کد خبر: ۲۹۰۹۰۰61725
  لینک کوتاه:
انرژی

برق تهران در روزهای سرد قطع می‌شود؟ / خاموشی در انتظار تهران

شرکت توزیع برق تهران در اطلاعیه‌ای هشدار داده که احتمال قطعی برق خانه‌ها در زمستان وجود دارد. بر اساس این اطلاعیه، دلیل قطع برق تهران، مصرف زیاد گاز و محدود شدن سوخت پالایشگاه‌هاست. آیا قرار است سناریوی سال گذشته تکرار و تهران دوباره خاموش شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت توزیع برق تهران، از احتمال قطع و محدودیت تأمین برق در پایتخت خبر داده و گفته در زمستان به دلیل کمبود گاز، برق خانه‌ها قطع می‌شود.

این در حالی است که مردم در تابستان هم تجربه مشابهی داشتند و با قطع گسترده برق مواجه بودند. دلیل آن هم مصرف بالای برق و استخراج رمزارزها بود.

گویا قطع برق دیگر زمستان و تابستان ندارد. برق منازل و واحدهای مسکونی هم در سرما و هم در گرما قطع می‌شود. اگرچه در شش ماهه نخست امسال مردم همزمان با قطع برق، گرانی برق را هم تحمل کرده بودند.

سال پیش هم استارت خاموشی‌های پی در پی با قطع برق اتوبان‌ها و معابر زده شد. البته، مقامات مسئول چندین بار گفته بودند که با کاهش دمای هوا، جریان خاموشی هم قطع می‌شود.

گفتنی است که این وعده هم چندان طول نکشید. کمی پیش از این که پاییز شروع شود، رجبی‌ مشهدی، سخنگوی صنعت برق اعلام کرده بود که اگر مازوت نسوزانیم، در زمستان هم دچار خاموشی می‌شویم. پس از آن هم اوجی، وزیر نفت از کمبود روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری گاز در زمستان خبر داد و آب پاکی بر خیال زمستان بدون خاموشی ریخت.

حالا نگرانی این است که با کاهش دما و آغاز سرمای بیشتر، قرار است با قطع مکرر برق مواجه شویم؟

خاموشی‌های زمستان استارت خورد؟

سال گذشته کمبود برق باعث قطع برق اتوبان‌ها و معابر شهری شده بود که مردم به آن اعتراض کردند. دولت هم در نهایت مجبور شد برق صنایع را قطع کند. صنایع هم اقدام به سوزاندن مازوت کردند و نتیجه، آلودگی هوا در تمام زمستان بود.

خوراک نیروگاه‌های تولید برق از گاز تامین می‌شود و ایران دومین دارنده منابع گازی جهان است که در فصل زمستان روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری گاز دارد.

با توجه به کمبود گاز زمستان و طبق صحبت‌های سخنگوی صنعت برق، استفاده از مازوت، تنها گزینه نیروگاه‌ها بر جلوگیری از خاموشی است. این در حالی است که بنا بر اعلام معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها ممنوع اعلام شده بود.

پیش از این، فریدون عباسی دوانی، رییس کمیسیون انرژی مجلس هم به کمبود گاز در زمستان اشاره کرده بود. او گفته بود: نباید مردم را از مازوت‌سوزی بترسانیم و اگر مازوت نسوزانیم، ۲۵ درصد از کشور خاموشی می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا