دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 09:39
کد خبر: 55287

آلودگی 6 میلیون هکتار از عرصه های جنگل ها و مراتع به آفات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: حدود 6 میلیون هکتار از عرصه های جنگل ها و مراتع آلوده به بیماری و آفت هستند؛ در رویشگاه های زاگرس آفت جوانه خوار بلوط، ایرانی تورانی آفت تشی و گیاهان انگلی و نیمه انگلی، در رویشگاه هیرکانی آفت شب پره و بیماری بلایت شمشاد و در مناطق کویری، فلات مرکزی و تاغ زارهای کشور، آفت شپشک سفید وجود دارد که این آفات و بیماری در سال های گذشته به دلیل خشکسالی بیشتر بوده است؛ در حقیقیت بیش از 80 درصد شمشادها آلوده هستند؛ بنا به گفته معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری برای کنترل این آفات اسفند سال گذشته رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اقدام به تشکیل کارگروه در سازمان و استان های کرده است، پیش بینی می شود با اجرای پروژه های مختلف شمشادها جان دوباره می گیرند.

بهمن افراسیابی،  معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سیاست های سازمان در موضوع حفاظت به عنوان یک استراتژیک در سال 98 تعریف شده است به این دلیل برای عرصه جنگل ها و مراتع کشور یک برنامه جامع حفاظت تهیه شده تا 15 روز دیگر اعلام می شود. در این برنامه نقش پررنگی برای ذی نفعان و بهره برداران منابع طبیعی تعریف کردیم در حقیقت مردم نقش کلیدی و اساسی در حفظ منابع طبیعی داشته باشند، تا دو هفته دیگر برنامه جامع حفاظت به استان ها برای اجرا ابلاغ و اعلام می شود.
وی افزود: برای جنگل ها و مراتع درجه یک کشور در سال جاری کاداس یا سند تک برگی تهیه می شود؛ تا کنون برای 50 میلیون از عرصه های منابع طبیعی کشور طرح کاداس اجرا شده و برای 30 میلیون هکتار نیز امسال این طرح اجرا می شود، در مجموع به 80 میلیون هکتار می رسد.

تأمین سوخت جایگزین برای 13 هزار خانوار روستایی و عشایری

افراسیابی تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه هایی که در سال جاری اجرا می شود تأمین سوخت جایگزین برای 13 هزار خانوار روستایی و عشایری که در جنگل ها و مراتع کشور سکونت دارند، است. همچنین برای جلوگیری از تخریب و تصرف در نظر داریم یک هزار و 500 کیلومتر در سراسر کشور بیشتر در مناطق بحرانی و حوزه های آبخیزداری، کمربند حفاظتی برای زمین های منابع ملی و مستثنیات ایجاد کنیم.
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بیان کرد: حدود شش میلیون هکتار از عرصه های جنگل ها و مراتع آلوده به بیماری و آفت هستند؛ در رویشگاه های زاگرس آفت جوانه خوار بلوط، ایرانی تورانی آفت تشی و گیاهان انگلی و نیمه انگلی، در رویشگاه هیرکانی آفت شب پره و بیماری بلایت شمشاد و در مناطق کویری، فلات مرکزی و تاغ زارهای کشور، آفت شپشک سفید وجود دارد که این آفات و بیماری در سال های گذشته به دلیل خشکسالی بیشتر بوده است؛ خوشبختانه امسال به دلیل بارندگی های اخیر تا کنون گزارشی از طغیان این آفات نداشتیم.


6 میلیون هکتار

وی ادامه داد: آفات و بیماری ها در عرصه های مراتع و جنگل ها وجود دارد اصلی ترین کاری که می توان در این زمینه انجام داد پیش آگاهی و پایش آلودگی توسط واحدهای اجرایی استان ها است تا اگر بیماری و آفتی طغیان کرده باشد به معاونت حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام می شود و اعتبارات آن برای مقابله در ستاد سازمان جنگل ها به شکل متمرکز وجود دارد و به سرعت به استان های اختصاص داده می شود.

42 هزار هکتار شمشاد در کشور وجود دارد

افراسیابی اظهار کرد: شمشادها در چهار منطقه و رویشگاه هیرکانی، گیلان، ساری- مازندران، ساری- نوشهر و استان گلستان به شکل پراکنده وجود دارد؛ 2 میلیون هکتار وسعت جنگل های هیرکانی است، حدود 42 هزار هکتار شمشاد داریم. برای کنترل آفت شب پره شمشادها، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ماه اسفند سال گذشته اقدام به تشکیل کارگروه در سازمان و استان های کرده است؛ همچنین با معاونت های مرتبط برنامه جامع کاربردی تعریف شده است و به تصویب نهایی کارگروه ها رسیده است.

تشکیل کارگروه برای احیا شمشادها

وی افزود: در سه اداره کل این معاونت در استان های گلستان، گیلان و نوشهر مازندران کارگروهی برای احیا شمشادها تشکیل شده است به این دلیل شمشادها در سه بخش سبز و زنده، آلوده و زنده و خشک شده تقسیم و الویت بندی شده است. بیش از 80 درصد شمشادها آلوده هستند و آسیب دیدند امیدواریم بتوانیم با این پروژه هایی که تعریف شده شمشادها را نجات بدهیم.
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بیان کرد: شمشادهایی که سبز و زنده هستند محلول می پاشیم، قلمه و بذر گیری می شود؛ همچنین این منطقه را مسدود می کنیم تا دام وارد نشود. برای شمشادهای آلوده نیز برای مبارزه با آفت و بیماری محلول پاشی داریم و برای مناطقی که شمشادها خشک شده اند پروژه پایش توسط چند گیاه پزشک اجرا می شود تا شمشادهای خشک شده اگر بخش هایی از آن جوانه زده شده شناسایی و احیا کنیم.
افراسیابی تصریح کرد: با انجام این پروژه ها از انقراض شمشادها جلوگیری می کنیم؛ در منطقه هیرکانی یک گونه شمشاد جنگلی منحصر به فرد داریم که همیشه سبز و زیرآشکوب است. بیشترین تجمع شمشادها با وسعت 400 هکتار در پارک جنگلی سی سنگان نوشهر قرار دارد.
وی ادامه داد: با همگرایی که در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور وجود دارد و با تشکیل کارگروه با حضور 60 مدیر سازمان توانستیم کارهای خوبی برای مراتع و جنگل ها انجام دهیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399