کد خبر: 060602136579
اقتصاددولتسیاستمجلس

آخرین جزییات از طرح تعطیلی شنبه‌ها در مجلس

نمایندگان مجلس در حال بررسی طرح تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری هستند. حالا سوال اینجاست که این طرح به کجا رسید؟ نمایندگان با تعطیلی شنبه‌ها موافق هستند یا پنجشنبه‌ها؟

به گزارش تجارت‌نیوز، تعطیلی شنبه ها به کجا رسید؟ این سوالی است که نمایندگان مجلس باید به آن پاسخ دهند. نمایندگان در حال بررسی طرح تعطیلی شنبه ها هستند و گفته می‌شود بسیاری از نمایندگان با آن موافق هستند.

البته برخی از نمایندگان با تعطیلی شنبه‌ها مخالف هستند. از جمله نمایندگان مخالف با این موضوع، می‌توان به مصطفی میرسلیم اشاره کرد. معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس در این مورد گفت که برخی از عزیزان مخالفت‌هایی داشتند؛ مثلا میرسلیم مطرح کرده بود که شنبه روز مقدس یهودیان است و نباید تعطیل شود.

جزئیات طرح تعطیلی شنبه ها در مجلس

اخیرا حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس درباره آخرین وضعیت لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری توضیحاتی ارائه کرد؛ یعنی همان ساماندهی تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری.

او به تسنیم گفت که اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با اکثریت آرا و اعمال تغییراتی با لایحه ساماندهی تعطیلات آخر هفته موافقت کردند. لایحه جهت بررسی در جلسه علنی تقدین هیأت رئیسه مجلس شد.

اما این طرح از کجا و با چه هدفی مطرح شد؟ فارس در این مورد نوشت که آذرماه سال گذشته دولت سیزدهم لایحه‌ای با عنوان «اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری» به مجلس داد.

بر اساس این لایحه ساعت کار کارمندان از ۴۴ ساعت در هفته به ۴۲ ساعت و ۳۰ دقیقه کاهش می‌یابد. یعنی تعداد روزهای کاری در هفته به پنج روز تقلیل یافته و پنجشنبه‌ها تعطیل می‌شد تا ناهمگونی بین تهران و شهرستان‌ها در این زمیته برطرق شود. اردیبهشت سال جاری اما جمعی از نمایندگان طرحی را برای تغییر تعطیلی از پنجشنبه به شنبه آماده کردند و به لایحه اضافه کردند.

معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس در این مورد گفت: «با توجه به اینکه در اکثر کشورهای دنیا یکشنبه تعطیل هستند، اگر می‌خواستیم پنجشنبه و جمعه را تعطیل کنیم، مراودات ما با جهان دچار مشکل می‌شد. در این شرایط راهی جز تعطیلی جمعه و شنبه نداریم؛ مثل تمام کشورهای اسلامی که این دو روز شنبه و جمعه را تعطیل می‌کنند.» (انتخاب)

تعطیلی شنبه‌ ها در مجلس تصویب شد؟

سوالی که برای برخی از مردم مطرح شده، این است که آیا تعطیلی شنبه ها در مجلس تصویب شده است؟ پاسخ این سوال منفی است. هنوز بررسی‌های نمایندگان مجلس در این مورد به پایان نرسیده است.

حسین محمد صالحی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درباره آخرین وضعیت طرح تعطیلی شنبه ها در مجلس گفت: مدتی است که این پیشنهاد در کمیسیون شوراها مطرح شده است. اخیرا نیز رای‌گیری در این مورد صورت گرفت که تعدادی از نمایندگان با تعطیلی روز شنبه مخالف بودند.

او همچنین گفت که در کلیت، رویه این پیشنهاد و طرح تعطیلی شنبه ها روشن و مثبت است. بنابراین پیش‌بینی می‌کنم که با این اوصاف و با توجه به اینکه کلیت این طرح یک بار رای آورداه است، بار دیگر نیز رای می‌آورد و تصویب می‌شود.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا