دوشنبه, 11 شهریور 1398 ساعت 09:33
کد خبر: 61107

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتاق تعاون مطرح کرد:

تعاون بهترین انتخاب برای کوچک سازی دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بخش تعاون با ثبت ۲۰۰ شرکت تعاونی دانش بنیان نقش مهمی در افزایش تولید علم و توسعه اقتصادی بر پایه دانش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران، با بیان این مطلب گفت: یکی از کارکردهای بخش تعاون علاوه بر توسعه عدالت اجتماعی، مشارکت کلیه اقشار جامعه در فعالیت های اقتصاد است. ایجاد اشتغال پایدار، توزیع عادلانه ثروت، تجمیع سرمایه های خرد با کم ترین سرمایه اولیه از مزیت های بی بدیل این نوع فعالیت اقتصادی است.
وی یادآور شد:  از سال ۱۳۰۴ که اولین تعاونی در گرمسار  تشکیل شد، تاکنون ۹۳ هزار شرکت تعاونی در تمامی گرایش های اقتصادی مشارکت دارند. این تعاونی ها که با عضویت ۱۰ میلیونی اقشار مختلف تشکیل شده اند، نماد اقتصاد مردمی و بزرگترین نهاد اجتماعی در کشور هستند و یک میلیون و ۷۳۲هزار نفر در تعاونی های مشغول فعالیت هستند.
رئیس پارلمان تعاون کشور ابراز داشت: وجود ۶۰۰ اتحادیه استانی و شهرستانی و  اتحادیه‌های سراسری در کشور نقش مهمی در توزیع مواد اولیه شرکت های تعاونی  و در هماهنگی، ساماندهی و انسجام بیشتر بخش تعاون دارد.
به گفته رئیس اتاق تعاون ایران، بیشترین ثبت شرکت‌های تعاونی در بین کلیه استانها مربوط به استان تهران با ثبت ۱۰ هزار و ۷۰۰ شرکت تعاونی بوده که سهم ۱۱ درصدی  از کل شرکت های تعاونی را در بین استانها دارا است.
این مقام مسئول اذعان داشت: در بین ۱۴ گرایش بخش تعاون، بخش کشاورزی با ثبت ۲۲ هزار و ۶۰۰ شرکت تعاونی بیشترین تعداد از لحاظ فراوانی بین گرایش ها را داراست. اما بیشترین تعداد ایجاد فرصت شغلی مربوط به تعاونی های خدماتی با ایجاد اشتغال ۳۴۲ هزار نفر، بیشترین سهم اشتغال زایی را در بین تمامی گرایش ها به خود اختصاص داده است.

تعاون

عبداللهی با اشاره به حضور بانوان تعاونگر در اقتصاد تصریح کرد: بخش تعاون در زمینه مشارکت بانوان در اقتصاد نیز حضور موثری داشته است به طوری که ماحصل مشارکت بانوان در تمامی گرایش ها با ثبت ۱۰ هزار شرکت تعاونی بوده که باعث ایجاد ۱۲۰ هزار شغل در کل کشور شده است.
وی گفت: بخش تعاون با ثبت ۲۰۰ شرکت تعاونی دانش بنیان نقش مهمی در افزایش تولید علم و توسعه اقتصادی بر پایه دانش داشته است.
این مقام مسئول بیان داشت: بخش تعاون در سالهای اخیر علی الرغم نوسانات اقتصادی و تحریم های بین‌المللی راه خود را هرچند آهسته ولی مداوم طی و نقش خود را به عنوان نهاد اجتماعی و اقتصادی هم سو با اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی به بهترین شکل ممکن ایفا کرده است.
عبداللهی با بیان اینکه تعاون بهترین انتخاب برای کوچک سازی دولت است، تصریح کرد: علاوه براینکه تعاون، بهترین انتخاب برای کوچک سازی دولت محسوب می شود، مسیر کوتاه و سریع برای چابک سازی اقتصاد نیز است ولی در این راه باید دولت در قامت یک بازوی نظارتی عادل و تشکل های تعاونی نظیر اتحادیه ها و اتاق های تعاون به عنوان بازوی اجرایی  موجبات ارتقاء و افزایش سهم تعاون و پویایی اقتصاد نقش مهمی ایفا کنند.
وی خاطر نشان کرد: این مهم محقق نمی شود مگر در سایه حمایت های قانونی دولت و ایفا وظایف قانونی همچنین با اعتماد و اعتقاد به بخش تعاون در واگذاری امور تصدی گری و انجام وظایف قانونی خود در قوانین بالا دستی نظیر سیاستهای کلی اصل ۴۴، سند توسعه بخش تعاون، قانون بخش تعاون و قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار که شرایط محیطی و قانونی مناسبی برای رشد و تعالی این بخش اقتصاد مهیا کند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395