کد خبر: 050302128365
اقتصادتولید و بازرگانیروزنامه

آمادگی صنعت پتروشیمی ایران برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی

عصراقتصاد: مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از آماده بودن بسته‌های سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ایران، خبر داد و از دستگاه دیپلماسی کشور خواست که روند ورود سرمایه‌گذاران علاقمند به صنعت پتروشیمی را تسهیل و تسریع کند.

به گزارش عصراقتصاد، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشست بررسی راهبردهای توسعه همکاری­‌های بین‌المللی در صنعت پتروشیمی که با حضور سفرا و سرکنسول‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف برگزار شد، اظهار داشت: باید با متنوع‌کردن محصولات و مشتریان صنعت پتروشیمی با همکاری دستگاه دیپلماسی کشورمان، در بازارهای جدیدی فعال شویم.

وی با ارزیابی مثبت از آینده و چشم‌انداز صنعت پتروشیمی ایران، تصریح کرد: با همکاری دستگاه دیپلماسی کشور، پیاده­‌سازی سیاست­‌های تأمین منابع مالی خارجی، تأمین کالاها و تجهیزات مورد نیاز صنعت پتروشیمی بسیار سریع­تر محقق می ‌شود و شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز آماده هرگونه همکاری و تعامل دوسویه با وزارت امور خارجه، هلدینگ­‌ها و شرکت ‌های پتروشیمی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه از اهداف و راهبردهای اصلی صنعت پتروشیمی ایران تسخیر بازار و مقاصد جدید صادراتی در آفریقا، اروپای شرقی و کشورهای CIS است، گفت: اکنون صنعت پتروشیمی ایران با بیش از ۹۲ میلیون تن ظرفیت تولید در مسیر رشد و توسعه است که در حدود ۷۰ درصد از محصولات تولیدی صادر می­‌شود.

شاهمیرزایی افزود: ۵۵۰ گرید انواع محصولات پتروشیمی در مجتمع­‌های پتروشیمی تولید می­‌شود و پارسال هم ۱۶ میلیارد دلار صادرات انواع محصولات پتروشیمیایی انجام شد که ۱۴ میلیارد آن در سامانه نیما عرضه شد که نقش تعیین‌کننده‌ای در تنظیم بازار ارز داشت.

وی ادامه داد: حدود ۹۰ میلیارد دلار سرمایه­‌گذاری در صنعت پتروشیمی کشورمان انجام شده است و بیش از ۱۰۰ طرح توسعه­‌ای نیز در نقاط مختلف کشور وجود دارد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار کرد: راهبرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی است و ۲۱ طرح مهم به هلدینگ­‌های پتروشیمی برای تحقق زنجیره ارزش معرفی شده است.

شاهمیرزایی تصریح کرد: ۲۱ طرح مورد اشاره، طرح­‌های ملی خودکفایی زنجیره ارزش هستند که ارزش سرمایه­‌گذاری مجموع آن حدود ۹ میلیارد دلار برآورد می­‌شود.

وی تأکید کرد: صنعت پتروشیمی ایران به سرعت در حال بومی­‌سازی نیازهای خود است و اکنون در زمینه دانش فنی، کاتالیست‌ها، کالاها و تجهیزات بسیاری از نیازهای صنعت ازطریق بومی ‌سازی تأمین می­‌شود و پیش‌بینی می­‌کنیم تا ۵ سال آینده در تأمین نیازهای کالاهای راهبردی صنعت پتروشیمی خودکفا شویم.

معاون وزیر نفت همچنین بیان کرد: تا پایان فعالیت دولت سیزدهم همه ۹۹ کاتالیست­‌های مورد استفاده در صنعت بومی­‌سازی خواهد شد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه یکی از دلایل تحریم ها به دلیل وجود این ثروت بزرگ در کشور است، بیان کرد: وقتی دشمن می بیند که به دنبال خام فروشی نیستیم و می خواهیم در زنجیره ارزش حضور داشته باشیم، ما را تحریم می کند.

خجسته مهر ادامه داد: وقتی سخن از اکتشاف می کنیم باید به تولید فکر کنیم زیرا تولید یکی از مولفه های اثرگذار در تحولات کشورها بوده است و در این زمینه نکته حائز اهمیت، نوع قراردادها است که اکنون به آن توجه ویژه داریم.

شاهمیرزایی خطاب به سفرای کشورمان گفت: باید از همه ظرفیت­‌های موجود در وزارت امورخارجه و سفارتخانه­‌های کشورمان برای فعال­‌تر شدن دیپلماسی انرژی و توسعه صادرات محصولات پتروشیمی ایران استفاده کرد.

وی تصریح کرد: با آماده بودن بسته­‌های سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ایران، از دستگاه دیپلماسی کشورمان می­‌خواهیم که روند ورود سرمایه‌گذاران علاقمند به صنعت پتروشیمی ایران را تسهیل و تسریع کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، هاب‌های عسلویه و ماهشهر را دو قطب اصلی صنعت پتروشیمی ایران معرفی کرد و گفت: افزون بر این ۲ هاب، مناطق انرژی بر پارسیان، دیر و سواحل مکران از دیگر مناطقی هستند که طرح‌های توسعه ای صنعت می‌ توانند میزبان سرمایه ‌گذاران خارجی باشند، درحالیکه زیرساخت‌های  منطقه جاسک نیز برای توسعه پتروپالایشگاه‌ها آماده ورود سرمایه ‌گذاران است.

 شاهمیرزایی بیان کرد: باید به سمت توسعه و تکاپو در صنعت پتروشیمی حرکت کنیم و در این میان سفیران ایران در دیگر کشورها می‌توانند برای توسعه این صنعت پایدار و ماندگار نقش‌آفرین و تعیین‌کننده باشند تا روابط با کشورهای مختلف در این صنعت پویا در ابعاد مختلف گسترش یابد.

خجسته مهر با اشاره به اینکه بخشی از زنجیره ارزش نفت باید در مسجدسلیمان ایجاد شود، اظهار کرد: فاز دوم توسعه میدان مسجدسلیمان جدی است اما نیازمند مطالعات است. در این زمینه تفاهم نامه ای امضا شده است تا مطالعات آن انجام شود. همچنین مناطق نفتخیز نیز به موازات، مطالعاتی در بحث ازدیاد برداشت انجام داده است که در این زمینه به نظر می رسد تزریق آب به میدان مسجدسلیمان گزینه بهینه است.

وی تصریح کرد: در بحث اکتشافات از زمان شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون ۲.۵ میلیارد بشکه به ذخایر کشور افزوده شده است. حدود ۱۶ بلوک جدید اکتشافاتی نیز در قالب قراردادهای توامان اکتشاف و توسعه با ارزش حدود ۱.۱ میلیارد دلار در دستور کار قرار دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا