سه شنبه, 30 ارديبهشت 1399 ساعت 08:42
کد خبر: 71050

فروش فوق‌العاده منوط به اخذ مجوز وزارت صمت شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هیات وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو را اصلاح کرد و بر این اساس، خودروسازان از این پس موظف شده‌اند پیش از اعلام طرح‌های فروش فوق‌العاده و مشارکت در تولید، از ورازت صمت درباره تعداد و نوع خودرو مشمول طرح‌های یادشده، مجوز بگیرند.

همچنین دیگر تغییر مهم در این آیین‌نامه اصلاح‌شده درباره میزان سود مشارکت در تولید است که از این پس دیگر رقم ثابتی نخواهد داشت بلکه با تشخیص وزارت صمت بر اساس شرایط بازار خواهد بود و سقف این سود نیز نباید از سود سپرده یک ساله نظام بانکی (در سال 99، 15 درصد) عبور کند.
متن مصوبه هیات وزیران که در جلسه 21 اردیبهشت 1399 به استناد اصل 138 قانون اساسی به تصویب رسیده، به این شرح است:
«جدول ذیل ماده (4) آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصر‌ف‌کنندگان خودرو موضوع تصویب‌نامه شماره 7415/ت51681ه مورخ 28/1/1395 و اصلاحات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می‌شود:
1- در بخش حداقل سود مشارکت عبارات «حداقل سود سپرده یک‌ساله نظام بانک» و «حداقل سود سپرده سه‌ساله بانکی» به عبارت «سود مشارکت با تشخیص وزارت بر اساس شرایط بازار حداکثر تا سقف سود سپرده یک‌ساله نظام بانکی» اصلاح می‌شود.
2- در بخش حداقل سود انصراف (درصد) عبارت «حداکثر سه درصد کمتر از نرخ سود سپرده یک‌ساله نظام بانکی» در قسمت‌های پیش‌فروش عادی و مشارکت در تولید به عبارت « سه درصد کمتر از سود مشارکت مندرج در قرارداد» اصلاح می‌شود.
3- در قسمت عناوین جدول، بعد  از عبارت «سفارشی تعداد محدود» عبارت «یا فروش فوق‌العاده» اضافه می‌شود.
4- متون زیر در ذیل جدول یادشده اضافه می‌شود:
- فروش فوق‌العاده و مشارکت در تولید به لحاظ تعداد و نوع خودرو نیازمند اخذ مجوز مربوط از وزارت می‌باشد.
- فروش فوق‌العاده در طول دوره قرارداد مشمول سود انصراف نمی‌باشد، لیکن در صورت تاخیر در تحویل مشمول مفاد مندرج در این جدول می‌باشد.»
در آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو هرجا از واژه وزارت استفاده شده است منظور وزارت صنعت، معدن و تجارت است که با نام اختصاری وزارت صمت شناخته می‌شود.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399