دوشنبه, 15 مهر 1398 ساعت 22:00
کد خبر: 62672

اطلاعات تکميلي

  • رئیس پژوهشگاه فضایی در پاسخ به عصر اقتصاد مطرح کرد

فناوری هراسی دستگاه های اجرایی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رئیس پژوهشگاه فضایی از مقاومت برخی دستگاه های اجرایی در برابر خدمات فضاپایه و تکنولوژی های این حوزه به رغم نیازشان به این خدمات گلایه کرد.

حسین صمیمی در نشست خبری که به مناسبت هفته جهانی فضا در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار عصر اقتصاد در خصوص اینکه چه میزان دستگاه های دولتی و بخش های خصوصی و خصولتی از خدمات فضاپایه استقبال کرده اند و با پژوهشگاه فضایی همکاری کرده اند، گفت: بعضی از دستگاه ها مثل پلیس مبارزه با مواد مخدر از اولین مشتری این مجموعه هستند  و با توجه به شناخت مدیران مجموعه مبارزه با مواد مخدر از کارکرد های فناوری فضایی، درخواست کننده و متقاضی بودند .
رییس پژوهشگاه فضایی با انتقاد از بعضی از مدیران اجرایی اظهار کرد : بعضی از دستگاه های اجرایی که استفاده از این فناوری ها برای مجموعه آنها ضروری است در مقابل این تکنواوژی ها مقاومت می کنند و از تریبون های مختلف به این مجموعه صدمه وارد می کنند.
وی ادامه داد: وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه از مشتری های این پژوهشکده هستند و از بخش خصوصی درخواستی نداشتیم و این مرکز فعلا  دستگاه های اجرایی را مد نظر قرار داده است و شرکت های استارت آپی هدف بعدی این مجموعه است اگرچه در بحث ارزیابی خسارت سیل به صورت پایلوت با استارت آپ هایی همکاری داشته ایم.
صمیمی با بیان اینکه این سه فناوری در پژوهشگاه به صورت بومی توسعه یافته است، ادامه داد:  ماهواره "ناهید ۱" یک ماهواره مخابراتی و ادامه آن ماهواره "ناهید ۲" است.
رییس پژوهشگاه فضایی تصریح کرد: ماهواره "ناهید ۲" یک ماهواره عملیاتی با طول عمر دو سال و برخوردار از پیشرانش است و در سال آینده به سازمان فضایی تحویل داده می‌شود.
وی ادامه داد :مدل کیفی ماهواره ناهید ۲ تا دو ماه آینده آماده خواهد شد.
وی توسعه ماهواره‌های سنجشی را از دیگر ماموریت‌های این پژوهشگاه نام برد که ماهواره سنجشی "پارس ۱" آغازگر این پروژه است.
صمیمی ماهواره پارس ۱را ماهواره‌ای با رزولوشن ۱۲ متر دانست و یادآور شد: این ماهواره فرایندهای اجرایی خود را طی می‌کند  و تا پایان سال تحویل سازمان خواهد شد.
وی همچنین در خصوص استفاده از بالن فضایی در اربعین با تاکید بر اینکه پژوهشگاه در این حوزه در سال جاری فعال نیست، گفت: دلیل آن افزایش ظرفیت‌های اپراتور در ایجاد ارتباطات است.
صمیمی ماهواره پارس ۱ را ماهواره‌ای با رزولوشن ۱۲ متر دانست و یادآور شد: این ماهواره فرایندهای اجرایی خود را طی می‌کند  و تا پایان سال تحویل سازمان خواهد شد.
