سه شنبه, 10 تیر 1399 ساعت 09:19
کد خبر: 72693

مجتمع صنعتی اسفراین، پیشتاز در بومی سازی کلیه قطعات استراتژیک صنعت معدن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در ارتباط با بومی سازی و ساخت تجهیزات صنعت معدن همچون تجهیز کامل سنگ شکن ژیراتوری، بال میل، مجتمع صنعتی اسفراین به عنوان متولی بومی سازی و با حداکثر حمایت از صنعت داخل با افتخار اعلام می دارد در این مجتمع توانایی ساخت و بومی سازی کلیه قطعات استراتژیک صنعت معدن در بالاترین سطح کیفی و به مدد کار جمعی وجود داشته و این امکان، پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص حمایت از تولید داخلی و موضوع اقتصاد مقاومتی و در راستای دین تکلیفی با تکیه بر نهضت بومی سازی و اهداف بلند مدت خود با تشکیل کنسرسیوم تخصصی ساخت ماشین آلات و تجهیزات استراتژیک صنایع مادر با همکاری شرکتهای پیشرو داخلی مهیا می باشد.

در شرایط کنونی بومی سازی ماشین آلات و تجهیزات استراتژیک صنایع زیرساختی کشور، محور اصلی توسعه پایدار در اقتصاد کشور می باشد؛ از اینرو بومی سازی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات استراتژیک صنایع با تجمیع توان و ظرفیت های داخلی کشور در قالب کنسرسیوم های تخصصی بومی سازی با محوریت مجتمع صنعتی اسفراین در دستور کار این مجتمع بزرگ قرار گرفته است.
در حاشیه برگزاری هشتمین نمایشگاه صنعت معدن کرمان سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی مس ایران و مدیران ارشد این مجموعه صنعتی از غرفه مجتمع صنعتی اسفراین بازدید کرده و ضمن اطلاع از دست آوردهای مجتمع، آمادگی خود را جهت همکاری های دوجانبه با این مجتمع اعلام داشتند.
هم اینک مجتمع صنعتی اسفراین با تکیه بر شعار بومی سازی و با بهره مندی از آخرین دستاوردهای فن آوری در حوزه معدن، ساخت و بومی سازی قطعات و تجهیزات استراتژیک شرکتهای معظم معدنی کشور را برعهده داشته و آمادگی کامل خود را جهت بومی سازی این موارد اعلام می دارد.

رئیس اتحادیه سنگ بر تهران: خام فروشی سنگ، بزرگترین زیان را  به اقتصاد وارد کرده است

رئیس اتحادیه سنگ بر و سنگ تراش تهران می گوید مسئولان خصوصاً در وزارت صنعت دقت نظر داشته باشند که خام فروشی سنگ، بزرگترین زیان را به صنعت و اقتصاد کشور وارد کرده است.
 به گزارش اتاق اصناف تهران ، مهدی ملک زاده، رئیس اتحادیه سنگ بر و سنگ تراش تهران با تاکید بر لزوم ممنوعیت خام فروشی سنگ به کشورهای دیگر اظهار کرد: در کشور ایران هم معادن خوب، هم سنگ بر و هم سنگ تراش‌های متخصص زیادی داریم اما تنها از معادن بهره‌برداری می‌شود و سنگ‌ها پس از استخراج کاملاً خام به دیگر کشورها فروخته می‌شوند. اگر در کنار معادن از سنگ برها و سنگ تراش‌ها نیز به میزان استخراج معادن، استفاده و بهره‌برداری می‌شد امروز به ارزآوری بسیار بالایی دسترسی پیدا می‌کردیم.
مهدی ملک زاده در ادامه تصریح کرد: بسیاری از سنگ برها و سنگ تراش‌ها در ایران از هنرمندان کشور هستند. می‌توانند با کمترین هزینه از سنگ خام، کالاها و فرآورده‌هایی بسازند که میلیون‌ها برابر سود بیشتر از خام فروشی به کشور بیاورد. امروز با شرایط تحریم، شیوع ویروس کرونا و هزینه‌های سربار دولت و کاهش بسیار زیاد قیمت نفت، دولت را در شرایطی قرار داده که باید بر پایه توسعه صنایعی گام برداشت که بتواند ارزآوری فراوان داشته باشد. حجمه سنگین مشکلات اقتصادی تنها با ارزآوری می‌تواند جبران شود. اکنون این شرایط در صنعت سنگ فراهم است.
ملک زاده با اشاره به اینکه این موضوع را بارها در محافل، سایت‌ها، خبرگزاری‌ها و در جلسات با مسئولین گفته‌ام، ادامه داد: به داد صنعت سنگ ایران برسید. به جرات می‌گویم ایران کشوری غنی است. معادن و سنگ‌هایی دارد که دنیا با ذره‌بین به دنبال آن است و حاضر هستند با هر قیمتی که اعلام کنیم آنها را از ما بخرند. این طلایی است ناب که ارث ملی است. اگر با این روند ارزان و خام فروشی پیش رویم، ارث ملی را به حراج گذاشته‌ایم. ما در مقابل فرزندان و آیندگان مسئول هستیم، بجای خام فروشی، فراوری کنیم و با قیمت‌های گزاف به متقاضیان تشنه سنگ ایرانی بفروشیم و ارز حاصله را خرج ساختن کشور کنیم. ایرانی لایق بهترین است.
ملک زاده از ایجاد بروکراسی‌های اداری در جهت ساخت کارخانجات سنگ بری در کشور انتقاد کرده و گفت: زمانی که مقام معظم رهبری تاکید بر رونق تولید و جهش تولید دارند، دستگاه‌های اجرایی در جهت عملی ساختن دستور ایشان باید اقدامات سریع را انجام دهند. حال آنکه تولیدکنندگان و کارخانجات سنگ در کشور برای اخذ پروانه بهره‌برداری و دیگر موارد مورد نیاز برای تولید‌، مدت‌ها در انتظار موافقت‌های سازمان‌های ذیربط معطل می‌مانند. درحقیقت بوروکراسی‌های دولتی برای اخذ مجوز فعالیت برای تولیدکنندگان به قدری زیاد است که تولیدکننده را از فعالیت مایوس می‌کند. حال آنکه در دیگر کشورها پروسه فعالیت از زمان درخواست تا تولید نهایی تنها یک ماه طول می‌کشد. دولت در کار تولید همراهی و تسریع کند تا مشکلات به راحتی حل شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399