شنبه, 11 خرداد 1398 ساعت 11:04
کد خبر: 57045

صنعت عایق سازی سرمایه گذاری است نه هزینه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: یک فعال اقتصادی بخش خصوصی درباره فرهنگ استفاده از صنعت عایق سازی ساختمان در ایران گفت: این فرهنگ باید محقق شود که در بحث عایق و هزینه ای که بابت عایق در ساختمان های اداری ، تجاری یا مسکونی می شود  در حقیقت هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری انجام می شود.

محمد باستانی، مدیر فروش شرکت پشم سنگ پارامیس که مهمان تلفنی برنامه بارکد بود در مورد صنعت عایق سازی در ساختمان اظهار کرد: این هزینه در کوتاه مدت یا بلند مدت در قبوض آشکار می شود و  تصور مردم از اینکه عایق سازی ساختمان ها سرمایه گذاری است در بحث ساختمان های تجاری کلان شهر تهران به صورت اجبار باید تصمیماتی اتخاذ شود ولی در مورد واحد های مسکونی هنوز تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.
مدیر فروش شرکت پشم سنگ پارامیس در خصوص مصرف انواع عایق ها افزود : در حال حاضر خصوصا شهرهای بزرگ  که درگیر آن هستند عایق صوت است پشم سنگ هم عایق صوت و هم عایق حرارت است.
وی ادامه داد : 90 درصد مشتری های این مجموعه پشم سنگ را به خاطر بخش صوت مصرف می کنند و عایق صوت تا 80 درصد رسیور میتواند صوت را کاهش دهد بخصوص در تهران ضربات کوبه ای و حرارت را ساپورت می کند  عایق بعد از برداشتن یارانه های انرژی قوت بسیاری گرفت.
 

بزرگترین مشکل تولید کننده ها ،عدم ثبات قیمت است

 
مدیر عامل شرکت سوپر پانل، دیگر میهمان این برنامه در خصوص تاثیر مثبت  انبوه سازی در صنعت ساختمان خاطر نشان کرد: این مدل میدانی را برای دست اندرکاران صنعتی سازی فراهم کرد و پارامتر مثبت این جریان این موضوع است که نام صنعتی سازی بعد از 40 سال دوباره مطرح شد.
مهرداد کرملو در خصوص مشکلاتی که در مسیر اهداف این مجموعه ایجاد شده است اظهار کرد: مشکلات زیادی به لحاظ مدیریتی ، بخش تامین و به لحاظ هزینه های کار برای مصرف کننده ، تولید کننده و مدیریت کل کشور توسط تولید کنندگان و انجمن صنفی که در این زمینه ایجاد شد از جمله انجمن صنفی صنعتی سازی ساختمان در کشور پیگیری شد و به نتایج خوبی رسید.
کرملو ادامه داد: آنچه که انتظار داریم شاید چندین سال طول بکشد ولی ایستاده ایم و روی این موضوع به شدت کار می کنیم. دردنیای امروز تنها ساخت و ساز را به عنوان سقف و دیوار نگاه نمیکنند. در حال حاضر بیش از 10 سال است مسائل ساختمان های پایدار و ساختمان های سبز مطرح شده و با شدت و قدرت این جریانات پیش میرود.
مدیر عامل شرکت سوپر پانل با اشاره به اینکه ساختن یک ساختمان به عنوان یک ساختمان سبز چاره ساز نیست تشریح کرد: مجموعه ای از کل خدماتی که یک ساختمان در هنگام ساخت ، تولید مصالح ، جمع آوری ضایعات یا پسماندها و حتی زباله های یک ساختمان نیاز دارد باید مدنظر گرفته شود.
وی ادامه داد  یک بخشی از این جریان تولید المنت های آن مجموعه و یکی از این المنت ها ساختمان است. به عبارتی خود ساختمان باید خصوصیتی داشته باشد که بتواند یک شهرک سبز را ایجاد کند.
کرملو در خصوص صرفه جویی انرژی در ساختمان اظهار کرد: اگر ما به ساختمانی برسیم که مصرف انرژی آن به صفر نزدیک میشود بنابراین این ساختمان باید این قابلیت را داشته باشد که انرژی را در خود حفظ و ذخیره کندو در رابطه با صرفه جویی انرژی بحث پنجره های ساختمان مطرح شد
وی ادامه داد: پنجره المان کوچکی است که درصد سطح کمی از ساختمان را میپوشاند و اگر به کل جسم ساختمان گسترش پیدا کند ، میبینم که صرفه جویی چقدر میتواند افزون بر این جریان باشد.
این فعال بخش خصوصی در خصوص قطعاتی که ترکیب یک ساختمان را شکل می دهد گفت: این قطعات در حقیقت پوشش شده با عایق هایی از جنس پلی استایرن یا همان یونولیت مسلح است که در بازار افراد شناخت دارند و آن ها  مانع تبادل گرما و سرما را می شوند و حرارت ، صدا و تهویه هوا زمانی رخ می دهد  ، آسایش ایجاد می کند.
وی ادامه داد: در ایران به ازای هر ایرانی 15 بشکه نفت در سال مصرف می شود به عبارتی مصرف داخلی نفت ما بالغ بر 5/3میلیون بشکه است. در حقیقت آنچه که تولید می کنیم باید بخش عمده ای از آن را برای صادرات ، توسعه و هزینه های کشور مصرف کنیم ولی آن را هدر داده می شود.
کرملو در خصوص مقایسه صرفه جویی انرژی در ایران و دیگر کشورها اظهار کرد: . آماری که آنها داشتند به ازای یک ساختمانی که دیوارهای آجر دارد 40 سانت ضخامت دارد و منجر به مصرف سوخت سالانه 2/12لیتر به ازای یک متر مربع دیوار ،  33 کیلو گاز co2 تولید میکند. دیوارهایی که با بلوک های سبک انجام میشود این مقدار را به نصف می رساند که نسبت به سفالی ها پایین تر است.
وی ادامه داد : سیستم سوپر پانل به ازای هر متر مربع 2/2 لیتر مصرف می کند  یعنی نسبت به دیواری که ضخامتش 40 سانت است یک دیوار سوپر پانل 15 سانت بتن و دولایه 5 سانتی عایق گیری 25 سانت به کار می رود با یک عایق بندی از مصرف 12 لیتر در متر مربع به 2 لیتر در متر مربع خواهیم رسید. بنابراین اگر هدف ما رسیدن به یک جامعه پایدار ساختمانی سبز است از تولید آن باید فکر کنیم تا ترنسپورتیشن و حتی مصرف و ضایعاتی که در ساختمان به وجود خواهد آمد.
 

با عایق سازی ساختمان سالانه حدود 7 میلیارد دلار صرفه جویی انجام می شود

 
این فعال بخش خصوصی در خصوص صرفه جویی ارزی که در مصرف انرژی در ساختمان انجام می شود گفت:اگر ساختمان های خود را عایق کنیم سالانه حدود 7 میلیارد دلار در مصرف انرژی صرفه جویی شده است . و طبق آمار در دو سال گذشته مصرف انرژی در کشور 60 میلیارد دلار در سال که هدر رفت انرژی ماست که در نقاط مختلف اعم از نیروگاه ها ، اتومبیل ها و صنعت اتفاق میفتد و سهم ساختمان حدود 35 درصد از مصرف کل کشور در بخش انرژی است.
وی مشکلات تولید کننده ها را تشریح کرد: بزرگترین مشکلی که تولید کننده ها دارند عدم ثبات قیمت است
و در فروش با مشتری ها با مشکل مواجه خواهیم شد و  تمام مواد اولیه ما در ایران تولیدمی شود و صادرات از این محصولات به خارج از کشور وجود دارد ولی آنچه که در اختیار تولید کننده داخلی قرار میگیرد این است که قیمت مواد اولیه تولید داخل بالاتر از قیمت جهانی است. حدودا مصرف سالانه ای پی اس در ایران حدود 100 هزار تن است ولی ظرفیت تولید کشور بیش از 200 هزار تن است.
وی ادامه داد: فرهنگ استفاده از عایق در ساختمان زمانی ایجاد می شود که مردم منفعت آن را کاملا لمس کنند از طرفی هم حرکات خوبی که متولیان میتوانند در همین راستا انجام دهند میتواند باشد. پله اول گرفتن جواز است.
لازم به ذکر است که شرکت سوپر پانل قریب به 10 سال است که به منظور توسعه صنعتی سازی ساختمان تاسیس شد و در ابتدا با جریانات ساخت و سازهای انبوه مسکن مهر مواجه شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395