کد خبر: ۱۲۰۴۰۰35692
لینک کوتاه:
بازرگانیروزنامه

بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودرو در گمرک

بیش از ۱۲هزار دستگاه خودرویی که در سال‌های اخیر در گمرک دپو و به صورت مرحله‌ای تعیین تکلیف شده بود همچنان  ۲۲۴۹ دستگاه بلاتکلیف مانده است.

به گزارش ایسنا، ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرو در چند سال اخیر وارد گمرک و بندرها شد ولی با توجه به تغییر سیاست‌های ارزی و همچنین برخی تصمیم‌گیری‌ها در خودرو که به ممنوعیت ثبت سفارش واردات این کالا منتهی شد، خودروهای واردشده بلاتکلیف باقی ماند.

به هر صورت عمده این خودروها قبل از ممنوعیت و با انجام ثبت سفارش که مجوز وزارت صمت بود به گمرک و بندرها رسیده و حقوقی را برای واردکننده ایجاد می‌کرد که با خود حواشی بسیاری به همراه داشت و به دنبال رایزنی‌های صورت گرفته بین دستگاه‌های ذی‌ربط و درخواست صاحبان کالا، هیات دولت در چند مرحله با ترخیص این خودروها موافقت کرد که آخرین مرحله  در سال گذشته بود و در ۲۶ شهریور به پایان رسید ولی همچنان بخشی از آنها بلاتکلیف باقی ماند.

این در حالی است که دریافت تازه‌ترین گزارش در رابطه با آخرین وضع خودروهای دپوشده در گمرک از مهرداد جمال‌ارونقی، معاون فنی گمرک ایران از این حکایت دارد که همچنان خودروهای ورود ممنوع مانند امریکایی و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، فاقد ثبت سفارش و یا برخی که دارای پرونده قضایی هستند در گمرک مانده و خاک می‌خورند.

حدود ۱۰هزار خودرو ترخیص شد

طبق گزارش معاون فنی گمرک ایران از ۱۲هزار و ۲۶۱ خودرو وارداتی، ۱۰هزار و ۱۲ دستگاه در چند مرحله ترخیص شده و ۲۲۴۹ دستگاه باقی مانده است.

این در حالی است که در مرحله اول و با مجوز هیات دولت از نیمه دی ۱۳۹۷ تا اردیبهشت ۱۳۹۸ مهلتی تعیین شد تا صاحبان کالا طبق شرایط تعیین شده نسبت به تعیین تکلیف خودروها اقدام کنند که باز دیگر تا تیر تمدید شد و در پایان مهلت تعیین شده ۶۶۵۳ دستگاه خودرو به همراه ۵۰۰ دستگاه آمبولانس در این فاصله ترخیص شد.

بعد از آن دیگر زمانی تمدید نشد تا اینکه در ۲۹ بهمن ۱۳۹۸بار دیگر این مجوز از سوی هیات دولت صادر و در فرصت سه ماهه تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۹ امکان ترخیص وجود داشت که اعلام معاون فنی گمرک حاکی آن است که ۲۸۵۹ دستگاه خودرو نیز در این مدت ترخیص شد که ۱۰۰۰ دستگاه مربوط به کرمان‌موتور، ۳۴۰ دستگاه برای سایر اشخاص که قبلا آنها را اظهار کرده بودند، ۱۷۰دستگاه اظهار و ترخیص ، ۱۴۵دستگاه مربوط به خودروهای منطقه آزاد اروند، چهار دستگاه سهمیه جانبازان و ۱۲۰۰ دستگاه هم با حکم مرجع قضایی ترخیص شدند.

اما مابقی خودروها باقی ماندند تا اینکه بار دیگر مصوبه در خرداد ۱۳۹۹ به مدت سه‌ماه تمدید و در پایان شهریور این زمان به اتمام رسید ولی در نهایت باز هم بخشی از خودروها که تعداد آن به ۲۲۴۹ دستگاه می‌رسد از گمرک و بندرها ترخیص نشده است.

طبق اعلام ارونقی، از خودروهای دپو مانده در گمرک، ۵۱ دستگاه قبلا اظهار ولی پروانه نشده بود،  ۷۳ دستگاه خودروی سفارش آمریکا و ۹ دستگاه خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که در گمرک خرمشهر و منطقه آزاد اروند است، همچنین ۱۰۰دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که در سال ۱۳۹۳ وارد و بخشی از آن مربوط به تسهیلات جانبازان بوده و  ۱۰۸۹ دستگاه دارای پرونده قضایی که برای بخشی از متهمان پرونده دادنامه مبنی بر ترخیص خودرو صادر شده است.

 ۹۲۷ خودرو منتظر ثبت سفارش است

 در بین خودروهای باقیمانده، ۹۲۷ دستگاه فاقد ثبت سفارش و به گمرک اظهار نشده‌اند که همگی زیر ۲۵۰۰ سی‌سی است یعنی با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهد داشت اما در مورد خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی و آمریکایی نیز با توجه به ممنوعیت ورود این خودروها امکان وارد شدن به کشور و یا حتی مناطق آزاد را ندارند که تعداد آنها در مجموع به ۱۸۲ دستگاه می‌رسد.

در یک سال اخیر بحث تعیین تکلیف این خودروهای باقی مانده بسیار مطرح بوده و رایزنی‌هایی بین دستگاه‌های مربوطه از جمله گمرک، سازمان اموال تملیکی،  سازمان ملی استاندارد و البته ریاست‌جمهوری صورت گرفت ولی همچنان تکلیف این خودروها مشخص نیست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا