سه شنبه, 26 شهریور 1398 ساعت 09:05
کد خبر: 61718

نمایشگاهی برای تبیین نقش وزارت راه و شهرسازی در دوران دفاع مقدس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: اولین نمایشگاه تخصصی تبیین نقش وزارت راه و شهرسازی در دوران دفاع مقدس با حضور وزیر راه و شهرسازی و مقامات لشگری و کشوری در هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود.

مهدی عبوری ، معاون مدیریت و توسعه منابع وزارت راه و شهرسازی در نشست خبری  خود از آغاز نمایشگاه معرفی نقش وزارت راه و شهرسازی و مسکن و شهرسازی در دفاع مقدس خبرداد و گفت : احداث راه‌های تخریب شده بر اثر جنگ، احداث راه‌های جدید برای عبور کاروان‌های جنگی، احداث سایت موشکی گنو، ۱۶ بیمارستان صحرایی برای ارتش و سپاه، احداث ۲ معراج شهدا، مراکز مخابراتی، ۵۴ پاسگاه مرزی، ۴ بیمارستان زیرزمینی در ۴ مرکز استان و احداث سرپناه برای ۸۰۰۰ نفر از جنگ‌زدگان، از مهم‌ترین اقدامات این دو وزارتخانه در دوران دفاع‌مقدس بود.

عبوری ادامه داد:جنگ علیه کشورمان هرگز تمام نشده و فقط تغییر شکل داده و امروز هم در حال مصاف هستیم. مهم رزمنده بودن و رزمنده ماندن است که لازمه آن فهم موقعیتی است که در آن قرار داریم. رهبر معظم انقلاب فعالان جبهه اقتصادی را رزمنده می دانند و تاکید موکد در  تغییر نگاه به این حوزه داشته  اند.

معاون مدیریت و توسعه منابع با بیان اینکه ۱۵ هزار کارمند ایثارگر در دستگاه‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی مشغول فعالیت هستند، گفت: در نخستین ساعات جنگ، فرودگاه مهرآباد و بنادر ما در جنوب به عنوان واحدهای تابعه وزارت راه وقت، مورد حمله قرار گرفت و بندر خرمشهر نیز چند ماه به تصرف بعثی‌ها درآمد که سبب شد فشار کاری واردات کالا به بندر امام خمینی (ره) منتقل شود.

وی  با بیان اینکه این نمایشگاه با دستور مستقیم وزیر راه و شهرسازی برگزار می‌شود، اظهار کرد: به دنبال دائمی کردن چنین نمایشگاه‌هایی به ویژه در وزارت راه و شهرسازی و حوزه دفاع مقدس هستیم.

وی تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس وزارت راه و شهرسازی سه اداره کل در حوزه دفاع مقدس در شهر‌های مهاباد، اهواز و کرمانشاه و اداره کل فنی و مهندسی در کربلا داشته که با ایجاد این سه اداره کل در آن دوران نقش مهم و بسیار تأثیر گذاری داشته است.

عبوری یادآور شد: شرکت راه‌آهن نیز در زمان جنگ، اقدام به جابجایی هشت میلیون نفر صندلی به مناطق جنگی و انتقال چهار میلیون تن مایحتاج جبهه‌های جنگ با قطار کرد و در عین حال، پنج دستگاه قطار به بیمارستان متحرک تبدیل شد که اتاق عمل و مجموعاً ۱۰۰ تخت بیمارستانی داشتند؛ ضمن اینکه دو میلیون و ۴۰۰ هزار تخته تراورس با قطار برای ساخت سنگر، به جبهه‌ها منتقل شد.

وی خاطرنشان کرد: بعثی‌ها پس از تصرف خرمشهر، ۱۲۰ کیلومتر خط آهن اهواز ـ خرمشهر را تخریب و جمع‌آوری کردند که پس از آزادسازی خرمشهر، این ۱۲۰ کیلومتر ظرف ۱۰۰ روز ریل‌گذاری و بهره‌برداری شد.

عبوری افزود: در بخش مسکن هم دو اداره کل در حوزه جنگ قرار داشته که در آن دوران اقدام به بازسازی راه‌های تخریب شده را انجام می‌داده و راه‌های جنگی برای رزمندگان احداث می‌کرده همچنین سایت موشکی گنو و همچنین ساخت ۴ بیمارستان صحرایی را وزارت راه و شهرسازی و مسکن انجام داده است.

وی تصریح کرد: هشت میلیون نفر صندلی در زمان جنگ با قطار به مناطق جنگی اعزام شدند و ۴ میلیون تن مایحتاج جنگی از طریق حمل و نقل ریلی به مناطق جنگ زده هم شد.

عبوری با بیان اینکه ۵ دستگاه قطار برای کمک رسانی به عملیات جنگی منتقل شده بودند، گفت: ۱۰۰ تخت بیمارستان در قطار‌ها ایجاد شد و ۲.۴ میلیون تخت تراور برای ساخت تشک و تخت به این حوزه منتقل شد.

در ادامه این نشست سرهنگ علیرضا افشاری، فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت راه و شهرسازی با اشاره به فعالیت‌های دو وزارت راه و مسکن در دوران دفاع‌مقدس گفت: در نمایشگاهی که در هفته دفاع‌مقدس برگزار خواهد شد، همه سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی، به معرفی این اقدامات خواهند پرداخت.

به گفته سرهنگ افشاری، وزارت راه و شهرسازی رتبه نخست عملکرد دستگاه‌های اجرایی در حوزه معرفی فعالیت‌های این دستگاه‌ها در دوران دفاع‌مقدس را کسب کرده‌اند.

وی تصریح کرد: همایش 2 مهرماه امسال در باغ موزه دفاع مقدس با حضور مهمان ویژه کشوری و لشکری برگزار می شود.

لازم به ذکر است این نمایشگاه از ساعت 8:30 تا 21 از تاریخ 31 شهریورماه تا 7 مهرماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در بزرگراه شهید حقانی دایر خواهد بودو حضور برای عموم آزاد است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399