سه شنبه, 01 بهمن 1398 ساعت 12:04
کد خبر: 66493

اطلاعات تکميلي

  • طی قراردادی با بانک ملی صورت می گیرد

اعطای وام‌های مرابحه و مسکن به فرهنگیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش از امضای قرارداد جدیدی با بانک ملی در آینده ای نزدیک خبر داد که به موجب آن وام های مرابحه و خرید مسکن به فرهنگیان تعلق می‌ گیرد.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش روز گذشته در نشست خبری که با محوریت مسکن، بیمه، رتبه بندی و بودجه وزارت آموزش و پرورش برگزار شده بود، اظهار کرد: اتفاق مهمی که پیش روی کل کشور و از جمله آموزش و پرورش قرار دارد انتخابات مجلس شورای اسلامی است. برای مشارکت حداکثری و کمک به برگزاری انتخابات آمادگی داریم و کاملا بی‌طرف هستیم. آموزش و پرورش مطابق قانون نمی‌تواند له یا علیه کاندیداها وارد شود. ما نظارت و موارد تخلف را به نهادهای ذیربط گزارش خواهیم کرد.
وی ضمن اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه در سال آینده، گفت: برنامه هفتم توسعه، آخرین سند توسعه‌ای سند چشم انداز سال ۱۴۰۴ است و باید سیاستگذاری‌های مشخص و روشنی داشته باشیم که به تحقق سیاست‌ها کمک کند همچنین باید آموزش و پرورش را برای تدوین سند چشم انداز دوم آماده کنیم.
وی افزود: از ابتدای سال ۹۹ کمیته تدوین برنامه هفتم توسعه را تشکیل خواهیم داد تا مشکلات پنج سال آتی را احصا و سیاست‌های متناسب با آن را تنظیم کنیم. امیدواریم با کمک صاحبنظران، برنامه هفتم برنامه مطالبات آموزش و پرورش از سیستم سیاستگذاری کشور باشد.

هدف نهایی رتبه‌بندی، به هیچ عنوان افزایش حقوق نیست

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش درباره نظام رتبه بندی فرهنگیان، گفت: به موجب جزء (۲) بند «الف» ماده (۶۳) قانون برنامه ششم توسعه، نظام رتبه‌بندی باید تهیه شود و مجلس در قانون بودجه‌ریزی اعتباری برای آن در نظر بگیرد که مبلغ 2 هزار میلیارد تومان برای امسال پیش‌بینی شد.
وی با تأکید بر اینکه نظام‌های حرفه‌ای شغل محور هستند نه شاغل محور و بر اساس شایستگی‌ها که محرز می‌شود تعریف و تدوین می‌شود، بیان کرد:  رتبه‌بندی فرایندی است که از ارتقای صلاحیت‌ها آغاز شده و به کیفیت منجر می‌شود که در آن مشوق ‌‌‌‌‌های مالی پیش بینی می‌شود اما متأسفانه مشوق‌های مالی اصل در رتبه‌بندی می‌شود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه اصلا هدف نهایی رتبه‌بندی افزایش حقوق نیست، ادامه داد: نظام آموزش و پرورش اولین دیدگاه و تجارب خود را برای رتبه‌بندی سپری می‌کند و نقطه شروع خوبی است اما باید به‌تدریج نهادینه و مستقر شود و در بازه‌های زمانی مشخص با اصلاحات و تغییراتی، خود را به نقطه نهایی مطلوب برساند.

حقوق رتبه‌های یک از بهمن ماه اعمال می‌شود

وی ضمن بیان اینکه دولت به حقوق دی معلمان حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان اضافه کرد و گفت: رتبه‌های ۲ تا ۵ را تطبیق دادیم و آنها حقوق دی خود را با اعمال رتبه بندی دریافت کردند و همچنین معوقات رتبه‌بندی نیز پرداخت شد و تنها احکام رتبه‌های یک در بهمن صادر می‌شود و بر اساس مفاد آیین‌نامه و شیوه‌نامه اقدام می‌کنیم.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره برخی اشکالات و سوالات مطرح در رتبه بندی معلمان اعم از حذف ضریب تعجیل مناطق محروم و علت عدم افزایش ۱۰ درصدی حقوق معلمان ابتدایی، گفت: دو کار در رتبه بندی باید انجام می دادیم. نخست آنکه رتبه‌های دو تا پنج نظام قبلی را تطبیق دهیم و برای کسانی که تازه وارد طرح شده اند و در رتبه یک قرار می‌گیرند باید صلاحیت ها احراز شود.
وی ادامه داد: برای رتبه های دو تا پنج قبلی تغییراتی نسبت به نظام قبل نداشتیم و دقت زیادی برای اجرای مر قانون در نگارش و اصلاح احکام صورت گرفته است. شائبه هایی ایجاد شده که مثلا برخی معلمان باید برخی امتیازها را می‌گرفتند و... که احتمال آن به شدت پایین است که اشتباه شده باشد. اما با این حال بازنگری و مرور احکام را با مشارکت استان ها انجام خواهیم داد تا اطمینان کامل حاصل شود که اشتباهی رخ نداده است.
الهیار ترکمن ادامه داد: در هیئت ممیزه ای که فردا تشکیل می‌شود درباره برخی موارد همچون اعمال ضریب تعجیل بحث خواهد شد و برگشت ضریب تعجیل نیز منوط به تایید سازمان اداری استخدامی است. بنای ما این است که هیچ کار غیرقانونی انجام ندهیم، بندی را وارد حقوق کنیم و چندماه دیگر ناچار به خروج آن از احکام شویم. تلاش می کنیم یک انتفاع حداکثری ایجاد شود.
وی درباره واریز معوقات رتبه بندی نیز گفت: معوقات از مهر تا آذرماه محاسبه و واریز شده است و عقب ماندگی در این زمینه نداریم.

انتقال حداقل کسری بودجه به سال ۹۹ در صورت تحقق بودجه ۱۱۰ درصدی

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در خصوص بودجه سال ۹۹ بیان کرد: در حال حاضر لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است. میزان اعتبارات آموزش و پرورش، بیشترین حجم را در این لایحه به خود اختصاص داده است در حوزه امور اجرایی نیز از نظر افزایش اعتبارات، ما دومین حوزه در لایحه بودجه هستیم. آموزش و پرورش، بیشترین وابستگی را به منابع دولتی دارد و این حداکثر رقمی بود که می‌شد در بودجه پیش‌بینی کرد اما ما باید منابع دیگر را برای جبران کسری‌های بودجه آموزش و پرورش، تجهیز و فعال کنیم. به همین دلیل کارگروهی متشکل از صاحبنظران ایجاد شده که به تحلیل دارایی‌های در اختیار آموزش و پرورش بپردازد؛ دارایی‌هایی که به موجب قانون می‌توان از آنها افزایش بهره‌برداری را احصاء کرد اما تا زمانی که ما به تعیین سهم، از جی‌دی‌پی نرسیم، ریشه‌های کسری بودجه جبران نمی‌شود.
وی اضافه کرد: ما جمع‌بندی بودجه سال ۹۸ را نیز در پیش داریم که اگر سازمان برنامه و بودجه و خزانه‌داری، ۱۰ درصد مازاد بودجه سال ۹۸ که تخصیص داده شده را به ما ابلاغ کند و به ما تخصیص ۱۱۰ درصدی ابلاغ شود، کمترین انتقال کسری بودجه به سال آینده را خواهیم داشت و می‌توان گفت که کمتر شرمنده فرهنگیان خواهیم بود.
الهیار ترکمن درباره تعیین تکلیف استخدام مربیان پیش‌دبستانی، حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران نهضتی‌ سوادآموزی بیان کرد: آیین‌نامه اجرایی به تأیید هیأت تطبیق مصوبات رسیده است و در حال نهایی کردن موارد هستیم.
وی افزود: اخیراً مجلس استفساریه‌ای را تهیه کرده است؛ دولت و آموزش و پرورش با هر استفساریه ای که موجب توسعه قانون در جذب نیروی انسانی شود، مخالف است، استفساریه باید ابهامات را برطرف کند و ما با هرچه بخواهد به فرایند علمی و مبتنی بر رقابت و شایسته‌گزینی جذب نیروی انسانی آموزش و پرورش خدشه وارد کند، مخالفیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در خصوص اقدامات این وزارتخانه در حوزه رفاه و پشتیبانی گفت: بیمه تکمیلی دو شکل مرسوم صندوقی و بیمه‌گری دارد که بر اساس نوع خدمت و تعرفه مشخص می‌شود؛ در چند سال گذشته بیمه تکمیلی صندوقی بود و امسال کمترین عدد افزایش حق بیمه را در قرارداد جدید داریم یعنی حق بیمه از ۳۹ هزار تومان به ۴۶ هزار تومان افزایش یافت.
وی اضافه کرد: این موارد در حالی است که  ۵۰۰ مرکز جدید به فهرست مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه آتیه‌سازان اضافه شد و زمان پرداخت مبالغ خسارات هم کوتاه خواهد شد.

پیش‌بینی وام‌های مرابحه و مسکن برای فرهنگیان 

الهیار ترکمن به پیش‌بینی وام های فرهنگیان اشاره کرد و گفت: قرارداد جدیدی با بانک ملی به زودی امضا می‌شود که شامل وام‌های مرابحه و خرید مسکن می‌شود که هم سقف و هم مبلغ آن افزایش می‌یابد. سود هم همان ۱۲ درصد باقی می‌ماند؛ برای دریافت وام دوجانبه خرید مسکن از بانک ملی و بانک مسکن سازوکاری اندیشیده خواهد شد. برای احداث شهرک های فرهنگیان و... نیز برنامه‌هایی با وزارت مسکن در حال پیگیری است.
وی تصریح کرد: همچنین با توجه به در پیش‌ بودن تعطیلات نوروز، ستاد اسکان نوروزی فرهنگیان را در پیش داریم و اقدامات خوبی پیش‌بینی شده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395