کد خبر: ۲۰۰۷۰۰49579
لینک کوتاه:
اخبار شرکت هابانک و بیمهروزنامه

اعلام شرایط دریافت تسهیلات مکمل خرید مسکن

عضو هیات عامل و معاون طرح و برنامه بانک مسکن شرایط دریافت تسهیلات مکمل خرید مسکن برای متقاضیان را تشریح کرد.

محمدحسن مرادی، در گفت‌وگو با هیبنا، اعلام کرد: با افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق نه تنها خانه‌اولی‌ها قادر به استفاده از این تسهیلات برای خرید مسکن خواهند بود بلکه متقاضیان تبدیل به احسن واحدهای مسکن و افرادی که پیش از این اقدام به دریافت تسهیلات برای خرید مسکن کرده بودند نیز می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

او در این باره توضیح داد: خانه‌اولی‌ها می‌توانند پس از قولنامه ملک مورد نظر خود به همراه فروشنده و تمام مدارک مالکیتی و هویتی طرفین ( فروشنده و خریدار) به بانک مراجعه کرده و اقدام به ارائه درخواست برای دریافت تسهیلات مسکن کنند.

مرادی افزود: علاوه بر این افرادی که پیش از این نیز با استفاده از تسهیلات خرید مسکن اقدام به خرید مسکن کرده‌اند نیز می‌توانند بار دیگر از این تسهیلات استفاده کنند.

این افراد در دو گروه طبقه‌بندی می‌شوند که دریافت تسهیلات برای هر کدام از متقاضیان در این دو گروه شرایط خاص خود را دارد.

او توضیح داد: دسته اول افرادی هستند که در سال‌های قبل اقدام به خرید مسکن کرده‌اند و تسهیلات دریافت کرده و تسهیلات خود را بازپرداخت کرده‌اند و هم اکنون برای خرید واحد دیگری قصد استفاده از تسهیلات دارند.

این افراد برای دریافت دوباره تسهیلات مسکن منعی نداشته و می‌توانند به همان روشی که گفته شد پس از انجام معامله برای دریافت تسهیلات مراجعه کنند.

مرادی افزود: اما دسته دیگر متقاضیانی هستند که هم‌اکنون در مرحله بازپرداخت تسهیلات دریافت‌شده برای خرید واحد قبلی خود بوده اما قصد دارند واحد خود را تبدیل به احسن کنند و برای این منظور قصد دارند از سقف جدیدتسهیلات استفاده کنند.

این افراد می‌توانند تسهیلات قبلی را به واحد جدید منتقل کنند و در صورت تمایل همچنین مابه‌التفاوت سقف‌های قبلی تسهیلات با سقف‌های جدید را نیز دریافت کنند.

به عنوان مثال اگر فردی سه سال قبل با استفاده از تسهیلات ۶۰میلیون تومانی اوراق اقدام به خرید مسکن کرده است و در حال حاضر ۴۰میلیون تومان بدهی دارد هم اکنون در تهران می‌تواند این تسهیلات را تا ۲۰۰میلیون تومان افزایش دهد، یعنی برای واحد جدید اقدام به دریافت ۱۶۰میلیون تومان مابه‌التفاوت تسهیلات کند.

او در خصوص شرایط انجام چنین اقدامی توضیح داد: متقاضیان برای انتقال تسهیلات واحد قبلی به واحد جدید باید عملیات خرید و فروش واحد جدید و واحد قبلی را به صورت همزمان انجام دهند.

اما در صورتی که این همزمانی امکان‌پذیر نباشد بانک مهلتی چندماهه (بعنوان مثال ۶ماهه) برای متقاضیان قائل خواهد شد تا پس از فروش واحد، امتیاز تسهیلات برای آن‌ها محفوظ بماند تا اقدام به خرید واحد جدید و انتقال تسهیلات قبلی و به‌روزرسانی آن به واحد جدید کنند.

برای حفظ این امتیاز لازم است متقاضی اقدام به تعویض وثیقه کرده و سپرده یا سند ملک غیرمنقول دیگری را در رهن بانک قرار دهد.

پس از خرید ملک و ارائه سند جدید، وثیقه موقت آزاد می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا