کد خبر: 260203159686
اقتصادانرژیبازاربازارها و خدمات مالیتولید و بازرگانی

افزایش قیمت نفت سنگین ایران

میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون، به ۸۳ دلار و ۲۱ سنت در مقایسه با ۸۱ دلار و ۵۶ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۳ رسیده است.

به گزارش ایسنا، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در گزارش ماهانه خود از بازار نفت، اعلام کرد قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در آوریل، به ۸۸ دلار و ۷۹ سنت رسید که ۵ دلار و ۳۱ سنت معادل ۶.۴ درصد، در مقایسه با قیمت۸۳ دلار و ۴۸ سنت در مارس، افزایش داشت.

ارزش سبد نفتی اوپک در آوریل، به ۸۹ دلار و ۱۲ سنت در هر بشکه رسید که ۴ دلار و ۹۰ سنت معادل ۵.۸ درصد در مقایسه با ۸۴ دلار و ۲۲ سنت در مارس، افزایش داشت. میانگین ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون، به ۸۳ دلار و ۶۷ سنت در هر بشکه رسیده است که در مقایسه با ۸۱ دلار و ۳۸ سنت در مدت مشابه سال میلادی گذشته، ۲ دلار و ۲۹ سنت معادل ۲.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

طبق آمار منابع ثانویه اوپک، تولید نفت اوپک که متشکل از ۱۲ کشور است، در آوریل، به ۲۶.۵۸ میلیون بشکه در روز رسید که ۴۸ هزار بشکه در روز بر مبنای ماه به ماه، کاهش داشت. تولید نفت در کنگو و ایران افزایش داشت، در حالی که در نیجریه، عراق و ونزوئلا کاهش پیدا کرد.

تولید نفت ایران در آوریل، با ۱۴ هزار بشکه در روز افزایش، به ۳.۲۱۲ میلیون بشکه در روز رسید.

همزمان، تولید اعضای غیرعضو اوپک در گروه اوپک پلاس، در آوریل، به ۱۴.۴۴ میلیون بشکه در روز رسید که بر مبنای ماه به ماه، ۱۹۸ هزار بشکه در روز کاهش داشت. تولید نفت در بحرین افزایش داشت اما در روسیه و قزاقستان کاهش یافت.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا