کد خبر: 30050042733
اقتصادتولید و بازرگانی

افزایش ۶۵ درصدی صادرات ایران/رتبه ۲۰ سوریه در بازارهای هدف ایران

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: در میان فهرست ۱۵ کشور همسایه ایران که با ۷ میلیارد و ۲۲۷ میلیون دلار سهم ۵۰.۴ درصدی از کل صادرات کشور را در ۴ ماهه امسال به خود اختصاص داده‌اند؛ کشورهای عربی شامل عراق و امارات به ترتیب با کسب سهم ۱۹.۶ و ۱۱.۳ درصدی همچنان رتبه‌های اول و دوم طرف‌های صادراتی ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

فرزاد پیلتن در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد جایگاه کشورهای عربی در میان کشورهای هدف صادراتی و همسایگان ایران اظهار کرد: طی ۴ ماهه اول سال ۱۴۰۰ به طور کلی صادرات ایران به جهان حدود ۱۴ میلیارد و ۳۳۸ میلیون دلار بوده که به نسبت مدت مشابه سال قبل ۶۵ درصد افزایش داشته است.

امارات متحده عربی با ۱ میلیارد و ۶۲۷ میلیون دلار و سهم ۱۱.۳ درصدی با ۳۳ درصد رشد

وی افزود: در میان ۲۰ کشور اول هدف صادراتی ایران که میزان صادرات به آنها در حدود ۱۳ میلیارد و ۲۹۶ میلیون دلار و حدود ۸۵.۷ درصد از کل صادرات کشور را شامل می‌شود، کشورهای عربی شامل عراق  با ۲ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار و سهم ۱۹.۶ درصدی که ۴۳ درصد رشد نسبت مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ دارد.

امارات متحده عربی با ۱ میلیارد و ۶۲۷ میلیون دلار و سهم ۱۱.۳ درصدی با ۳۳ درصد رشد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، بعد از چین در رتبه‌های دوم و سوم بازارهای هدف صادراتی محصولات ایرانی قرار داشته‌اند.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت در ادامه تصریح کرد: همچنین عمان با ۱۷۷ میلیون دلار و ۱.۲ درصدی سهم از کل صادرات ایران طی این مدت و با وجود افزایش ۵۰ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، با یک رتبه تنزل نسبت به خرداد ماه سال ۱۴۰۰در رتبه یازدهم کشورهای هدف صادراتی ایران قرار گرفته است.

کشور سوریه با حدود ۶۶ میلیون دلار و سهم ۰.۵ درصدی به خود اختصاص داده

وی خاطرنشان کرد: کشور سوریه نیز با حدود ۶۶ میلیون دلار و سهم ۰.۵ درصدی از مجموع صادرات ایران و علیرغم افزایش ۳۶ درصدی صادرات به این کشور نسبت به سال قبل، با ۳ رتبه تنزل نسبت به ماه گذشته رتبه ۲۰ بازارهای هدف صادرات کشورمان را طی مدت فوق به خود اختصاص داده است.

پیلتن اضافه کرد: سهم این کشورها از میزان کل صادرات کشورمان به ۲۰ کشور اول هدف صادراتی حدود ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

وی همچنین با اشاره به جایگاه کشورهای عربی در میان همسایگان ایران از نظر میزان صادرات ایران به این‌ کشورها گفت: در میان فهرست ۱۵ کشور همسایه ایران که با ۷ میلیارد و ۲۲۷ میلیون دلار سهم ۵۰.۴ درصدی از کل صادرات کشور را در ۴ ماهه امسال به خود اختصاص داده اند؛ کشورهای عربی شامل عراق و امارات به ترتیب با کسب سهم ۱۹.۶ و ۱۱.۳ درصدی همچنان رتبه های اول و دوم طرف‌های صادراتی ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

عمان سهم ۱.۲ درصدی از مجموع صادرات ایران به همسایگان را داشته است

وی افزود: عمان نیز پس از کشورهای ترکیه، افغانستان، پاکستان و روسیه کماکان با کسب سهم ۱.۲ درصدی از مجموع صادرات ایران به همسایگان در رتبه ۷ طرف‌های صادراتی ایران قرار داشته است.

پیلتن تصریح کرد: قطر، کویت و بحرین پس از کشورهای آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان و قزاقستان به ترتیب در رتبه های ۱۲ ، ۱۳ و ۱۴ طرف‌های صادراتی ایران در میان ۱۵ کشور همسایه طی این مدت قرار گرفته‌اند. قطر با ۴۵ میلیون دلار و کسب سهم ۰.۳ درصدی ۲۴ درصد افزایش، کویت با ۴۳ میلیون دلار و سهم ۰.۳ درصد  ۵ درصد کاهش و  بحرین با ۲ میلیون دلار و سهم ۰.۰۱ درصدی، ۲ درصد کاهش در مقایسه به مدت مشابه طی سال گذشته داشته‌اند.

وی همچنین متذکر شد: عربستان نیز  کماکان بدون کسب سهمی قابل توجه از صادرات ایران در رتبه آخر طرف‌های صادراتی ایران در میان همسایگان قرار داشته است.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا