کد خبر: 210601100937
اقتصادراه و مسکنروزنامه

افزایش ۴۵ درصدی اجاره‌بها در مرداد

بر اساس اعلام بانک مرکزی اجاره بهای مسکن در مرداد امسال نسبت به مرداد سال گذشته رشد ۴۵ درصدی داشته است.

به گزارش مهر، بر اساس اعلام بانک مرکزی در مرداد امسال نسبت به مرداد سال گذشته اجاره بهای مسکن در شهر تهران طی معاملات مرداد امسال نسبت به مرداد سال گذشته رشد ۴۵.۲ درصدی داشته است.

همچنین این شاخص (رشد اجاره بها) در کل کشور در مرداد سال جاری در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته با افزایش ۵۰.۶ درصدی مواجه شده است.

آمارها همچنین حاکی از رشد ماهانه عجیب ۴.۶ درصدی اجاره مسکن در مرداد امسال نسبت به ماه قبل از آن (تیر ۱۴۰۱) در تهران و ۴.۷ درصدی در همه مناطق شهری کشور است.

این در حالی است که در تیر امسال اجاره بها نسبت به خرداد نیز افزایش ۴.۵ درصدی داشت که نشان می‌دهد نه تنها رشد اجاره مسکن متوقف نشده، بلکه ادامه‌دار هم بوده است.

رشد ۴.۶ درصدی اجاره مسکن در مرداد نسبت به تیر امسال، بالاترین میزان رشد ماهانه اجاره بهای مسکن در ۵ ماهه امسال بود.

رهبر انقلاب: هزینه اجاره خانه «سرسام‌آور» است

مقام معظم رهبری در آخرین روز هفته دولت نیز در دیداری که اعضای هیات دولت با ایشان داشتند، در مورد بالا بودن اجاره مسکن گلایه‌هایی مطرح کردند.

رهبر انقلاب در این‌باره گفتند: «به مساله‌ مسکن باید رسید. ما در قضیه‌ مسکن خیلی عقبیم. نتایجش را هم دارید می‌بینید. قیمت خانه، اجاره‌ خانه سرسام‌آور است. خب مردم واقعاً در زحمتند!»

سیاست تعیین سقف اجاره مسکن مؤثر بود؟

برای اولین بار در بهار سال ۱۳۹۹ سقف افزایش اجاره بها در تهران ۲۰ درصد تعیین شد که به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا رسید.

در خرداد سال ۱۴۰۰ نیز ستاد ملی مقابله با کرونا سقف افزایش اجاره مسکن را ۲۵ درصد تعیین کرد.

امسال نیز این مصوبه به شورای عالی هماهنگی سران قوا رفت و همان رقم سال گذشته (۲۵ درصد) برای سقف اجاره مسکن در قراردادهای تمدیدی رهن و اجاره مسکن به تصویب رسید و ابلاغ شد.

اما طی ۳ سالی که از اجرای سیاست تعیین سقف اجاره بها می‌گذرد، روند افزایشی اجاره بها هرگز متوقف نشد.

در حالی که محمود محمودزاده معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادعا کرده بود که با اعمال این سیاست، از روند افزایشی شدید اجاره بها کاستیم، برخی کارشناسان اقتصاد مسکن با این ادعای محمودزاده مخالفند و مدعی اند که بازار عرضه و تقاضای اجاره مسکن، حتی در صورت مداخله دولت هم کار خود را می‌کند.

معاون سابق مسکن وزارت راه: سیاست تعیین سقف اجاره مسکن، موفق عمل کرد

محمودزاده معاون سابق مسکن وزارت راه درباره اثرگذاری سیاست تعیین سقف اجاره بها طی ۳ سالی که این سیاست در حال اجراست، اظهار کرد: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، رشد اجاره مسکن در پایان سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۹ را ۳۲ درصد اعلام کرده بود.

وی ادامه داد: در ستاد ملی مقابله با کرونا سقف اجاره بهای مسکن ۲۵ درصد تعیین شده بود که تنها ۷ درصد بیشتر از سقف تعیین شده، افزایش نشان می‌دهد و عمدتاً قراردادهای جدید رهن و اجاره مسکن بودند که این سقف را رعایت نکردند اما میزان رعایت سقف اجاره بها در قراردادهای تمدیدی، بیشتر بود؛ بنابراین اقدام ما در تعیین سقف اجاره بهای مسکن، «مثبت» بود.

محمودزاده گفت: در همان سال (۱۳۹۹) میزان اثاث کشی‌ها بر اساس اعلام اتحادیه حمل اثاثیه منزل، کاهش ۶۴ درصدی داشت.

معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی یادآور شد: در سال ۱۴۰۰، ستاد ملی مقابله با کرونا در خرداد سقف اجاره بهایی که در سال ۱۳۹۹ تعیین شده بود را ابقا کرد؛ اما با توجه به بهبود وضع کرونا، پروتکل‌ها کمتر رعایت شد و احکام تخلیه بیشتری برای مستأجران از سوی شوراهای حل اختلاف صادر شد. لذا برای سال ۱۴۰۱، موضوع تعیین سقف اجاره بهای مسکن به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ارجاع شد.

محمودزاده تأکید کرد: بر اساس اعلام اتحادیه مشاوران املاک، میزان تحقق پذیری سیاست تعیین سقف اجاره بها برای شهر تهران ۴۸ درصد بوده است.

مرکز آمار: اجاره بهای زمستان ۵۶.۶ درصد؛ پاییز ۵۲ درصد؛ تابستان ۵۹ درصد

ادعای رشد تنها ۷ درصدی اجاره مسکن نسبت به سقف تعیین شده در حالی است که مرکز آمار ایران اعلام کرد: متوسط مبلغ اجاره ماهانه زمستان ۱۴۰۰ به‌علاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در فصل مذکور (زمستان ١۴٠٠) از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۰۶ هزار تومان با میانگین مساحت ٨١ متر مربع و متوسط عمر بنای ١۶ سال بوده است که نسبت به فصل قبل (پاییز ۱۴۰۰) ۲۲.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۱۳۹۹) ۵۶.۶ درصد، افزایش داشته است.

مرکز آمار متوسط مبلغ اجاره ماهانه در پاییز ۱۴۰۰ به‌علاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کشور را ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان با میانگین مساحت ١٠٢ مترمربع و متوسط عمر بنای ١۴ سال عنوان و اعلام کرد: این شاخص نسبت به فصل قبل (تابستان ۱۴۰۰) ۲.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (پاییز ۱۳۹۹) ۵١.٩ درصد افزایش داشته است.

این مرکز متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کشور ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان با میانگین مساحت ١٠۴ مترمربع و متوسط عمر بنای ١۴ سال دانست و اعلام کرد: این میزان افزایش اجاره بها نسبت به فصل قبل (بهار ۱۴۰۰) ۹.۴ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان ۱۳۹۹) ۵٨.٨ درصد بوده است.

افزایش اجاره مسکن باز هم ادامه خواهد داشت؟

همچنین برخی گزارش‌های منتشره از رشد ۶۰ درصدی اجاره‌بها در سال ۱۴۰۰ در شهر تهران در سال گذشته ۶۰ درصد نسبت به سال ۹۹ حکایت دارد.

این در حالی است که میانگین تورم اجاره سالانه ۳ دهه اخیر ۲۲ درصد بوده است که از عبور رشد تورم اجاره مسکن از رقم ۴۰۰ درصدی طی چند سال اخیر خبر می‌دهد.

کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند ظرف ۴ سال گذشته، قیمت مسکن رشد ۶۰۰ تا ۷۰۰ درصدی داشته و از آنجایی که اجاره مسکن، تابعی از رشد قیمت مسکن است، همچنان شاهد افزایش اجاره بها خواهیم بود؛ چرا که هنوز بخش اجاره مسکن نتوانسته این فاصله خود با رشد قیمت مسکن را جبران کند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا