یکشنبه, 27 مرداد 1398 ساعت 09:31
کد خبر: 60347

پیام‌رسان‌های داخلی؛ پیام رسان یا سامانه نقل و انتقال مالی؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ریحانه احمدیان

عصراقتصاد: پس از در نظر گرفتن تسهیلات خاص برای بیماران صعب‌العلاج، ازدواج جوانان، صاحبان خودروهای سنگین فرسوده، مخترعین و ... این‌بار به کسب و کارهایی که از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت می‌کنند، تسهیلات اعطا می‌شود.

پیام‌رسان‌های داخلی، پلتفرم‌هایی که خیلی زود پس از فیلترینگ تلگرام به عنوان یک نسخه جایگزین مطرح و معرفی شدند و اکنون که مدت زمانی حدود یک سال و 6 ماه از اعمال فیلترینگ رسمی تلگرام می‌گذرد، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران خبر از آمار تعداد نصب کل پیام‌رسان‌های داخلی داد و اظهار کرد که میزان نصب این پیام‌رسان‌ها بالاخره از مرز ۲۰ میلیون کاربر گذشته است، این در حالی است که خود حمید فتاحی،  تعداد کاربران فعال و حقیقی در این پیام‌رسان‌ها را خیلی کمتر از این ارقام دانست.
اما با وجود اینکه کاربران هنوز به پیام‌رسان‌های خارجی اقبال نشان می‌دهند، دلیل افزایش تعداد نصب‌های پیام رسان‌های داخلی چیست؟ آیا این افزایش به معنای استقبال ارادی مردم از این برنامه‌ها بوده یا دلیل دیگری دارد؟
علی عسكری، رئیس رسانه ملی، حدود یک سال و سه ماه قبل، استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی را در دستور كار قرار داد و زیر مجموعه‌های مختلف اداری، تولیدی و خبری خود را به استفاده از این اپلیکیشن‌ها به جای نسخه‌های خارجی، به ویژه پیام‌رسان سروش، ملزم كرده بود و استفاده از هرگونه پیام‌رسان خارجی به ویژه پیام‌رسان تلگرام را در رسانه ملی ممنوع اعلام کرد. رئیس رسانه ملی همچنین در این بخشنامه با تاكید بر حمایت ویژه از همه پیام‌رسان‌های داخلی، مسئولان سازمان را موظف كرد تا از كسب و كارهایی كه در پیام‌رسان‌های داخلی فعالیت می‌كنند حمایت ویژه كنند و تسهیلات خاصی برای آنها در نظر گیرند.
از دیگر سو علی رغم برخی نقطه ضعف‌ها و معایب در پیام‌رسان‌های داخلی از قبیل سرعت پایین اجرای اپلیکیشن و کند بودن در اجرا، سرورهای بسیار ضعیف و سرعت پایین در دانلود، عدم وجود تنوع محتوایی، مسایل امنیتی و ... ممکن است یکی از دلالیل افزایش تعداد نصب‌های این پیام‌رسان‌ها مجهز شدن آنها به سامانه نقل و انتقالات پولی و مالی باشد. از جمله این امکانات می‌توان به خرید شارژ و بسته اینترنت، پرداخت قبوض، استعلام و پرداخت خلافی خودرو، دریافت موجودی کارت بانکی و صورت‌حساب اشاره کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در بهار امسال میزان تراکنش‌های مالی انجام شده در اپلیکیشن «بله» به بیش از 14 میلیون تراکنش رسید. در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد بیش از 8.4 میلیون تراکنش موفق کارت به کارت انجام شده و حجم کل پول انتقال یافته به 3.3 هزار میلیارد تومان می‌رسد.
این پیام‌رسان‌ها به تازگی تا جایی بر این قابلیت تکیه کرده‌اند و آن را تبلیغ می‌کنند که دیگر بیشتر به اپلیکیشن‌های به پرداخت و انجام نقل و انتقالات مالی می‌مانند تا پیام‌رسان، به‌طوری که شعار یکی از این پیام‌رسان‌ها این است: «راحت کارت به کارت کنید». این قابلیت در حال حاضر در دو پیام رسان بله و گپ فعال شده که پیام رسان بله متصل به 13 بانک در شبکه شتاب است.
گرچه مجهز بودن یک پیام‌رسان به سامانه نقل و انتقال مالی حسن بزرگی محسوب می‌شود و از ملزومات آن است اما باید دید که آیا این قابلیت برای مردم ایران یا بهتر بگویم، برای کاربران تلگرام آنقدری ارزش محسوب می‌شود که دولت و مدیران این پلتفرم‌ها را به هدف اولیه آنها که خارج کردن مردم از تلگرام بود، برساند؟
از دیگر سو آنچه که یک پلتفرم و یک شبکه اجتماعی را از یک سامانه نقل و انتقال مالی مجزا می‌کند، ظرفیت و قابلیت یک پلتفرم برای تولید محتوای متنوع و متکثر است، ویژگی‌ای که به نظر می‌رسد موجب جذب خیل عظیمی از کاربران گوناگون به یک پیام‌رسان می‌شود و یک اپلیکیشن را به معنای واقعی به یک پیام رسان و شبکه اجتماعی تبدیل می‌کند.
با توجه به اینکه سلیقه مردم در استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مجازی تغییر کرده و اکثریت کاربران دیگر به یک پیام‌رسان تنها به عنوان برنامه‌ای جهت ارتباط سریع و راحت نگاه نمی‌کنند و علاوه بر این به دنبال جنبه سرگرمی و دسترسی به اطلاعات و محتویات نامحدود در حوزه‌های گوناگون نیز هستند و اینکه به وجود آمدن چنین فضایی در یک شبکه اجتماعی و یک پیام‌رسان نیز نیازمند حجم کثیر و متنوع کاربران در آن و همچنین وجود آزادی در انتشار اخبار، اطلاعات و محتویات در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و سرگرمی است، به نظر نمی‌رسد این پلتفرم‌های ایرانی هنوز بتوانند به عنوان جایگزینی در برابر نسخه‌های مشابه خارجی خود عمل کنند، مگر آنکه خط مشی‌های سیاسی، امنیتی و مصلحتی خود را تغییر دهند، بنابراین در نهایت تنها می‌توانند به عنوان یک سامانه نقل و انتقال مالی مورد استفاده قرار گیرند نه نسخه‌ای موفق از یک شبکه اجتماعی و پیام‌رسان!

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399