وی همچنین در خصوص استفاده از بالن فضایی در اربعین با تاکید بر اینکه پژوهشگاه در این حوزه در سال جاری فعال نیست، گفت: دلیل آن افزایش ظرفیت‌های اپراتور در ایجاد ارتباطات است.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به برگزاری رویداد پارک‌های گردشگری با تمرکز بر اقتصاد فضاپایه، خاطر نشان کرد: برگزاری این رویداد به منظور پیوند حوزه گردشگری با فناوری‌های فضایی است و در این رویداد به دنبال پاسخ این سوال هستیم که چگونه می‌توان از جذابیت‌های ایران مانند دره ستارگان قشم با استفاده از فناوری‌ها و فنون فضایی به منظور جذب گردشگر استفاده کرد.
وی با بیان این‌که در این رویداد ۱۸۰ ایده در قالب ۴۴ گروه عرضه شده است، یادآور شد: سه نفر برتر این رویداد به عنوان تیم‌های برتر این رویداد انتخاب می‌شوند، ضمن آنکه از سوی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری مجوز تاسیس شرکت‌های خلاق نیز اعطا خواهد شد.
صمیمی برگزاری این رویداد را با همکاری دانشگاه صنعتی شریف ذکر کرد و ادامه داد: برگزاری این رویداد با ایجاد تعاملات سازنده با دانشگاه‌ها بوده است و همکاری این پژوهشگاه با دانشگاه‌ها محدود به برگزاری رویدادها نمی‌شود.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران با تاکید بر این‌که ما در اجرای کلیه پروژه‌های فضایی از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها استفاده می‌کنیم، اظهار کرد: بر این اساس ۲۰ قرارداد با ۹ دانشگاه برتر کشور به منظور اجرای طرح‌های ماهواره‌ای به ارزش ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به امضا رسیده است.
وی همچنین امضای قرارداد این پژوهشگاه با ۶۵ شرکت خصوصی به ارزش ۲۷ میلیارد تومان را از دیگر حوزه‌های همکاری پژوهشگاه نام برد و یادآور شد: سهم بخش خصوصی از اجرای پروژه‌های ماهواره‌ای ۳۵ درصد، سهم دانشگاه‌ها ۱۳ درصد و سهم پژوهشگاه در اجرای پروژه‌های فضایی ۵۲ درصد بوده است.
صمیمی با تاکید بر این‌که نیمی از بودجه تخصیص یافته برای پروژه ماهواره‌ها برون‌سپاری شده است، اظهار کرد: اجرای این فعالیت در راستای سازماندهی کردن مدیریت پروژه‌ها بوده است.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران ارائه‌ نیازهای پژوهشی این پژوهشگاه به دانشگاه‌ها را از دیگر تعاملات با موسسات آموزش عالی ذکر کرد و گفت: رویکرد تعاملی ما نیازمحور و با نگاه به آینده است و بر این اساس اقدام به ترسیم درخت علم و فناوری فضایی کرده‌ایم و در آن از همه شاخه‌های علوم بهره‌برداری می‌شود که در این راستا تاکنون با ۱۲ دانشگاه قرارداد همکاری به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان منعقد شده است و در اجرای این قراردادها ۱۳۵ استاد و ۱۲۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی با ما همکاری دارند.
وی با اشاره به افتتاح آزمایشگاه الکترواپتیک در پژوهشگاه شیراز، گفت: این آزمایشگاه با برخورداری از اتاق تمیز در کلاس‌های ۱۰۰۰ و ۱۰ هزار فضای لازم را برای ایجاد تست‌ها و تجمیع المان‌های فضایی فراهم کرده است.
وی با تاکید بر این‌که ما این سازه را دارایی‌های علمی قلمداد می‌کنیم، از آمادگی این آزمایشگاه برای ارائه سرویس به همه حوزه‌های مرتبط خبر داد و اضافه کرد: در حال حاضر این آزمایشگاه توانسته است به ۳۸ درخواست بخش فضایی برای انجام تست‌ها پاسخ دهد.
