کد خبر: ۲۶۱۱۹۹15734
  لینک کوتاه:
روزنامهاخبار شرکت هابازرگانیتولید و بازرگانیبازارها و خدمات مالیبازار

بزرگان کسب‌وکار ایران در یک قاب

نتایج رتبه‌بندی 500 شرکت ایرانی برتر در بیست‌وسومین همایش IMI100 مشخص شد

بیست و سومین همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI100)  به همت سازمان مدیریت صنعتی روز گذشته با حضور مدیر گروه مشاوران اقتصادی دفتر مقام رهبری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

این رتبه‌بندی که ۵۰۰ شرکت بزرگ و تاثیرگذار در اقتصاد کشور را معرفی می‌کند با هدف شناسایی جایگاه بنگاه‌های اقتصادی و گروه‌های صنعتی (رشته‌های مختلف کسب‌وکار)، گسترش رقابت بین بنگاه اقتصادی و کمک به سیاست‌گذاران اقتصادی کشور انجام می‌شود.

در این ارزیابی، شرکت‌های برتر بر اساس شاخص‌هایی همچون «بیشترین فروش»، «بیشترین سودآوری»، «بالاترین ارزش بازار»، «بالاترین ارزش افزوده»، «بیشترین دارایی»، «بالاترین اشتغال‌زایی»، «بالاترین بهره‌وری کل عوامل»، «شاخص‌های اندازه و رشد شرکت»، «شاخص‌های صادرات»، «شاخص‌های نقدینگی»، «شاخص‌های بدهی» و «شاخص‌های بازار»  معرفی شدند.

در ابتدای مراسم مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت: کمک به اشتغال، مسئولیت‌پذیری در جامعه، ارتقای سطح رفاه و تاثیرگذاری بر تولید داخلی و ملی از ویژگی‌های شرکت‌های برتر است.

ابوالفضل کیانی ‌بختیاری با بیان اینکه بنگاه‌های پایدار، تفکر سازمان‌های هیبریدی را دارند، افزود: دلایل کسب موفقیت بزرگ‌ از سوی شرکت‌ها مشتمل بر موارد مختلفی است از جمله اینکه شرکت‌های موفق از مدیر دوراندیش و چشم‌انداز رفیع استفاده می‌کنند. همچنین این شرکت‌ها از قوانین و استاندارهای محلی و بین‌المللی پیروی می‌کنند.

به گفته کیانی ‌بختیاری، آینده از آن کسب‌وکارهایی است که دیجیتالی شده‌اند.

در ادامه مراسم مدیر گروه مشاوران اقتصادی دفتر مقام رهبری اظهار کرد: ایجاد زنجیره و استفاده از همه منابع و امکانات اصل اول در فضای کسب‌وکار است که در ایران نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

علی آقامحمدی افزود: امروز فکر ابتدایی که کوچک‌ها می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، جایی در کشور ندارد. صد شرکت برگزیده در این همایش می‌توانند لوکوموتیو اقتصاد ایران باشند؛ البته هر شرکت در گروه خود می‌تواند این نقش را بازی کند و این امر نیازمند شناسایی همه افراد و داشته‌های آنهاست.

او ادامه داد: مسئولیت اجتماعی در کشور برای شرکت‌ها و بنگاه‌های صنعتی و اقتصادی امری مهم، قطعی و مسلم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: مورد بعدی تحولاتی است که در حال رخ دادن است؛ چراکه ۱۰ سال آینده شباهتی با وضع فعلی نخواهد داشت.

به گفته آقامحمدی، سرمایه نامحسوس نیز بسیار مهم است اما رتبه سرمایه‌ای ما در این بخش کاهنده است؛ این در حالیست در برخی کشورها تا ۷۵درصد سرمایه را به خود اختصاص می‌دهد.

او با تاکید به اهمیت تربیت نیروی انسانی نیز گفت: همچنین شناسنامه محصول و روند چگونگی تولید آن‌ تا خدمات پس‌ازفروش بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تنها راه حمایت از تولید در پساتحریم زنجیره‌ای کردن فعالیت‌ها و بزرگ کردن بازار جهانی است.

در بخش دیگری از این مراسم مدیر رتبه‌بندی شرکت‌ها و دبیر بیست و سومین همایش شرکت‌های برتر ایران به ایران سخن پرداخت و  بیان کرد: نتایج رتبه‌بندی سال ۹۹ نشان می‌دهد ۵۰۰ شرکت از بین شرکت‌های داوطلب بر اساس میزان فروش به عنوان معیار انتخاب می‌شوند. شاخص میزان فروش نشان از بزرگی کشور است و تاثیرشان بر اقتصاد ملی قطعا بیشتر خواهد بود.

او در ادامه به مقایسه ارزش افزوده شرکت‌ها با تولید ناخالص داخلی(GDP) پرداخت و گفت: ارزش افزوده ۱۰۰ شرکت اول ۱۱درصد، ارزش افزوده ۵۰۰ شرکت ۱۲درصد و مقایسه فروش شرکت‌ها با تولید ناخالص داخلی، فروش ۱۰۰ شرکت اول ۳۷ درصد و فروش ۵۰۰ شرکت ۴۱ درصد است.

مجید درویش با بیان اینکه در دنیا برای این شرکت‌ها اهمیت بسیاری قائل هستند، افزود: سازمان مدیریت صنعتی ۲۲ سال قبل به منظور معرفی شرکت‌های برتر این طرح را آغاز کرد. ۵۰۰ شرکت انتخابی بر اساس شاخص‌های دیگری غیر از میزان فروش نیز با هم مقایسه می‌شوند. مقایسه شرکت‌های بزرگ با کوچک اصلا منطقی نیست به این منظور ما در دسته‌بندی ۱۰۰تایی شرکت‌ها را با هم مقایسه می‌کنیم. هر شرکتی بر اساس ۳۲ شاخص ارزیابی می‌شود.

او ادامه داد: شاخص‌های رتبه‌بندی کمی هستند و از صورت‌های مالی شرکت‌ها اخذ می‌شوند.

پراکندگی ۵۰۰شرکت بزرگ ایران بر اساس محل ثبت شرکت عبارت‌اند از تهران با ۳۳۸، اصفهان با ۳۵، هرمزگان با ۱۹ ، کرمان با ۱۵ ، خراسان رضوی ۱۳ شرکت.

بررسی ۵۰۰شرکت برتر از نظر مالکیت نشان داد که سهم شرکت‌های دولتی۲/۸%، عمومی ۸/۳۰% و خصوصی ۶۱% است.  بررسی ۱۰۰شرکت برتر از نظر مالکیت هم نشان می‌دهد دولتی‌ها ۸%، عمومی‌ها ۴۰% و خصوصی‌ها ۵۲% را به خود اختصاص داده‌اند.

اسامی شرکت‌های برگزیده بیست و سومین همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران به این شرح است:

