چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:49
کد خبر: 72750

حمایت از بخش خصوصی؛ ترجیع‌بند سخنرانی‌های روز صنعت و معدن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مراسم روز ملی صنعت و معدن در سازمان توسعه تجارت ایران روز گذشته با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، سرپرست وزارت صنعت، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، رئیس خانه صنعت ، نایب رئیس اول اتاق ایران، معاون وزارت بهداشت و صنعت‌گران و معدنکارن و اصحاب رسانه برگزار شد.

در این مراسم سرپرست وزارت صنعت، آمار تولیدات منتخب کالایی کشور با وجود محدودیت‌های کرونایی و تشدید تحریم‌ها طی سه‌ماه نخست امسال را  افزایشی اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد که این شرایط به صورت مستمر رشد داشته باشد.
در ادامه رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد که با فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی، بخش خصوصی توانمندتر در عرصه تولید فعالیت خواهد کرد. رئیس خانه صنعت، معدن و‌ تجارت ایران  هم تجربه کرونا و پای کار آمدن دولت، ملت و همه بخش‌های مختلف را نمایانگر این دانست که می‌توانیم از پس هر مشکلی بر بیاییم.
نایب‌رئیس اول اتاق ایران هم در این مراسم تصریح کرد که نیازمند یک بازتعریف و بازمهندسی در تعاملات دولت و بخش خصوصی برای تحقق جهش تولید هستیم.

تجارت کشور در حال بازگشت به دوران قبل از کرونا است

به گزارش شاتا، حسین مدرس خیابانی گفت: تولیدکنندگان با همت و عزم جدی خود در روزهای سخت کشور و در ایام کرونا، مانع کند شدن حرکت صنعت و توقف تولید در کشور شدند.
مدرس خیابانی اضافه کرد: در این مدت به‌رغم همه محدودیت‌ها، تولید ماسک بیش از ۳۰برابر افزایش تولید داشته و از ۲۰۰هزار عدد به ۶میلیون عدد رسیده است. با همت و مجاهدت تولیدکنندگان، اکنون از یک واردکننده اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا به صادرکننده در این حوزه تبدیل شده‌ایم.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: امروز حدود ۲۳درصد اشتغال کشور و ۷۶درصد صادرات غیرنفتی مربوط به بخش صنعت است.
مدرس خیابانی اعلام کرد: خوشبختانه در بازدیدهایی که از واحدهای تولیدی و صنعتی کشور داشتم، نه تنها صنعت متوقف نشده بلکه گام‌های محکمی در راستای تکمیل و بهره‌برداری طرح‌های جدید و توسعه‌ای برداشته شده است.در همین سه‌ماهه اول امسال و با وجود محدودیت‌های کرونایی و تحریم، عموم تولیدات منتخب کالایی افزایشی بوده و به عنوان نمونه تولید خودرو ۲۲درصد، تولید تایر خودرو ۲۷درصد و تولید سیمان ۱۰درصد رشد داشته و در حوزه لوازم خانگی تولید ماشین لباسشویی ۱۰۰درصد افزایش یافته و تولید تلویزیون با افزایش ۵۰درصدی روبه‌رو بوده است.
مدرس خیابانی افزود: در دو ماه اول امسال مشکلات عدیده‌ای در بازگشایی مرزهای تجاری و برقراری صادرات کشور داشتیم که خوشبختانه با مدیریتی که انجام شد، اکنون حدود ۸۰درصد از مرزهای تجاری و ۷۵درصد از بازارچه‌های مرزی کشور فعال هستند و تجارت تقریباً در آستانه شرایط تبلیغ قرار دارد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: در سه‌ماهه اول امسال صدور جواز تاسیس صنعتی بیش از ۲۷درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و میزان سرمایه‌گذاری‌های جواز تاسیس‌های صادره نیز با افزایش ۱۳۷درصدی مواجه شده است.
مدرس خیابانی اضافه کرد: همچنین در این مدت تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از ۳۲۵شرکت به ۳۵۰شرکت رسیده است.
سرپرست وزارت صمت تاکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت امسال ۴ ماموریت ویژه برای تحقق اهداف جهش تولید برای خود تعریف کرده و در دستور کار خود قرار داده است.
مدرس خیابانی «تعمیق ساخت داخل» را اولین محور فعالیت وزارت صمت در سال ۹۹ عنوان کرد و گفت: باید حتما روی صنایع داخلی و دانش‌بنیان و توانایی جوانان خودمان سرمایه‌گذاری و متمرکز شویم.
وی افزود: در همین راستا، تامین مواد اولیه به عنوان اولویت کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و خوشبختانه با همکاری بانک مرکزی در خرداد گشایش خوبی در این بخش به وجود آمده است.
سرپرست وزارت صمت اعلام کرد: امسال تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در همین راستا بیش از ۱۲هزار و ۵۰۰طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد مراحل تکمیل خود را طی می‌کنند.
مدرس خیابانی گفت: در قالب پویش ملی «تولید، تداوم امید» بهره‌برداری ۲۰۰طرح بزرگ و پیشران با ارزش سرمایه‌گذاری بیش از ۱۷۰هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی بالغ بر ۴۱هزار نفر در حال انجام است و خوشبختانه هفته اول این پویش با فرمان رئیس‌جمهوری وارد فاز عملیاتی خود شد.
وی اضافه کرد: سومین ماموریت وزارت صمت در سال جهش تولید توسعه صادرات و کنترل واردات است و با توجه به اینکه افزایش تولید نیازمند بازارهای صادراتی جدید است؛ در همین زمینه دستیابی به رقم ۴۱میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در این وزارتخانه هدف‌گذاری شده و با وجود شکاف آمار صادراتی در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده و با روند حاضر به رقم مد نظر دست یابیم.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در کنترل واردات نیز این وزارتخانه کاملاً جدی عمل می‌کند و جز سه محور اصلی مدنظر دولت، از جمله در بخش واردات مواد اولیه محدودیت واردات، سایر اقلام در دستور کار است و در تلاش هستیم اقلام مورد نیاز را از محل تولیدات داخلی تامین کنیم.
مدرس خیابانی در پایان ماموریت چهارم وزارت صمت را کنترل و تنظیم بازار عنوان کرد و گفت: استمرار تولید با رعایت پروتکل های بهداشتی و تامین به هنگام کالاهای مورد نیاز مانع از خالی شدن فروشگاه‌ها و تامین مناسب کالاها در مراکز عرضه شده و حتماً این روند تداوم خواهد یافت.

اعلام آمادگی مجلس برای وضع قوانین تسهیل‌کننده تولید

عزت‌اله تالارپشتی در این مراسم گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری دو‌ موضوع ساختار و‌ مدیریت برای تحقق اهداف جهش تولید موثر است.
وی ادامه داد: در بخش ساختار، مجلس آمادگی برای هرگونه همکاری با بخش خصوصی دارد.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در بخش مدیریت نیز باید جلوی رانت‌های مدیریتی گرفته شود، گفت: باید از ظرفیت‌های مردمی برای توسعه تولید و‌ حل مشکلات کشور استفاده کرد.
وی با اعلام اینکه اعتقادی به تحریم‌ها ندارم، بیان کرد: اگر محکم، استوار و هماهنگ باشیم به راحتی حرف‌های خود را در عرصه بین‌الملل بر کرسی می‌نشانیم.
تالارپشتی با بیان اینکه دیپلماسی اقتصادی کشورمان از طرف سفارتخانه‌ها باید فعال شود، گفت: با فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی، بخش خصوص توانمندتر در عرصه تولید فعالیت خواهد کرد. دولت باید تصدی‌گری را کم کند و بخش خصوصی را به صورت جدی حمایت و‌ تقویت نماید.
وی گفت: درآمدهای مالیاتی باید به سمت تولید سوق داده شود.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: مجلس برای وضع قوانین مورد نیاز دولت آمادگی دارد و اگر قوانین تسهیل‌کننده‌ای مدنظر است، برای اقدام اعلام شود.

بخش تولید هیچگاه در برابر تحریم‌ها و محدودیت‌ها کوتاه نیامد

رئیس خانه صنعت، معدن و‌ تجارت ایران در این مراسم بیان کرد: یک عزم جدی برای حل مشکلات بخش تولید از سوی تمامی دستگاه‌های مرتبط مورد نیاز بوده و هست. بخش تولید و حوزه صنعت هیچگاه در برابر تحریم‌ها و محدودیت‌ها کوتاه نیامده است.
عبدالوهاب سهل‌آبادی تصریح کرد: تجربه کرونا و پایه کار آمدن دولت، ملت و همه بخش‌های مختلف نشان داد می‌توانیم از پس هر مشکلی برآییم.
وی اضافه کرد: کما اینکه در این مقطع بخش صنعت به لحاظ تولید و تأمین کالاها و در قبال مسئولیت‌های اجتماعی گام‌های محکمی برداشت.
نیازمند بازمهندسی در تعاملات دولت و بخش خصوصی برای تحقق جهش هستیم
نایب‌رئیس اول اتاق ایران هم در این مراسم با تاکید بر اینکه نیازمند یک بازتعریف و بازمهندسی در تعاملات دولت و بخش خصوصی برای تحقق جهش تولید هستیم، ادامه داد: با توجه به اینکه منابع ارزی نفتی مثل گذشته وجود ندارد، باید بدنبال مسیرهای دانش بنیان برای تحقق جهش تولید باشیم.
حسین سلاح‌ورزی گفت: مهمترین کالای عمومی امنیت است و‌ مهمترین بخش آن امنیت اقتصادی است. برای تحقق جهش تولید باید دولت به موضوع امنیت اقتصادی توجه جدی داشته باشد و یک فضای قابل اطمینان و قابل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی برای بخش خصوصی به وجود آید.
وی با بیان اینکه از تجربه کرونا برای جهش تولید می‌توان استفاده کرد، گفت: پیشنهاد این است که درباره کسب و‌ کارهای موثر و‌ مهم در روند صدور مجوزها و اعمال نظارت‌ها تسهیل گسترده‌تری به‌وجود آید.
از ۳۰ برگزیده صنعتی و معدنی کشور در مراسم روز ملی صنعت و معدن تجلیل به عمل آمد
در پایان هم از ۳۰برگزیده صنعتی و معدنی تجلیل شد.
این برگزیدگان در ۷محور توسط کمیته برگزیدگان ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن انتخاب شده بودند.
در این مراسم همچنین از یک بانوی کارآفرین، پیشکسوت صنعتی نمونه و جوان کارآفرین تجلیل به عمل آمد.
برخی امتیازهای قانونی برای تسهیل در امور برگزیدگان این مراسم پیش‌بینی شده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399