صمیمی با تاکید بر این‌که پژوهشگاه فضایی در شیراز مرجع انجام تست و ارزیابی‌های انواع سیستم‌های اپتیکی است، گفت: علاوه بر آن آزمایشگاه ای آی تی این پژوهشگاه نیز تست‌های لازم برای ماهواره‌ها را انجام می‌دهد، ضمن آنکه شیکر پرظرفیتی را به مجموعه آزمایشگاه‌ها اضافه کرده‌ایم.
وی خاطر نشان کرد: با زیرساخت‌های ایجاد شده قادر هستیم تست‌های مربوط به ماهواره‌های به وزن ۵۰۰ کیلوگرم را اجرایی کنیم، به گونه‌ای که تست‌های مربوط به ماهواره‌ پیام دانشگاه امیرکبیر، ظفر دانشگاه علم و صنعت در آزمایشگاه ای آی تی این پژوهشگاه انجام شده است.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران معرفی کاربردهای فناوری‌های مرتبط با سنجش از دور را از دیگر ماموریت‌های این پژوهشگاه نام برد و یادآور شد: براین اساس ما در سیل بهار امسال خدمات ارزشمندی را به ستاد بحران عرضه کردیم.
وی در این باره توضیح داد: بعد از وارد شدن خسارات اراضی کشاورزی آمار و ارقام مرتبط با میزان خسارات مبنای صحیحی نداشت که توجه به این آمارها منجر به استفاده غیربهینه از بودجه‌ها می‌شد که ما برای پاسخ به این نیاز اقدام به اجرای پایلوتی در یکی از شهرهای سیل‌زده کردیم که با انجام تست‌های صحت‌سنجی از سوی وزارت کشور نقشه‌های تعیین‌ خسارت پژوهشگاه فضایی مبنای پرداخت خسارات اعلام شد.
به گفته رییس پژوهشگاه فضایی ایران با استفاده از نقشه‌های این پژوهشگاه بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در پرداخت خسارات صرفه‌جویی به عمل آمد.
صمیمی با اشاره به همکاری پژوهشگاه فضایی با سازمان برنامه و بودجه، خاطر نشان کرد: در این همکاری در خصوص خرید تضمینی گندم همکاری‌هایی را آغاز کرده‌ایم که برای نمونه سطح اراضی زیرکشت گندم در استان‌های همدان و مرکزی انجام دادیم که با توجه به نتایج قابل قبول کاربردی شدن این فناوری مورد استقبال گرفت.
وی اضافه کرد: بر اساس این نتایج از ما درخواست شد که برای خرید تضمینی گندم و برآورد سطح زیرکشت این محصول خدماتی را برای کل کشور انجام دهیم.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران خاطر نشان کرد: اجرایی کردن این طرح با استفاده از توان شرکت‌های استارتاپی بوده و به منظور اجرایی کردن این طرح برای کل کشور فراخوانی را برای شرکت‌های استارتاپی مستقر در هر حوزه منتشر خواهیم کرد.
صمیمی از ثبت ۱۳ اختراع در سال ۱۳۹۷ خبر داد و گفت:‌ در سال جاری تاکنون ۶ اختراع به ثبت رسیده است، ضمن آنکه به زودی از سه محصول در حوزه پیشرانش‌ رونمایی خواهیم کرد.
وی پیشرانش‌ها را یکی از فناوری‌های کلیدی در طراحی و ساخت ماهواره‌ها دانست و گفت:‌ این بخش متاسفانه جزو اقلام تحریمی برای کشور است و حتی کشورهای دوست از فروش آن به ایران امتناع می‌کنند.
همچنین در این نشست رحیم احسانی ، رئیس پژوهشکده سامانه‌های حمل‌ونقل پژوهشگاه فضایی با اشاره به توانمندی این پژوهشگاه در زمینه طراحی و ساخت پیش رانش‌های فضایی افزود: برای آن که ماهواره را در مدار قرار دهیم و همچنین کنترل وضعیت انجام دهیم و یا جابجایی مداری داشته باشیم و همچنین برد حامل‌های فضایی را افزایش دهیم، نیاز است تا به دانش فنی ساخت پیش‌ران‌های ماهواره دسترسی داشته باشیم.
وی طراحی و ساخت بلوک انتقال مداری را از دیگر توانمندی‌های پژوهشگاه فضایی نام برد و تصریح کرد: بر این اساس ما موفق به عرضه مدل کیفی بلوک انتقال مداری تا پایان سال خواهیم شد.
احسانی خاطر نشان کرد: این بلوک توان ما را از ۴۰۰ کیلومتر به ۷ هزار کیلومتر افزایش خواهد داد.
رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضایی با تاکید بر این که بر روی مدل‌ کیفی این محصول بیش از ۳۵ تست کیفی انجام شده است، اظهار کرد: با انجام تست‌های تکمیلی و دو تست زیرمداری نقش و عملکرد این سامانه را به اثبات خواهیم رساند.
احسانی، دستیابی به دانش فنی ساخت تراسترها را از دیگر توانمندی‌های این پژوهشگاه نام برد و گفت: ماهواره‌ها برای آن که در مدار کنترل شوند و یا انتقال مداری در آن صورت گیرد، این مهم با استفاده از این محصول خواهد بود.
معاون پژوهشکده سامانه‌های فضایی پژوهشگاه فضایی با اشاره به استفاده از بالون‌های فضایی در ایام اربعین، خاطر نشان کرد: بالون‌های فضایی یکی از محورهای فعالیت پژوهشی این پژوهشگاه است که برای مدیریت بحران در شرایط بحرانی کاربرد دارد.
وی با بیان این که این سامانه از سال ۹۵ تا ۹۷ در مسیر حرکت زوار اربعین خدمات ارتباطی را به زائران ارائه می‌داد، اظهار کرد: در اربعین ۹۶ نیز این بالون‌ها خدمات ارتباطی به زوار ارائه دادند، ولی بعد از آن با رخداد زلزله سرپل ذهاب بالون‌های فضایی این پژوهشگاه به مدت دو ماه در منطقه فعال شدند.
احسانی، کاربرد این سامانه را در سیل نوروز ۹۸ از دیگر کاربردهای این بالون‌ها نام برد و اظهار کرد: بالون‌های فضایی در ارائه سه سرویس در حوزه‌های مخابراتی، تقویت بیسیم‌ها و پایش و تصویربرداری قابل بهره برداری هستند، ضمن آن که ما استفاده از این بالون‌ها را در آزمایشگاه زیر مداری در حوزه فضایی در دستور کار داریم.
همچنین در این نشست علی جعفر صالحی ، معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران با طرح این سوال که با توجه به زیر ساخت‌های ایجاد شده آیا کشور ما می‌تواند در فضای رقابتی حوزه فضا وارد شود، اظهار کرد: بعد از آن‌که حوزه اقتداری فضا به حوزه اقتصادی تبدیل شد، تمایل کشورها برای ساخت ماهواره‌ها افزایش یافت؛ ولی از سوی دیگر طراحی و ساخت ماهواره‌ها هزینه‌بر بود، ضمن آن که هر یک از این ماهواره‌ها دارای محدودیت‌های ماموریتی بودند.
وی ادامه داد: از این رو امروزه کشورها به سمت تامین نیازها از طریق ایجاد شبکه ماهواره‌ها و منظومه ماهواره‌ای حرکت کردند.
صالحی، قابلیت انجام چندین ماموریت به صورت هم‌زمان را از قابلیت‌های منظومه ماهواره‌ای دانست و گفت: از این طریق می‌توان به صورت اقتصادی اقدام به طراحی و ساخت ماهواره‌ها کرد. بر این اساس یکی از ماموریت‌های پژوهشگاه فضایی ایران ظرفیت‌سازی برای ایجاد شبکه‌ دانشگاه‌ها و شرکت‌های فناور برای حرکت به سمت طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395