کد خبر: ۱۲۰۵۰۱95030
  لینک کوتاه:
جهانسیاست

آمریکا و چین وارد جنگ می‌شوند؟/ سیگنالی برای بازارها

روز گذشته رئیس مجلس آمریکا نانسی پلوسی وارد تایوان شد و چین خشم خود را نسبت به این مساله با آغاز تمرینات نطامی در اطراف تایوان نشان داد. همچنین واردات مرکبات و ماهی از تایوان را متوقف کرد. این سفر چه پیامی برای بازارها دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه سوم اوت (۱۲ مرداد) با سای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان دیدار و گفتگو کرد.

پلوسی گفت که سفرش به این جزیره به وضوح نشان می‌دهد که آمریکا، تایوان را تنها نمی‌گذارد و همبستگی آمریکا با تایوان و پشتیبانی از آن بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

نانسی پلوسی دومین فرد قدرتمند آمریکا پس از رئیس‌جمهور است. این سفر می‌تواند روابط آمریکا و چین را که در حال حاضر نیز وضعیت خوبی ندارد، بدتر کند.

سای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان نیز در پاسخ ضمن تشکر از سفر پلوسی به کشورش گفت: «تایوان با وجود افزایش تهدید‌های نظامی چین، عقب‌نشینی نخواهد کرد».

او افزود: «تایوان شریک قابل اعتماد آمریکا است و کماکان در عرصه امنیت، توسعه اقتصادی و زنجیره تولیدات همکاری نزدیکی با آمریکا خواهد داشت».

پیشتر پلوسی در دیدار با نمایندگان پارلمان تایوان تاکید کرد که آمریکا همچنان مصمم به دفاع از دموکراسی در تایوان و سایر کشورهای جهان است. او افزود: «ما خوشحالیم که تایوان یکی از آزاد‌ترین جوامع دنیا است.»

اعتراض چین، فراخواندن سفیر آمریکا

سفر نانسی پلوسی به تایوان، سفر بلند‌پایه‌ترین مقام آمریکایی در ۲۵ سال گذشته به این کشور است. در اعتراض به این سفر، وزارت خارجه چین اعلام کرد که سفیر آمریکا در پکن را فراخوانده است.

پکن که تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند، سفر پلوسی را «بازی با آتش» خواند و از آمریکا خواست «فورا به اشتباه خود رسیدگی کند و اقدامات لازم را برای خنثی‌سازی اثرات منفی این سفر به تایوان انجام دهد».

جمهوری خلق چین حکومت تایوان را غیرقانونی می‌داند و خواهان بازگشت این سرزمین به خاک اصلی چین است. پیش‌تر آمریکا به چین هشدار داد که سفر پلوسی به تایوان را به یک بحران تبدیل نکند.

اما چین این دیدار را تهدیدی برای صلح و ثبات در تنگه تایوان قلمداد کرد. به عقیده این کشور سفر پلوسی به تایوان تاثیر شدیدی بر بنیان سیاسی روابط چین و ایالات متحده داشته و حق حاکمیت و تمامیت ارضی چین را به شدت نقض می‌کند.

روسیه نیز که خود درگیر جنگ با اوکراین است دیدار پلوسی را محکوم کرد. آمریکا به چین هشدار داد که از ان دیدار به عنوان بهانه ای برای اقدام نظامی علیه تایوان استفاده نکند.

آغاز مانور نظامی چین

به نقل از الجزیره، همزمان با فرود هواپیمای نانسی پلوسی به تایوان، ۲۰ فروند جت جنگنده چینی وارد آسمان منطقه شدند. یک ساعت بعد ارتش چین اعلام کرد: «ارتش آزادی‌بخش خلق چین از روز پنجشنبه چندین مانور نظامی در آسمان و دریای پیرامون تایوان برگزار می‌کند».

در بیانیه ارتش چین هشدار داده شده که هیچ کشتی و یا هواپیمایی نباید در این مدت وارد محدوده مانور شود. چین اعلام کرد که تا روز یکشنبه به این تمرینات نظامی در اطراف تایوان ادامه خواهد داد.

هواپیماهای جنگی چینی قبل از ورود پلوسی، در خط تقسیم تنگه تایوان به پرواز درآمدند. وزارت دفاع چین گفت که ارتش چین در آماده‌باش کامل قرار گرفته است و در واکنش به دیدار پلوسی «عملیات نظامی هدفمند» را آغاز خواهد کرد.

منبعی به رویترز گفته است که چندین کشتی جنگی چینی نیز از روز دوشنبه در نزدیکی خط تقسیم غیررسمی تایوان و چین تردد کرده و در آنجا مانده‌اند.

وزارت دفاع تایوان گفت که ۲۱ هواپیمای چینی روز سه‌شنبه وارد منطقه هوایی این جزیره شدند. چین تلاش می‌کند با تمرینات نظامی این جزیره، بنادر و شهرهای کلیدی آن را تهدید کند. نیروهای مسلح تایوان نیز سطح آمادگی و هوشیاری خود را بالا برده‌اند.

چهار کشتی جنگی ایالات متحده، از جمله ناو هواپیمابر یواس‌اس رونالد ریگان، در آب‌های شرق تایوان مستقر شدند. آمریکا روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد، اما طبق قوانین آمریکا، موظف است ابزار دفاعی در اختیار این جزیره قرار دهد.

سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، جان کربی، روز سه‌شنبه پس از ورود پلوسی گفت: «ایالات متحده از تهدیدات و ادبیات ستیزه‌جویانه چین نخواهد ترسید و دلیلی وجود ندارد که این دیدار باعث ایجاد بحران یا درگیری شود».

واکنش‌های اقتصادی چین به اقدام آمریکا

پلوسی گفت: «قوانین جدید آمریکا مبنی بر تقویت صنعت تراشه برای رقابت با چین زمینه را برای همکاری اقتصادی تایوان و آمریکا فراهم می‌کند».

در پاسخ به این اقدام اداره گمرک چین اعلام کرد که واردات مرکبات وچند نوع ماهی از تایوان را به حالت تعلیق در می‌آورد. وزارت بازرگانی نیز صادرات ماسه طبیعی به تایوان را ممنوع اعلام کرد. تایوان برای ساخت و ساز خود به این ماسه وابسته است.

احتمال دارد چین تحریم‌های اقتصادی دیگری علیه تایوان اعمال کند اما تا زمانی که بزرگترین واردات خود یعنی قطعات نیمه‌رسانا را از این جزیره متوقف نکند، آسیب جدی به تایوان نخواهد زد. هر چند چین با این کار بیشتر به خود آسیب می‌زند زیرا بسیاری از کارخانه‌های آن به این قطعات وابسته هستند.

آمادگی چین برای جنگ با تایوان

ارتش چین امروز اعلام کرد یک تمرین چند جانبه هوایی و دریایی با شرکت نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروی موشکی، نیروی پشتیبانی استراتژیک و نیروی پشتیبانی لجستیک به صورت مشترک در شمال، جنوب غربی و جنوب شرقی تایوان انجام می‌شود. آنها تمرین‌های مختلفی از جمله حملات شبیه‌سازی شده دریایی و زمینی را اجرا کردند.

دولت چین اعلام کرد که ارتش آزادی‌بخش خلق چین از فردا تا یکشنبه در شش منطقه مختلف در اطراف جزیره تایوان تمرینات نظامی برگزار خواهد کرد. در این تمرینات نظامی جت‌های جنگنده جی‌-۲۰ حضور دارند و آزمایشات موشک‌های غیراتمی نیز انجام می‌شود.

تایوان امروز اعلام کرد که این مانور، قوانین سازمان ملل متحد را نقض کرده و هجوم به قلمرو و منطقه مرزی این کشور است. همچنین سبب مسدود شدن راه‌های هوایی و دریایی شده است. تایوان گفت که واکنش مناسبی به این اقدام خواهد داشت.

یک فرمانده نظامی در هنگ کنگ می‌گوید: «ارتش آزادی‌بخش خلق چین اگر مجبور باشد در طی جنگی، کل جزیره را مسدود می‌کند. اگر بخواهم صریح‌تر بگویم هدف این تمرینات آمادگی برای جنگ با تایوان است».

پیامی برای بازارها

اکوایران نوشت: قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی در روزی که گذشت برای لحظاتی تا سقف ۱۷۸۸ دلاری افزایش پیدا کرد که این محدوده بالاترین قیمت فلز زرد در یک ماه اخیر است. دو عامل مهم در روزی که گذشت سبب شد تا طلا به روند صعودی خود در روزهای گذشته ادامه دهد.

افزایش تنش‌ها میان چین و آمریکا و همچنین افزایش نگرانی درباره رکود اقتصادی در جهان جذابیت طلا را به عنوان مقصدی امن برای سرمایه ها افزایش داد.

علاوه بر این دو موضوع البته این موضوع را نباید فراموش کرد که تغییر لحن فدرال رزرو درباره سرعت افزایش نرخ بهره هم این روزها به حامی مهمی برای قیمت طلا بدل شده است.

روز سه شنبه همچنین خبر ورود نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان به تایوان سطح ریسک در بازارها را به شدت افزایش داد. با اینکه دولت چین با لحنی شدید پلوسی را از این خبر بر حذر داشته بود اما رییس مجلس آمریکا وارد تایوان شد.

این موضوع در حالی که سبب کاهش شاخص های بورس وال استریت شد، سبب شد تا طلا که همواره در شرایط ریسکی صعودی می شود، با افزایش قیمت مواجه شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا