالاست.
مرشدی بیان کرد: دولت باید زیرساخت ها را برای تولید و کسب و کار فراهم کند؛ متأسفانه زیرساخت ها در ایران فراهم نیست و این موضوع تولیدکننده را آزار می دهد؛ زمانی که ما در یک نمایشگاه بین المللی با تمام توان خود شرکت می کنیم انتظار داریم حداقل از کشورهای همسایه حضور داشته باشند و 20 درصد بازدیدکنندگان خارجی باشند، اما دولت در این زمینه نیز زیرساخت ها را آماده نکرده است. رایزن های اقتصادی باید برای ارائه محصولات تولیدی داخل و صادرات آن تلاش کنند تا ارتباط ما با سایر کشورها بیشتر شود.

ایجاد اشتغال با راه اندازی کافه نان

مدیر شرکت ماشین سازی مرشد گوهر از ساخت کافه نان خبر داد و تصریح کرد: بر روی ساخت این دستگاه یک سال تحقیق انجام شده است و با هزینه کم می توان برای 7 نفر کسب و کار ایجاد کرد به طوری که از کافی شاپ بهتر است و محصولات شیرنی و نان را به شکل ارگانیک تولید می کند همچنین ساندویج و نوشیدنی های سرد و گرم را نیز آماده می کند.