کد خبر: ۲۶۰۶۰۰46488
لینک کوتاه:
آسیب اجتماعیاقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیبانک و بیمهجامعه و فرهنگروزنامه

اعلام آمادگی جامعه حسابداران رسمی برای نظارت بر مصرف وام‌های بانکی

دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران از آمادگی این جامعه برای نظارت بر مصرف تسهیلات بانکی با هدف مقابله با فساد و ایجاد شفافیت خبر داد.

به گزارش بازار، محمد علوی گفت: یکی از مهم‌ترین معضلاتی که در سال‌های اخیر مورد توجه و نگرانی مسئولان و افکار عمومی بوده است، بروز بی‌شفافیتی و فساد در ارائه‌ی تسهیلات بانکی است.

 او با بیان اینکه افزایش فزاینده تسهیلات و مشتری‌ها موجب بروز دشواری‌ها و چالش‌هایی در این زمینه شده است، افزود: برخی دریافت‌کنندگان تسهیلات بانکی برای سرمایه‌گذاری، تأمین سرمایه در گردش، خرید و واردات مواد اولیه در حوزه‌های تولیدی، کشاورزی، بازرگانی، خدماتی و تعاونی و بسیاری موارد دیگر تسهیلات مالی گرفته‌اند، اما این پول‌ها از شرکت خارج شد و صرف اقدامات و سرمایه‌گذاری‌های دیگری شد و تسهیلات اخذشده در محل خودش مصرف نشده است.

 علوی تاکیدکرد: همین امر نظارت موثر و کارآمد بر فرایند تسهیلات‌دهی بانک‌ها را بیش از پیش آشکار می‌کند و توجه نکردن به این موضوع و استمرار آن علاوه بر تخصیص نیافتن بهینه منابع مالی محدود و کمیاب در اوضاع فعلی مشکلات بسیاری را نیز به اقتصاد کلان تحمیل می‌کند.

سخنان اخیر رئیس قوه قضائیه

 دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران با یادآوری سخنان اخیر رئیس قوه قضائیه مبنی بر نظارت موثر بانک‌ها بر تمام فرآیندهای تسهیلات‌دهی و مصرف تسهیلات کلان افزود: جامعه حسابداران رسمی ایران به عنوان نهاد قانونی حرفه حسابرسی کشور و بر اساس مسئولیت ذاتی و اجتماعی خود آمادگی دارد در این زمینه نقش‌آفرینی کند.

 او با بیان اینکه جامعه حسابداران رسمی بر مبنای آسیب‌شناسی صورت‌گرفته طی طرحی تفصیلی چارچوب جامعی برای نظارت بر مصرف تسهیلات شبکه‌ی بانکی کشور ارائه کرده است، ادامه داد: این طرح که برمبنای مطالعات وضع موجود تسهیلات‌دهی در نظام بانکی کشور ارائه شده است، پیشنهاد می‌کند به موازات حسابرسی سالیانه، رسیدگی به فرایندهای کلیدی تسهیلات کلان شامل مدیریت ریسک، وثایق، چگونگی مصرف و تجدید و استمهال از سوی حسابرس مستقل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری انجام و به صورت گزارش مستقل و جداگانه صرفاً در زمینه‌ی نحوه‌ی مصرف تسهیلات بانکی به بانک مرکزی یا دیگر نهادهای نظارتی ارائه شود.

 دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران با تاکید براینکه چنین روش پیشگیرانه‌ای با ایجاد شفافیت در فرایند تسهیلات‌دهی می‌تواند برخی زمینه‌های مهم بروز فساد را مورد پایش دایمی قرار دهد، اضافه کرد: با این حال این پیشنهاد اجرایی تاکنون مورد توجه و اقبال قرار نگرفته است و از آنجا که نظام بانکی از حساسیت بالایی برخوردار است، اجرا نکردن اقدامات پیشگیرانه در این حوزه خسارات جبران ناپذیری به کل نظام تحمیل می‌کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا