کد خبر: 15040036432
اقتصاداقتصاد کلانبازارها و خدمات مالیبورسروزنامه

بهرامی، کارشناس بازار سرمایه پیشنهاد کرد: راه‌اندازی بازار آتی ارز برای مدیریت هیجانات

یک کارشناس بازار سرمایه پیشنهاد داد که برای مدیریت شفاف ریسک‌ها و هیجانات در معاملات ارزهای خارجی، بازار آتی ارز تشکیل شود.

بازار آینده یا معاملات آتی، توافق‌نامه‌ای است قانونی، دارای حد و مرز معین، برای خرید یا فروش یک کالای اقتصادی یا ابزار مالی، برای زمانی در آینده، با قیمتی توافق شده، هنگام امضای قرارداد.

محمد علی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پیش از این در مراسم افتتاح معاملات آتی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری طلا و سیمان در بورس کالا، گفته بود: «از بورس کالا می‌خواهم که علاوه بر توسعه بازار مشتقه و ورود دارایی‌های جدید، با جدیت راه‌اندازی مجدد قرارداد آتی سکه را پیگیری کند.»

مجتبی بهرامی، کارشناس بازار سرمایه در این باره به ایبنا گفت: سازوکار قرارداد آتی می‌تواند برای اهالی بازارهای سنتی همچون طلا و سکه به عنوان مبنایی مناسب برای تصمیم‌گیری باشد.

بهرامی افزود: یکی از اشکالاتی که در سال ۱۳۹۹ با آن برخورد کردیم و باعث رشد بی‌رویه قیمت سهام در بازار شد، توجه نکردن به بازارهای آتی بود. می‌دانیم که بازار سرمایه به هر حال کامل‌شده از ابزارهای بسیار زیادی همچون اوراق است. در نتیجه این بود که در سال ۹۹ به ابزارهای نوین مالی همچون بازار آتی و اوراق پرداخته نشد و تبعات منفی برای بازار و اقتصاد داشت. بدون شک در راستای استفاده از ابزارهای نوین مالی، بسیار خوب و شفاف می‌توان از بازار آتی طلا و سکه استفاده کرد.

مزایای قرارداد آتی سکه

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه تاکید کرد: اگر راه‌اندازی مجدد قرارداد آتی سکه را شاهد باشیم، با تحلیل‌های بسیار دقیقی که فعالان بازار سرمایه از قیمت طلا و انتظارات تورمی و سایر مسائل دارند، این ابزار نوین آتی می‌تواند به دولت در تعیین نرخ تعادلی و دقیق سکه در کشور کمک کند و همچنین می‌تواند از ایجاد حباب و هیجانات کاذب در بازار جلوگیری کند؛ بنابراین این نکته می‌تواند یکی از کارکردهای بازار آتی باشد.

بهرامی همچنین اظهار کرد: یکی از راهکارهای مدیریت ریسک بازارها، استفاده از بازار آتی است. در حقیقت معاملات در سررسیدهای آینده به صورت شفاف نمایش داده می‌شود و همانگونه که در حال حاضر در بازار آتی زعفران و آتی زیره سبز مشاهده می‌شود، فعالان بازار به صورت دقیق ریسک‌های بازار را رصد و بر اساس آن در زمان‌های سررسید شروع به معاملات می‌کنند. بنابراین فعالان بازار سکه نیز می‌توانند با رصد معاملات آتی سکه، ریسک بازار را مدیریت کنند.

او افزود: این سازوکار می‌تواند برای اهالی بازارهای سنتی همچون طلا و سکه به عنوان مبنایی مناسب برای تصمیم‌گیری باشد. در حقیقت می‌توانند از روند بازار آتی پیروی کنند و شاهد سروسامان دادن به بازار باشیم. بنابراین نگاه فعالانی که به صورت سنتی در بازار طلا و سکه فعالیت می کنند، بدون شک به بازار آتی نیز خواهد بود. این اتفاق را امروز در بازار آتی زعفران مشاهده می‌کنیم و شرکت‌های تولیدکننده و بسته‌بندی زعفران نگاهی به تابلوی آتی زعفران دارند.

نمایش بیشتر
عصر اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا