یکشنبه, 06 بهمن 1398 ساعت 11:00
کد خبر: 66664

نگرانی از اقدامات تخریبی شهرداری در دره فرحزاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از اقدامات تخریبی شهرداری در دره فرحزاد ابراز نگرانی کرد.

 احمد مسجدجامعی در جریان یکصد و نود و سومین جلسه شورای شهر تهران در تذکری در خصوص اقدامات اخیر شهرداری در رود- دره فرحزاد، گفت: عملکرد شهرداری جای نگرانی دارد چراکه اقدامات تخریبی گذشته همچنان ادامه دارد.توسعه فرحزاد کلنگی است، مگر می شود رود دره که جنگلی است را تبدیل به پارک کرد و به این منظور آن را هرس کرد؟
وی ادامه داد: شهر تهران بیش از 165 گونه پرنده مهاجر و مهمان دارد که رود-دره های تهران از سکونت گاههای طبیعی آنهاست. تبدیل این رود-دره ها به بوستان های شهری و تغییرات فراوان کالبدی در آنها نه تنها به احیا و حفظ این سرمایه های طبیعی نمی انجامد بلکه بر فرسایش و تخریب آنها سرعت می بخشد.
عضو شورای شهر تهران افزود: ساماندهی اجتماعی روددره فرحزاد نیازمند فعالیت های پیرامونی و سازمانی دیگری نیز هست، فعالیت های عمرانی نباید شکل طبیعی این روددره را که در طی قرن ها شکل گرفته و محیط زندگی متمایزی را شکل بخشیده دچار دگرگونی های مصنوعی کند و باعث صدمه رسیدن به آن شود. همین ساختمان های بلندمرتبه که در اطراف دره ساخته شد به سرازیر شدن زباله ها و نخاله ها به داخل دره انجامیده است.
عضو شورای شهر تهران افزود: رود دره فرحزاد از پوشش گیاهی خاصی برخوردار است و اسپند، توت و درختچه سماق آن بسیار معروف بود و مردم ضمن گذراندن اوقات فراغت و تفریح، از آن ها می چیدند و استفاده می کردند.
وی با اشاره به اینکه تجربه ساماندهی روددره ها نشان از نابودی و تخریب میراث طبیعی آن ها دارد تاکید کرد: این تخریب صرفا به همان منطقه محدود نمی شود و به صورت فراگیر خود را نشان می دهد. آب منطقه فرحزاد یکی از منابع مهم تامین آب های زیر زمینی است و تخریب آن یعنی آسیب رساندن به وضع آب حداقل دو منطقه از مناطق تهران. نمونه هایی از این دست حکایت از فقدان نگاه همه جانبه به محیط طبیعی است.
مسجدجامعی یادآور شد: گفته می شود تغییر در رود دره فرحزاد اجتناب ناپذیر است چون مثلا محل گردآمدن معتادان شده است، اما باید پرسید مگر با تخریب رود دره اعتیاد از بین می رود. همان معتاد جای دیگری را پیدا می کند بنابراین چرا برنامه ای را اجرا می شود که ثمره ای جز نابودی طبیعت و میراث طبیعی تهران ندارد.
عضو شورای شهر تهران در پایان گفت: شهرداری تهران با برخورداری از کارشناسان خبره و حوزه های مطالعاتی می تواند شیوه جدیدی از ساماندهی را طراحی و اجرا کند که مبتنی بر حفظ محیط طبیعی و کمک به گسترش این محیط و رفع موانع آن باشد و در کنار آن نزدیکی و آشتی مردم با طبیعت را نیز به همراه بیاورد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395