شرکت شاخص رتبه بندی ۱۰۰ IMI
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس شرکت پیشرو، رتبه اول از نظر شاخص فروش ، شرکت برتر صادرات گرا ،رتبه اول از نظر شاخص ارزش افزوده،رتبه اول از نظرشاخص فروش درگروه پتروشیمی
شرکت گروه گسترس نفت و گاز پارسیان شرکت پیشرو،رتبه پنجم از نظر شاخص فروش ،رتبه هشتم از نظر شاخص ارزش افزوده
شرکت ملی صنایع مس ایران شرکت پیشرو،رتبه سوم از نظر شاخص ارزش افزوده
فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش شرکت پیشرو،رتبه اول از نظر شاخص فروش در گروه فروشگاه ها
شرکت مهندسی فکور صنعت تهران شرکت پیشرو، رتبه اول از نظر بهره وری کل عوامل در گروه شرکت های پیمانکاری
شرکت فولاد مبارکه اصفهان شرکت پیشرو،رتبه چهارم از نظر شاخص فروش ،رتبه دوم از نظر شاخص ارزش افزوده ،رتبه اول از نظر شاخص فروش درگروه فلزات اساسی
فروشگاه های زنجیره ای رفاه شرکت پیشرو
شرکت سرمایه گذاری غدیر رتبه سوم ازبین ۵۰۰شرکت، رتبه پنجم از نظر شاخص ارزش افزوده ،رتبه اول از نظر شاخص فروش درگروه شرکت های چندرشته ای صنعتی، رتبه اول از نظر بهره وری عوامل در  گروه شرکت های چند رشته ای صنعتی
گروه صنعتی ایران خودرو رتبه نهم از بین ۵۰۰ شرکت کشور،رتبه اول از نظر شاخص فروش  در گروه وسایل  نقلیه و قطعات خودرو
شرکت آلومینای ایران شرکت برتر از نظر رشد سریع
شرکت سرمایه گذاری و توسعه گل گهر شرکت برتر از نظر رشد سریع ،رتبه اول از نظربهره وری کل عوامل درگروه فلزات اساسی
شرکت برفاب شرکت برتر از نظر رشد سریع ،رتبه اول از نظر شاخص فروش درگروه لوازم خانگی و الکترونیکی
شرکت صبا فولاد خلیج فارس شرکت برتر از نظر رشد سریع
شرکت پتروشیمی نوری شرکت برتر صادرات گرا ،رتبه اول از بهره وری کل عوامل در گروه پتروشیمی
شرکت مادر تخصصی توسعه معادن وصنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) شرکت برتر صادرات گرا
شرکت پتروشیمی زاگرس شرکت برتر صادرات گرا
شرکت معماران تجارت آفتاب شرکت برتر صادرات گرا
شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول ) رتبه دهم از نظر شاخص ارزش افزوده ،رتبه اول از نظر بهره وری کل عوامل در گروه ارتباطات و مخابرات و رتبه اول از نظر شاخص بازده فروش در گروه ارتباطات و مخابرات
شرکت تهیه و توزیع قطعات ولوازم یدکی ایران خودرو(ایساکو) رتبه اول از نظر شاخص فروش در گروه خدمات بازرگانی
شرکت تراکتور سازی ایران رتبه اول از نظر شاخص فروش در گروه ماشین آلات ،تجهیزات و صنایع فلزی
گروه مپنا رتبه اول از نظر شاخص فروش در گروه خدمات فنی ومهندسی
بانک پاسارگاد رتبه اول از نظر بهره وری کل عوامل در گروه بانک ها و موسسات اعتباری
شرکت پتروشیمی پارس رتبه اول از نظر بهره وری کل عوامل درگروه فراورده های نفتی ، رتبه اول از نظر شاخص بازده فروش درگروه فرآورده های نفتی
شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان رتبه اول از نظر بهره وری کل عوامل درگروه در گروه اکتشاف ،استخراج و خدمات جمعی 
شرکت ستاره درخشان همراه کیش (ستاره اول) رتبه اول از نظر بهره وری کل عوامل در گروه رایانه و خدمات های وابسته
شرکت صنایع خاک چینی ایران رتبه اول از نظر بهره وری کل عوامل درگروه محصولات کانی غیرفلزی به جز سیمان ، رتبه اول از نظر شاخص بازده فروش در گروه  محصولات کانی غیر فلزی 
موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان رتبه اول از نظر شاخص بازده فروش در گروه شرکت های چندرشته ای صنتعی
بیمه پاسارگاد رتبه اول از نظر شاخص بازده فروش در گروه موسسات بیمه ای
شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع لاستیک رتبه اول از نظر شاخص بازده فروش درگروه لاستیک وپلاستیک
شرکت لیزینگ اقتصاد نوین رتبه اول از نظر شاخص بازده فروش درگروه واسطه گری های مالی
شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت  رتبه اول از نظر شاخص فروش درگروه پیمانکاری
بیمه دی رتبه اول از نظر شاخص فروش درگروه موسسات بیمه ای ، رتبه اول از نظر بهره وری کل عوامل در گروه موسسات بیمه ای

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا