یکشنبه, 28 ارديبهشت 1399 ساعت 08:45
کد خبر: 70934

قیمت‌گذاری و شیوه عرضه فولاد بازنگری می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

همزمان با انتقاد رئیس اتحادیه فروشندگان آهن از افزایش قیمت غیرواقعی و وجود تقاضاهای کاذب، سرپرست وزارت صمت اعلام کرد که قیمت‌گذاری و شیوه عرضه فولاد در هفته جاری بازنگری می‌شود.

حمیدرضا رستگارپور در گفت‌وگو با میزان از افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت هر کیلوگرم آهن در بازار خبر داد و اظهار کرد: ابطال برخی از معاملات در بورس و همچنین تاثیرات روانی افزایش قیمت سایر بازار‌ها بر بازار آهن است.
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با بیان اینکه شرایط در بازار به‌گونه‌ای شده که هر قیمتی تعیین شود خریدار وجود دارد، افزود: عطش تقاضا در بازار فولاد زیاد شده و خریدار زیادی وجود دارد.
وی گفت: افزایش قیمت در بازار فولاد بر اساس مصرف نیست و کمبودی وجود ندارد و همانند برخی دیگر از بازارها، تقاضای کاذب به وجود آمده است.
رستگارپور بیان کرد: البته برخی از تولیدکنندگان نیز محصولات خود را خارج از شبکه توزیع به واسطه‌ها عرضه می‌کنند و توسط دلالان با قیمت بالاتر در بازار توزیع می‌شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با بیان اینکه نظام توزیع با مشکل مواجه است و نیاز به اصلاح دارد، تصریح کرد: اتحادیه آمادگی خود را برای تنظیم بازار به ارگان‌های مربوطه اعلام کرده و این توانمندی وجود دارد که بازار را متعادل کنیم؛ البته در صورتی که توزیع از مرجع اتحادیه صورت گیرد.
وی با بیان اینکه طی ۱۰روز اخیر قیمت هر کیلوگرم میلگرد به ۷ هزار تومان و آهن به ۸ هزار تومان رسیده است و شاهد افزایش ۵۰۰ تومانی در هر کیلوگرم بودیم، تاکید کرد: این افزایش قیمت غیرواقعی کاذب و حباب است.
رستگارپور گفت: میزان تولید کشور بیش از مصرف است و اصلا کمبودی در این زمینه نداریم که جای نگرانی وجود داشته باشد.
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن باید جلوی رانت و دلالانی که به بازار وارد می‌شوند گرفته شود، خاطرنشان کرد: بسیاری از اعضای اتحادیه به سختی سرمایه خود را حفظ می‌کنند و به سود قانونی خود رضایت دارند و همانند دلالان به فکر احتکار نیستند.

تشکیل جلسه کمیته ساماندهی فولاد در هفته جاری

به گزارش وزارت صنعت و معدن، حسین مدرس‌خیابانی با اشاره به دستور رئیس‌جمهوری مبنی بر ضرورت رفع دغدغه تولیدکنندگان و صاحبان کارخانه‌ها برای تامین مواد اولیه گفت: جلسه کمیته ساماندهی محصولات فولادی در هفته جاری با حضور تولیدکنندگان برگزار خواهد شد تا بتوان در شیوه عرضه محصولات فولادی و تعیین قیمت با فرمول‌های اقتصادی، تجدیدنظر لازم صورت گیرد.
حسین مدرس‌خیابانی افزود: هدف وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که علاوه بر اینکه مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین‌دستی فولاد تامین شود، صادرات نیز به عنوان یکی از دستورکارهای جدی این وزارتخانه، مورد حمایت قرار گیرد.
وی تصریح کرد: پیرو سیاست‌های جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده نخواهد شد تا فولاد نیز به عنوان یک کالای سرمایه‌ای مورد معامله قرار گیرد، بلکه با مکانیزم‌های جدیدی که طراحی خواهد شد، تلاش می‌شود تا محصولات فولادی به دست مصرف‌کنندگان واقعی و صنایع پایین‌دستی آن هم بر اساس نیازهای واقعی آنها، برسد.
به گفته مدرس خیابانی، در واقع، سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت عدم معطلی صنایع پایین‌دستی و تولیدکنندگان در دسترسی به مواد اولیه خود است و این سیاست را با مکانیزم‌های صحیح و به روش‌های مختلف عملیاتی خواهد کرد.
وی گفت: بنا بر این است که ضمن افزایش تولید فولاد در کشور، برنامه افزایش صادرات محصولات فولادی نیز در سال 99 با قوت و قدرت بیشتری نسبت به سال 98 پیش رود و در این حوزه، وزارت صنعت، معدن و تجارت از هیچ کمکی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان دریغ نخواهد کرد.
مدرس خیابانی افزود: کمیته تخصصی محصولات فولادی در هفته پیش روی نسبت به بازنگری مجدد سیاست‌ها و ابلاغ تکالیف مرتبط با حوزه تامین و توزیع این محصولات اقدام خواهد کرد؛ ضمن اینکه تاکید بر این است که در سال جهش تولید، علاوه بر اینکه تولید و صادرات فولاد مطابق با هدفگذاری‌های انجام شده با رشد مواجه شود، بلکه صنایع پایین دستی نیز که اجزای اثرگذار در دستیابی به جهش تولید هستند نیز به موقع، مواد اولیه خود را تامین نمایند

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399