چهارشنبه, 06 شهریور 1398 ساعت 08:25
کد خبر: 60849

اطلاعات تکميلي

  • اکران سریالی تکراری کلید خورد

«طرح بازی» مسئولین در بازار مسکن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


عصراقتصاد: دولت دوازدهم حوزه ساخت و ساز و صنعت مسکن با نوساناتی همراه بود از تغییر وزیر راه و شهرسازی و تحولات وزارت راه و شهرسازی که منجربه تحرکاتی در این حوزه شد. آذر ماه 97 اسلامی به عنوان وزیر تازه نفس وارد حوزه شهرسازی شد و در دی ماه همان سال دست به تغییراتی در معاونین خود زد که از جمله آن ها مازیار حسینی به عنوان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی بود.

از جمله مهم ترین برنامه های معاون جدید که اکنون باید از آن به عنوان معاون سابق یاد کنیم، ارائه طرح های متعدد برای تامین مسکن با عناوین تام کاد( زمینه تامین مسکن کارکنان دولت) ،تام فاز (تامین مسکن به روش فروش اقساطی) ، تام‌اج  (تامین مسکن از طریق اجاره‌داری حرفه‌ای) ، تام تز( تهاتر واحدهای مسکونی آماده با زمین ) بود.

طرح هایی که با مخالفت هایی هم همراه شد که به نظر می رسد همین مخالفت ها در نهایت به برکناری این معاون رسید.

محمود محمودزاده، سرپرست جدید معاونت امور مسکن و ساختمان در خصوص تام های مطرح شده و اجرا و پیگیری آنها اظهار می کند قبلا این برنامه‌ها را مطالعه کرده‌ام ولی اگر بخواهم در مورد آنها تصمیم‌گیری کنم نیاز به زمان بیشتری دارم.

اگر برنامه های اخیر مسکن وزارت راه و شهرسازی را رصد کنیم به یک فضای آزمون خطا در حوزه مسکن می رسیم.

در زمانی که اقشار ضعیف و متوسط ، خانه اولی ها و مستاجران تاوان بی تدبیری دولت و دولت های گذشته را می دهند ودر پی آن ظهور بحران های اجتماعی را مشاهده می کنیم همچنان مسئولان زیربط درگیر طرح هایی هستند که سرنوشت اجرای آنها به درستی معلوم نیست.

در شرایطی که کمتر از دو سال از عمر دولت دوازدهم باقی مانده است و مدت هاست که بازار مسکن در شرایط وخیمی به سر می برد و نیازمند رسیدگی های اورژانسی است، پس از اینکه  7ماه زمان صرف مطالعه و یا تدوین این طرح ها شده(عمر معاونت سایق مسکن) ، امروز مجددا قرار است زمان دیگری هم توسط معاون جدید صرف بررسی همین طرح ها شود تا چرخه باطل آزمون و خطا در این حوزه ادامه یابد.

معاون جدید مسکن وزارت راه و شهرسازی البته به این نکته اشاره کرده است که طرح اقدام ملی مسکن یعنی ساخت 400 هزار واحد مسکن تا 1400 را دنبال می کند،  طرحی که حسام عقبایی ، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک در خصوص آن بر این باور است که این رقم با نیازهای کنونی جامعه همخوانی ندارد و اگر 400 هزار واحد مد نظر وزیر راه و شهرسازی را تا پایان سال 98 هم تولید و تحویل داده شود، با توجه به عدم تناسب در حوزه مسکن بسیار بسیار مشکل خواهیم داشت، حال تصور کنید که این تعداد واحد قرار است طی سه سال و تا سال 1400 ساخته شود.

به گفته عقبایی این میزان مسکن شق القمر اقتصادی یا کار خاص ویژه در اجرای برنامه‌های راهبردی وزارت راه تلقی نمی‌شود.

پیش از این عبد الرضا فرید نائینی ، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص ساخت 400 هزار واحد مسکونی  گفته بود سیاست و انتظار دولت در خصوص این 400 هزار واحد، ساخت مشارکتی است. قرار است تنها آورده  دولت زمین باشد و بخش خصوصی بطور کامل  سرمایه گذاری کند.

وی ادامه می دهد که دولت مدعی است که وجه امتیاز مشارکت با دولت زمین صفر است در صورتیکه در بهترین نقاط شهر تهران نیز مشارکت مرسوم است و در این مشارکت ها نیز با زمین صفر مواجه هستیم وسرمایه گذار واقعی که در بخش ساخت و ساز مسکن در شمال شهر تهران فعالیت می کند، آمادگی نخواهند داشت که این سرمایه را در بخش ارزان قیمت شهر بگذارند و ریسک های مربوط به آن تحمل کند

به گفته عضو شورای هماهنگی تشکل های مهندسی در خصوص همایش ملی زمین و مسکن و بسته ارائه شده از طرف دولت می گوید این بسته در چارچوب قرارداد مشارکت تنظیم شده است و قادر به جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی نیست.

وی بر این باور است که  اگردولت به جای مشارکت در بخش زمین، زمین را به صورت اقساط در اختیار سازنده قرار می داد، ریسک های بعدی که سازنده می پذیرفت قابل کنترل بود، اما این فرایند مشارکتی بخش خصوصی و دولتی همواره با چالش های فراوان روبرو بوده است .

مجموع این تفاسیر یادآور ضرب المثلی است که می گوید: عاقل به کنار آب تا پل می جست، دیوانه پابرهنه از آب گذشت.

به عبارت دیگر سوداگران همچنان در سوداگری و کنترل بازار مسکن به نفع خود با سرعت هرچه تمام تر می تازند و متولیان و مسئولان همچنان سرگرم رد و تائید طرح های شق القمر برای این بازارند و در این میان متقاضی واقعی مسکن و قشر ضعیف و متوسط  قربانی همیشگی سیاست های آزمون و خطا هستند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399