کد خبر: ۲۳۰۹۰۰60815
  لینک کوتاه:
بورس

امکان ریزش شاخص کل تا ۱٫۱ میلیون واحد

وضعیت بورس در میانه بازار امروز اندکی بهبود یافته است. از شدت افت شاخص کل کاسته شده و هم‌اکنون ارزش معاملات ۱۴۰۰ میلیارد تومان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وضعیت بورس در میانه بازار امروز اندکی بهبود یافته است. از شدت افت شاخص کل کاسته شده و هم‌اکنون ارزش معاملات ۱۴۰۰ میلیارد تومان است. البته شاخص کل و هم‌وزن همچنان ۰٫۲ و ۰٫۸ درصد منفی است.

علی صادقین، کارشناس بازار سهام در این خصوص گفت: بازار امروز نسبتا از دو روز گذشته بهتر است و امیدوارم هر چه قدر به پایان بازار نزدیک می‌شویم قیمت آخرین معامله بهتر شود و حتی وضعیت بهتری برای فردا ایجاد کند.

وی ادامه داد: نگرانی بازار تا حدودی از افزایش شدید نرخ انرژی و سوخت برای پتروشیمی، پالایشی و فولاد مرتفع شده است. با توجه به اینکه برای سوخت گاز ظاهرا سقفی در نظر گرفته شده شاهد وضعیت بهتری در بازار هستیم.

این کارشناس عنوان کرد: بازار همچنان مستعد ریزش هست و شاخص با این وضعیت می‌تواند وارد کانال ۱٫۱ میلیون واحد هم بشود.

دلایل اصلی برای ریزش عدم اعتماد عمومی نسبت به بازار سرمایه، عدم توجه کافی به بورس از سوی سیاست‌گذار علی‌رغم وعده‌های داده شده و همچنین عدم حمایت از صندوق‌های پشتیبان بازار است.

صادقین ادامه داد: علاوه بر این همچنان شاهد تداوم فروش اوراق در بورس هستیم و چشم‌انداز افزایش بیشتر این عرضه تا پایان امسال برای تامین کسری بودجه وجود دارد.

ابهام در ارقام بورسی بودجه

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه در دو هفته گذشته نرخ بهره کاهش داشته ولی چشم‌انداز معناداری برای کاهش این نرخ تا پایان امسال وجود ندارد و حتی در بودجه هم در خصوص نرخ بهره بین بانکی ابهامات پابرجاست.

این کارشناس اظهار کرد: همچنان در زمینه بودجه ابهاماتی در حوزه‌های تعیین نرخ خوراک، نرخ بهره مالکانه، عوارض حوزه فلزات، قیمت‌گذاری دستوری و دخالت در بازار هست. همگی این موارد باعث شده حجم معاملات و به ویژه معاملات خرد در سطح پایینی باشد.

در مجموع امروز را از روزهای قبل برای بازار بهتر تلقی می‌کنیم. اگر چه شاخص کل و هم وزن همچنان منفی هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا